Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shutterstock

Máš domáce zvieratko? Týchto 15 rastlín mu môže spôsobiť ozajstné problémy, dokonca aj smrť

Dávaj si pozor, aké rastliny kupuješ.

Rastliny vo všeobecnosti okrem toho, že náš svet robia krajším, majú životne dôležitý význam. Podieľajú sa totiž sa látkovej výmene, známej ako fotosyntéza, čo je pojem, s ktorým sme sa všetci stretli už na základnej škole. Napriek tomu však rastliny môžu byť pre nás aj škodlivé.

Mnohé rastliny, či už interiérové, alebo exteriérové, môžu byť jedovaté, a to nielen pre nás ľudí, ale aj pre zvieratá. Aj keď niektoré z nich vyzerajú neškodne, tvojmu psovi či mačke môžu spôsobiť ozajstné problémy, niektoré vysoko toxické rastliny pre ne môžu byť dokonca smrteľné.

Ak teda máš chuť vyzdobiť si dom alebo záhradu krásnymi rastlinami, radšej si pozorne preštuduj tento zoznam, aby si potom neľutoval.

Brečtan popínavý (Hedera Helix)

Brečtan popínavý je krásna izbová aj vonkajšia rastlina. Jedenie listov však môže u domácich zvierat spôsobiť zvracanie, hnačku, triašku a respiračnú dekompenzáciu. Ak zviera zje veľké množstvo listov tejto rastliny, môže to preň byť smrteľné.

Monstera skvelá (Monstera Deliciosa)

Monsteru pozná asi každý. Je veľmi obľúbenou najmä ako dekorácia interiéru, no tvojmu domácemu miláčikovi, najmä mačkám, môže poriadne uškodiť. Spôsobuje tráviace problémy, ako je bolesť brucha a zápal. Konzumácia listov monstery môže tiež viesť k akútnej nefritíde spojenej so zlyhaním obličiek.

rastliny nebezpečné pre zvieratá
Shutterstock

Aloe vera

Táto rastlina s liečivými schopnosťami pre ľudí je toxická pre mačky a psy. Gélovitá dužina listov je síce bezpečná, no biele vnútro nie. Medzi vedľajšie účinky požitia patrí vracanie a hnačka.

Ľalia leopardia alebo dífenbachia

Leopardia ľalia je krásna vždyzelená izbová rastlina. Bohužiaľ, jej korene, listy a stonky sú pre tvojho psa toxické. Spôsobujú opuch papule, nevoľnosť, zvracanie a hnačku. V ojedinelých prípadoch môže jej konzumácia viesť k arytmii a smrti.

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Mohlo by ťa zaujímať:

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Oleander obyčajný (Nerium Oleander)

Oleander obyčajný patrí do skupiny krov či malých stromov a je to jediný zástupca rodu oleander. Kvitne v podstate celoročne, preto sa často umiestňuje do parkov a záhrad ako skrášľujúci prvok. Napriek jeho kráse však môže byť čo i len malé množstvo tejto rastliny pre tvojho maznáčika toxické.

rastliny nebezpečné pre zvieratá
Shutterstock

Strelícia kráľovská (Strelitzia Reginae)

Nádhernou rastlinou pôvodom z Južnej Afriky je strelícia kráľovská. Svoj názov dostala práve vďaka netypickému, no okúzľujúcemu vzhľadu. Pomenovali ju po manželke kráľa Juraja III. Sophii Charlotte von Macklenburg-Strelitz. Ak ju však zviera zožerie, môže mu spôsobiť ospalosť, nevoľnosť a zvracanie.

Vianočná hviezda

Mať doma aspoň jednu vianočnú hviezdu na dotvorenie vianočnej atmosféry je nevyhnutnosťou. Ak však máš psa alebo mačku, vedz, že mliečna šťava tejto rastliny im môže spôsobiť opuch, pálenie, zvracanie a hnačku.

rastliny nebezpečné pre zvieratá
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.