Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Máš doma staré slovenské koruny? Dnes ich môžeš predať drahšie, zlaté dukáty za tisíce eur

Odložil si si niektoré aj ty?


V roku 2008 Rada Európskej únie schválila žiadosť Slovenska o vstup do eurozóny, a tak sa od 1. januára 2009 stalo euro zákonným platidlom na Slovensku. Nahradilo slovenskú korunu, ktorú sme používali od roku 1993. Všetci si tak museli poslušne vymeniť svoje „staré peniaze“ za nové, no aj napriek tomu si väčšina z nás v hlave pri platení prepočítava sumu jednotlivých položiek na našu bývalú menu.

Veľa Slovákov si niekoľko bankoviek a mincí nechalo ako pamiatku. Ako to už pri veciach býva, čím sú staršie a čím je ich menej, tým sú vzácnejšie a drahšie. Preto sme zisťovali, za aké sumy sa momentálne predávajú na rôznych internetových bazároch. Navyše sme pripojili desať zaujímavých faktov, ktoré sa týkajú našich niekdajších korún.

Koľko za ne dostaneš dnes?

Ak máš doma odložené slovenské koruny, ich cena každým rokom stúpa. Samozrejme, v súčasnosti ešte nehovoríme o žiadnych astronomických cifrách, ale pre ďalšie generácie to už môže byť cenné dedičstvo po starých rodičoch. Keď sme si otvorili internetové bazáre, vyskočili na nás desiatky inzerátov, kde ľudia ponúkali na predaj najrôznejšie mince a bankovky.

Nielen tie z roku 1993, ale aj omnoho staršie. Možno ťa to prekvapí, ale pri nadpolovičnej väčšine nie je uvedená suma, ale len slovíčka ako „ponúknite“ či „dohodou“. Logicky, Slováci chcú vyjednávať a dostať za ne čo najviac. Zaujal nás napríklad inzerát na dvadsaťkorunáčku, za ktorú si istý muž pýta desať eur.

slovenské koruny, vysoká hodnota
bazos.sk/bazar.sk

Práve zelené, ale aj modré či červené bankovky patria k tým, ktoré sa dajú zohnať pomerne ľahko. Horšie je to s päťstokorunáčkou a vyššími hodnotami. Za spomenutie stojí aj jedna koruna, ktorú sa snaží istý inzerent z Hlohovca predať za prestrelených stoosemdesiat eur.

Kúpiť si môžeš aj staré dukáty z čias Mateja Korvína, Žigmunda Luxemburského alebo Vladislava II. Jagelovského. Ich hodnota je vysoká nielen kvôli ich starobe. Keďže sú vyrobené zo zlata, priprav si 3000-5000 eur. Veľkým lákadlom sú tiež zberateľské mince. Pátrať po nich však musíš na rôznych stránkach, ktoré sa venujú numizmatike.

Zaujímavosti o slovenských korunách (1993 – 2008)

1. Tváre na slovenských bankovkách

Všetky bankovky zobrazovali významné osobnosti slovenskej histórie. Dvadsaťkorunáčku zdobila podobizeň Pribinu, na päťdesiatkorunáčke sa nachádzali Cyril a Metod a na dvestokorunáčke Anton Bernolák, prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny. Na bankovkách s vyššími nominálnymi hodnotami boli zobrazení Ľudovít Štúr (500 korún), Andrej Hlinka (1 000 korún) a Milan Rastislav Štefánik (5 000 korún).

2. Jediná žena

Jedinou bankovou, na ktorej bola zobrazená žena, je stokorunáčka. Zachytávala Madonnu z Oltára narodenia v Kostole svätého Jakuba v Levoči. Zároveň to bola jediná postava, ktorá nebola spojená výhradne so slovenskými dejinami. Bankovka je viac zasvätená majstrovi Pavlovi z Levoče.

3. Sedem mincí a bankoviek

V peňaženkách sme mali mince v siedmich rôznych nominálnych hodnotách – 10, 20, 50 halierov a 1, 2, 5, 10 korún. Takisto rovnaký počet papierových bankoviek, ktoré sme si vymenovali pri predošlom bode.

4. Dve rozdielne 50-halierové mince

Od roku 1996 boli v obehu súbežne dve rôzne mince v hodnote 50 halierov. Vzhľadom boli takmer rovnaké, zmenil sa materiál a technické parametre. Nová minca bola razená z ocele, galvanicky pokovovanej meďou.

slovenské koruny, vysoká hodnota
TASR

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje