Máš chuť si niekedy popoludní zdriemnuť? Podľa vedcov to prospieva tvojej psychike

Keď si sem-tam cez deň schrupneš, tvoj mozog bude fungovať lepšie.

Dnešná doba je hektická a tak niet divu, že sa ľudia často cítia unavení a vyčerpaní. Túžba natiahnuť sa na chvíľu na posteľ a pospať si počas dňa sem-tam pokúša zrejme každého z nás. Počas stresového pracovného dňa máme proste občas chuť len tak zavrieť oči a aspoň chvíľu si oddýchnuť.

Ale faktom tiež je, že keď tomuto pokušeniu neodoláme, často sa cítime previnilo. Ako však píše aj portál General Psychiatry, na takéto pocity nie je dôvod. Vedci totiž prišli s tvrdením, že popoludňajší spánok je pre nás v skutočnosti prospešný.

Shutterstock

Menší spánok prospieva

Pokiaľ si pravidelne doprajeme menší popoludňajší spánok, zlepšíme si tým fungovanie mozgu. Následne s väčším prehľadom a efektivitou riešime problémy a prospieva to aj našej pamäti. Tieto výsledky vedci zozbierali na základe výskumu, ktorého sa zúčastnilo 2 214 ľudí nad 60 rokov. Cieľom totiž bolo zistiť, či má spánok počas dňa súvislosť s demenciou. Je totiž smutným faktom, že touto chorobou trpí 1 z 10 ľudí nad 65 rokov. Jeden z jej príznakov pritom predstavuje aj častejšie pospávanie.

Shutterstock

Na základe dotazníkov vedci zistili, že niektorí ľudia si cez deň zdriemli len raz za týždeň, iní si spánok dopriali každý deň a ďalší zase počas dňa nespali vôbec. Odborníci trvanie takéhoto malého šlofíka stanovili na 5 minút až 2 hodiny. Na základe analýz dospeli k záveru, že ľudia, ktorí si počas dňa našli čas na menší spánok, mali zlepšené kognitívne schopnosti, zvýšenú pozornosť a schopnosť sústredenia.

Podľa odborníkov by to mohlo byť spôsobené tým, že spánok reguluje ľudský imunitný systém a zdriemnutie považuje za reakciu na zápal. Aj preto ľudia, ktorí sa trápia so zápalovými ochoreniami, vo všeobecnosti potrebujú viac spánku. Zdá sa teda, že trocha spánku cez deň ti rozhodne neublíži, ba práve naopak. Práve vďaka nemu sa môžeš cítiť vo väčšej psychickej pohode a tvoj mozog bude pracovať lepšie. Pokiaľ teda máš možnosť si cez deň na chvíľu pospať, určite ju využi.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Dračí slimák, jaskyňa červov alebo 10 zaujímavých faktov zo sveta


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME