Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva si v Saudskej Arábii nepozrú. Cenzorom prekáža lesbická postava

Štúdio odmietlo výsledný film cenzurovať.


Nová marvelovka Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva od Sama Raimiho dostala v Saudskej Arábii stopku. A nielen tam. Okrem toho ju nebudú premietať ani v Katare či Kuvajte.

Ako píše portál IndieWire, tŕňom v oku cenzorov sa stal fakt, že film obsahuje postavu s menšinovou sexuálnou orientáciou. Homosexualita je ale v Saudskej Arábii trestným činom.

Doteraz sa filmy s LGBTQ+ motívmi tvrdo cenzurovali, v prípade Doctora Strangea však tvorcovia zásah do finálneho strihu odmietli. Diváci v Saudskej Arábii (a inde) si tak na film nezájdu.

Problém s jednou postavou

Spor sa týka novej postavy menom America Chavez, ktorú si zahrala Xochitl Gomez. Tá je vo filme otvorenou lesbou, rovnako ako v komiksoch. V marvelovkách sa v poslednom čase začínajú objavovať aj reprezentanti rôznych menšín, ktoré doteraz nedostávali adekvátny priestor.

Tvorcovia sa tým však dostávajú do konfliktov s totalitnými štátmi, v ktorých je homosexualita stále zločinom. Nejde teda zďaleka o prvý prípad, keď bol hollywoodsky film pre podobné témy zakázaný v rôznych moslimských krajinách (ale často napríklad aj v Číne).

Ak sa pozrieme do nedávnej doby, tak zistíme, že cez prísne ruky cenzorov neprešla ani marvelovka Eternals, ktorá obsahovala gay superhrdinu. S podobnými problémami sa musel popasovať aj tretí diel série Fantastické zvery s podtitulom Tajomstvá Dumbledora a tiež muzikál West Side Story, v ktorom nám tvorcovia predstavili transgender postavu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Dumbledore viac nie je gay. Aspoň v čínskej verzii Fantastických zverov 3

CinemArt SK

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť