Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila
Zdroj: ©Shutterstock

Máš deň Blbec? Tieto knihy ťa presvedčia, že žiješ krásny život

Knihy, vďaka ktorým si uvedomíš, aký skvelý život máš a pritom naň frfleš.

Ruku na srdce, kedy si naposledy ocenil čistú podlahu, súkromnú funkčnú toaletu, pitnú vodu v kuchyni či (aj keď možno vyležanú) vlastnú posteľ? 

Prinášame ti 5 tipov na knihy, ktoré štuchnú prstom do tvojej komfortnej bublinky a ukážu ti, že tvoj život v konzumnej krajine dvadsiateho prvého storočia je vlastne prechádzkou ružovou záhradou. Možno s otravnými občasnými prehánkami, ale keď nejde o život, nejde predsa o nič.

Posvieť si na tieto vzácne tituly a ak aj neuznáš, že sa máš parádne oproti tomu, čo v rovnakej chvíli zažívajú na rovnakej planéte iní ľudia, aspoň nezabudni, že vždy môže byť horšie. Možno práve ty považuješ za bežné veci tie, o ktorých si iní ani nedovolia snívať. 

Monika Paločková – Hakuna Matata

Monika Paločková (@dr_monicka) ako malá videla dokument o podvyživených, HIV pozitívnych sirotách v Afrike. Pozerala ho na pohodlnom gauči s milujúcimi rodičmi, teplou večerou v rukách a s pocitom bezpečia. Už vtedy si povedala, že keď raz vyrastie, pôjde pomáhať tam, kde nemajú nič. A keď vyrástla, popri modelingu vyštudovala medicínu.

V knihe Hakuna Matata sa delí o svoje zážitky z Burundi, Kene, Južného Sudánu či Albánska. Po jej dočítaní zrejme budeš večer zaspávať s úplne inými pocitmi, ako si sa v daný deň prebúdzal. 

„Sudán nemá skoro žiadne možnosti. Až na možnosť spraviť ťa zúfalým bravúrne rýchlo a rovno niekoľkokrát do týždňa.“

Aj drsné skutočnosti sa čítajú ľahko, pretože Monika píše veľmi pútavo a pohodovo. S nadhľadom, ktorý miestami pobaví a inokedy núti čitateľa zamyslieť sa. Zaslúži si tvoju pozornosť, lebo zdravý človek príliš rýchlo zabúda, aké má šťastie, a bohatý, že peniaze nie sú všetko. 

„Navždy ostane pre mňa záhadou, že v Keni sú všetky lieky, na výdaj ktorých my potrebujeme predpis od špecialistu, voľne dostupné bez receptu.“ 

Trevor Noah – Vinný od narodenia

Vieš si predstaviť, že stretneš človeka, ktorý sa volá Hitler a vôbec ho netankuje, prečo naňho zazeráš tak zdesene? A je divný on alebo ty? Ak si na túto otázku nevieš odpovedať, mal by si si prečítať knihu od Trevora NoahaVinný od narodenia.

Ak si vieš odpovedať, radšej si ju prečítaj aj tak. Ide o biografický príbeh syna juhoafrickej matky z kmeňa Xhosa a švajčiarskeho občana z času apartheidu, keď boli vzťahy medzi partnermi odlišnej farby pleti neakceptovateľné a pokladali sa za trestný čin. 

Z Trevora je dnes celosvetovo uznávaný stand-up komik, ktorý vraj momentálne randí s Dua Lipou. Kniha je písaná veľmi pútavo a nesie sa ňou neobyčajný a veľmi silný vzťah, ktorý má Trevor so svojou mamou.

„Lekári ju odviedli do pôrodnej sály, rozrezali jej brucho, siahli dnu a vybrali napoly belošské a napoly černošské dieťa, ktoré porušilo nespočetné zákony, stanovy a nariadenia – bol som vinný od narodenia.“

Po prečítaní sa vám do pozornosti dostane nielen kúsok histórie, ktorá by nemala upadnúť do zabudnutia, ale aj inšpiratívny príbeh človeka, ktorého dnes pozná množstvo ľudí, no jeho život mohol niekoľkokrát vyhasnúť ešte predtým, než sa vôbec dožil puberty. 

„V spoločnosti si navzájom robíme príšerné veci, pretože nevidíme osobu, ktorej sa to týka. Nevidíme jej tvár. Nevnímame ju ako človeka.“ Trevor ťa donúti zasmiať sa napriek horkým slovám: „Bol som taký jedinečný, že ľudia ma používali ako orientačný bod, keď niekoho navigovali“, či otvoriť oči, aj keď si chcel doposiaľ zostať žiť v sladkej nevedomosti. „Ľuďom ubližujú, a to, že sa to nedeje práve vám, neznamená, že sa to nedeje vôbec.“ 

Nina Špitálniková – Svedectvo o živote v KĽDR

Kým ty riešiš, či si večer pozrieš na Netflixe ten alebo tamten seriál, či sa nebodaj zamýšľaš nad tým, čím sa raz budeš živiť a či si stihneš založiť rodinu pred tridsiatkou, tam ľudia riešia zubnú pastu, či si dajú výnimočne na večeru mäso a či nešli na verejný záchod príliš často, čo by vyvolalo podozrenie u susedky, ktorá musí každý ich krok zaznamenať. To ti proste hlava neberie.

Reč je o Severnej Kórei a knihe Svedectvo o živote v KĽDR od koreanistky Niny Špitálnikovej, ktorá obsahuje sedem rozhovorov so severokórejskými utečencami. Predstavuje mimoriadne vzácny a unikátny príspevok k poznaniu jedného z najtuhších autokratických režimov na svete. 

„Severokórejčan? To je dnes synonymum pre človeka v šedivej uniforme, ktorý je odhodlaný položiť za svoju zem život.“ 

Verejná poprava nevinných detí? Naozaj sa pod nadštandardnou lekárskou starostlivosťou myslí aj použitie sterilných rukavíc? Vážne sa tamojší ľudia boja, že vláda im začne ešte aj čítať myšlienky? Že nemôžu premýšľať, pýtať sa ani polemizovať? Lebo je to skrátka zakázané. A povinná vojenská služba pre mužov až 10 rokov? Slovami autorky: „Nikto nie je slobodný, pokiaľ nie sú slobodní všetci. Fajn, ešte stále si myslíš, že si mal zlý deň? 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Zamari
Som bláznom do kníh a venujem sa im nielen ako autorka a samovydavateľka, ale aj ako vášnivá knihomoľka. Keďže autor by sa mal držať vo forme a úmerne k písaniu aj čítať, posledné roky som začala čoraz viac investovať do čítania. A odvtedy sa snažím robiť osvetu o tom, aké je čítanie obohacujúce a aké sú knihy v akejkoľvek forme skvelé. Pretože sú. Ľudia by sa to konečne mali dozvedieť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť