Určite si ho pamätáš ako prísneho, no férového hospodára z populárnej reality šou Farma. Martin Bagar je už neodmysliteľnou súčasťou tejto relácie, no mimo kamier je taktiež skúseným aj úspešným farmárom. Už roky sa venuje chovu zvierat či pestovaniu plodín. Má vlastnú farmu Etelka neďaleko Piešťan.
S nečakaným príchodom slintačky a krívačky (SLAK) na Slovensko musel aj on zaviesť opatrenia, aby sa nákaza nerozšírila na jeho farmu. V akom režime funguje dnes, aký je najhrozivejší scenár spojený s týmto zákerným ochorením a má vlastne plán B, ak by musel skončiť s chovom dobytka?
Aj to nám, okrem iného, prezradil v rozhovore. Vyjadril sa tiež k tomu, ako vláda zvláda krízu a či dostatočne informovala ľudí, alebo k tomu, do akej miery slintačka a krívačka ohrozuje nakrúcanie ďalšieho ročníka reality šou Farma. Na záver tiež priblížil, ako a s kým plánuje stráviť blížiace sa veľkonočné sviatky.

Ako ste sa prvýkrát dozvedeli o výskyte slintačky a krívačky na Slovensku a ako ste na to reagovali? Mali ste ako farmár, napríklad od kolegov chovateľov, nejaké informácie skôr než verejnosť?
Budem úprimný. Tak, ako si nikto z nás nevedel predstaviť, že príde covid, ani ja som si nevedel predstaviť, že príde slintačka a krívačka. Až do momentu, kým sa to tu neobjavilo. Mňa najskôr informoval môj veterinár. Súkromní veterinári totiž majú rozparcelované celé Slovensko.
Každý región teda má svojho veterinára, ktorý vykonáva štátne odbery. Jeden z nich chodí aj k nám na farmu, a jeho služby bežne využívame. S ním som konzultoval aj následné opatrenia. Pozornosť sme zvýšili ešte vtedy, keď ochorenie evidovali len v Maďarsku pri hraniciach. Avšak ja sám som si musel ohľadom toho veľa naštudovať, aby som bol múdrejší.
Ako vás konkrétne zasiahla kríza ohľadom slintačky a krívačky a ako fungujete dnes? Keďže ste museli pre verejnosť zavrieť vašu farmu, do akej miery vás súčasný stav pripravil o príjmy?
Farmu mám v Trnavskom kraji, ktorý je stále ohrozený, čiže sú tam aj prísnejšie pravidlá. Šťastie v nešťastí však je, že už keď prišla pandémia covidu – v tom čase som mal výpadok dvoch tretín tržieb –, premýšľal som nad tým, čo budem robiť, aby som to celé prežil, a tak som sa začal venovať ornej pôde a pestovaniu plodín, čo som dovtedy nerobil.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Na 14 dní som vyskúšala piť len zelený čaj, vzdala som sa aj kávy. Takto môj experiment dopadol
- Ženy, ktoré sa rozhodli nikdy nemať deti, prehovorili: „Každý večer som vďačná za život bez detí“
- Slovenka o živote s bipolárnou poruchou: Svoj boj často vediem len sama v sebe, ostatní ho nevidia (ROZHOVOR)

Venoval som sa totiž predtým cestovnému ruchu, ale túto činnosť som neobnovil, keďže ľudia sa rozpŕchli a prišiel som o nich. A spravil som dobre, pretože keby som v tom pokračoval a znova by som musel zavrieť farmu, to už neviem, ako by som rozchodil.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Emefka PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.V článku sa po odomknutí dozvieš
- V čom vládu pochválil a v čom skritizoval
- Čo by sa stalo, keby sa nákaza rozšírila po celom Slovensku
- Kedy by kríza spojená so slintačkou a krívačkou mohla skončiť
- Ako sa riešila podobná kríza pred 50. rokmi
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity