Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 11.12.2024
sk
Hilda
cz
Dana

Máš doma tento spotrebič? Pozor, ročne pripraví o život desiatky tisíc ľudí

Štúdia odhalila, že plynové sporáky spôsobujú ročne približne 40 000 úmrtí.


Alarmujúca štúdia španielskych vedcov odhalila, že bežný kuchynský spotrebič – plynový sporák – spôsobuje v Európe každoročne približne 40 000 predčasných úmrtí. Toto číslo je dvojnásobne vyššie ako počet obetí dopravných nehôd, čo vyvoláva vážne obavy o bezpečnosť týchto zariadení v našich domácnostiach. Na tému upozornil portál Guardian.

Smrteľné emisie v našich kuchyniach

Výskum vedený Laboratóriom pre výskum environmentálneho zdravia na Univerzite Jaume I priniesol znepokojivé zistenia. Plynové sporáky vypúšťajú nebezpečný oxid dusičitý a ďalšie škodlivé látky, ktoré významne skracujú život – u postihnutých osôb v priemere takmer o dva roky. Vedci zdôrazňujú, že ich odhady sú pritom konzervatívne, pretože nezohľadňujú ďalšie nebezpečné plyny ako oxid uhoľnatý či benzén.

Rozsah tohto problému je oveľa závažnejší, než sme pôvodne predpokladali,“ uviedla hlavná autorka štúdie Juana María Delgado-Saboritová. Vedci odhadujú, že len v Európskej únii zomrie predčasne 36 031 ľudí ročne, v Spojenom kráľovstve ďalších 3 928 osôb. Znečistenie z plynových sporákov v kombinácii s existujúcim znečistením vzduchu vytvára mimoriadne nebezpečné podmienky pre ľudské zdravie.

Shutterstock

Ohrozené skupiny a preventívne opatrenia

Výskum poukázal aj na alarmujúci počet prípadov astmy – približne 367 000 u detí a celkovo 726 000 prípadov vo všetkých vekových kategóriách. Situácia je o to závažnejšia, že približne tretina európskych domácností používa na varenie plyn, pričom v niektorých krajinách ako Taliansko, Holandsko či Rumunsko je to dokonca viac ako 60 percent domácností.

Európske združenie verejného zdravia (EPHA) vyzýva na postupné vyradenie plynových sporákov a prechod na bezpečnejšie alternatívy. Sara Bertucci z EPHA prirovnáva situáciu k cigaretám: „Podobne ako pri cigaretách, ľudia dlho podceňovali zdravotné dopady. Plynový sporák je ako malý oheň, ktorý napĺňa náš domov škodlivinami.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš pomalý internet? Dôvodom môže byť zle umiestnený wi-fi router, na tieto miesta ho nikdy nedávaj

Hoci Európska únia nedávno sprísnila pravidlá pre kvalitu vonkajšieho ovzdušia, stále chýbajú normy pre kvalitu vzduchu v interiéroch. Odborníci preto odporúčajú ako okamžité riešenie pravidelné vetranie počas varenia a používanie digestora. Dlhodobým riešením je však prechod na elektrické varné dosky, ktoré sú „čistejšie, bezpečnejšie a zdravšie“. EPHA zároveň vyzýva politikov, aby stanovili emisné limity a poskytli finančnú podporu domácnostiam pri prechode na bezpečnejšie alternatívy varenia.


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.