Máš doma staré slovenské koruny? Dnes ich môžeš predať drahšie, zlaté dukáty za tisíce eur

Odložil si si niektoré aj ty?


5. Postupnosť vydávania

Ako prvá sa začala používať 50-korunová bankovka v auguste 1993. Do konca roka boli pustené do obehu ďalšie štyri z nich. Na dvesto a päťtisícovú bankovku sme si však museli počkať až do roku 1995.

6. Ochranné prvky

Proti falšovaniu ich chránili viaceré prvky, pričom niektoré sa objavili až po dotlači v rokoch 1999 a 2000. Išlo napríklad o lokalizovaný vodoznak, irizujúci povlak na rubovej strane, opticky premenlivú farbu na ozdobných prvkoch, zlatú vysokoreflexnú fóliu na tisíckorunáčke a kinegram v tvare polmesiaca na päťtisíckorunáčke.

7. Autor mincí

Autorom návrhov všetkých mincí je slovenský medailér Drahomír Zobek z Kremnice. K navrhnutiu sa dostal vďaka pôsobeniu v ateliéri kremnickej mincovne. Je tiež autorom niektorých slovenských euro mincí, konkrétne jedno-, dvoj- a päťcentoviek.

slovenské koruny, vysoká hodnota
TASR
8. Autor bankoviek

Autorom bankoviek bol akademický maliar Jozef Bubák. Pochádzal z Komárna a vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. V hlavnom meste sa venoval tvoreniu takmer celý život. Tiež bol autorom mnohých monumentálnych diel či portrétov, napríklad nástennej maľby v Národnom onkologickom ústave.

9. Materiál mincí

V priebehu histórie sa na území Slovenska platilo tovarom, striebrom i zlatom, avšak v moderných minciach sa už využívala premyslená zmes kovov. Mince nižších nominálnych hodnôt boli zložené z hliníka v kombinácii s horčíkom. Mince vyšších hodnôt mali oceľové jadro pokovované niklom, cínovým bronzom a meďou. Desaťkorunáčka bola razená z hliníkového bronzu.

10. Tlačili sa v šiestich rôznych krajinách

Kým mince razila Mincovňa Kremnica, bankovky pochádzajú z viacerých krajín z celého sveta. Vytlačené boli v Kanade, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Poľsku.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné