Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

Marvelovku Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva si v Saudskej Arábii nepozrú. Cenzorom prekáža lesbická postava

Štúdio odmietlo výsledný film cenzurovať.


Nová marvelovka Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva od Sama Raimiho dostala v Saudskej Arábii stopku. A nielen tam. Okrem toho ju nebudú premietať ani v Katare či Kuvajte.

Ako píše portál IndieWire, tŕňom v oku cenzorov sa stal fakt, že film obsahuje postavu s menšinovou sexuálnou orientáciou. Homosexualita je ale v Saudskej Arábii trestným činom.

Doteraz sa filmy s LGBTQ+ motívmi tvrdo cenzurovali, v prípade Doctora Strangea však tvorcovia zásah do finálneho strihu odmietli. Diváci v Saudskej Arábii (a inde) si tak na film nezájdu.

Problém s jednou postavou

Spor sa týka novej postavy menom America Chavez, ktorú si zahrala Xochitl Gomez. Tá je vo filme otvorenou lesbou, rovnako ako v komiksoch. V marvelovkách sa v poslednom čase začínajú objavovať aj reprezentanti rôznych menšín, ktoré doteraz nedostávali adekvátny priestor.

YouTube video

Tvorcovia sa tým však dostávajú do konfliktov s totalitnými štátmi, v ktorých je homosexualita stále zločinom. Nejde teda zďaleka o prvý prípad, keď bol hollywoodsky film pre podobné témy zakázaný v rôznych moslimských krajinách (ale často napríklad aj v Číne).

Ak sa pozrieme do nedávnej doby, tak zistíme, že cez prísne ruky cenzorov neprešla ani marvelovka Eternals, ktorá obsahovala gay superhrdinu. S podobnými problémami sa musel popasovať aj tretí diel série Fantastické zvery s podtitulom Tajomstvá Dumbledora a tiež muzikál West Side Story, v ktorom nám tvorcovia predstavili transgender postavu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Dumbledore viac nie je gay. Aspoň v čínskej verzii Fantastických zverov 3

CinemArt SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.