Máš charizmu? Vďaka týmto 6 otázkam sa to zaručene dozvieš!

Aj v prípade, že ťa výsledok sklame, nezúfaj!

Ľudská charizma je väčšinou považovaná za niečo, čo sa len veľmi ťažko definuje. Každý vie, čo ten pojem znamená, ale popísať to nie je jednoduché. Podobne ako výraz hipster. Vedci z Torontskej univerzity sa tentoraz zamerali na „každodennú charizmu“. Väčšina podobných prác totiž skúma vplyv správania lídrov na ostatných ľudí. Snažili sa spoznať samotnú podstatu charizmy, ktorou viac či menej, disponujú všetci ľudia.

Sú osobnosti, na ktorých je už na prvý pohľad vidieť, že sú niečím výnimočné. Priťahujú pozornosť ako magnet a veľmi ľahko si získavajú náklonnosť druhých ľudí. Je pre nich nemožné nebyť cool a šarmantne pôsobia asi aj počas spánku.

https://www.tumblr.com

Na druhom konci spektra stoja nešťastné prípady, ktoré sa v dave veľmi ľahko stratia. Každý ich prejav pôsobí nemotorne a nudne. Ich pohybom chýba energia a elegancia. Nie je problém na nich okamžite zabudnúť – jedinú výnimku predstavujú situácie, keď sa im podarí zhovadiť sa nejakým poriadnym trapasom.

https://www.tumblr.com

Po rozsiahlom výskume charizmy dokázali múdri ľudia problematiku vtesnať do šiestich otázokPo ich zodpovedaní zistíš, ako si na tom s charizmou ty sám! Stačí, keď ku každej otázke priradíš číslo od 1 (vôbec nesúhlasím) do 5 (úplne súhlasím).

1. Je tvoja prítomnosť v miestnosti neprehliadnuteľná?

2. Dokážeš vplývať na ľudí?

3. Dokážeš viesť druhých?

4. Cítia sa ľudia v tvojej prítomnosti dobre?

5. Usmievaš sa na ľudí?

6. Dokážeš si porozumieť takmer s každým?

Všetky číselné odpovede zrátaj a vydeľ šiestimi. Tak získaš finálne skóre pre svoju charizmu. Hodnota 3,7 vyjadruje priemer. Pokiaľ je tvoja hodnota vyššia, než toto číslo, tak si nadpriemerne charizmatický. Pokiaľ ti vyšlo číslo menšie než 3,7, tvoja charizma je menej výrazná, než u väčšiny ľudí.

Svoje zistenia vedci podložili sériou štúdií, na ktorých sa podieľalo takmer tisíc participantov. Zaujímavým detailom je fakt, že pri sebahodnotení charizmy sú ľudia oveľa úprimnejší a presnejší, než pri iných vlastnostiach. Účastníci udeľovali sami sebe približne rovnaké známky, akými ich ohodnotili ďalší ľudia v skupine.

https://tenor.com/view/juno-ellen-page-juno-mac-guff-coolest-person-ive-ever-met-you-dont-even-have-to-try-gif-5051323

Charizma sa údajne skladá z dvoch zložiek – schopnosti ovplyvňovať druhých ľudí a schopnosti pôsobiť na ostatných ako príjemný spoločník. Podľa záverov štúdie charizma nijako nesúvisí s inteligenciou a fyzickou atraktivitou – o čom nás opakovane presviedčajú účastníci televíznych reality show a rôzne politické figúrky, ktoré napriek absencii týchto vlastností dosahujú obrovskú popularitu.

https://giphy.com/

Čo tak niekto, kto patrí do oboch skupín?

Ak sa ti výsledná známka zdá nedostatočná a chcel by si byť charizmatickejší, nezúfaj! Je to niečo, na čom sa dá pracovať a usilovnou drinou zlepšiť. Určite nájdeš množstvo kníh, videí, či kurzov, ktoré ti s tým pomôžu. Popracovať sa dá napríklad na obsahu rečového prejavu, kontrole hlasu, očnom kontakte a aj ďalšej mimoslovnej komunikácii.

Zdroj: wsj.comncbi.nlm.nih.gov
Titulná fotka: pixabay.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
6
Uups
Haha Haha
16
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Krajiny, v ktorých by si určite nemal mať problém nájsť vhodného partnera

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME