Potosovec zlatý (Epipremnum Aureum)
Ďalšou veľmi odolnou, a teda trendovou izbovou rastlinou je potosovec zlatý, ľudovo známy ako Divný Janko. Patrí medzi popínavé a na starostlivosť nenáročné rastliny, preto je veľmi obľúbenou voľbou na skrášlenie priestorov. Výskum NASA ju dokonca zaradil medzi rastliny s najlepšou schopnosťou čistiť zo vzduchu toxíny. Bohužiaľ, tvojmu miláčikovi môže spôsobiť gastrointestinálne problémy a bolesť v ústach.
Jazmínovec vždyzelený (Gelsemium Sempervirens)
Táto na pohľad krásna rastlina opäť klame svojím vzhľadom. Je to vonkajšia popínavá rastlina s drobnými žltými kvetmi. Je však veľmi toxická. Pri požití veľkého množstva môže u mačiek a psov spôsobiť svalovú slabosť a dýchacie ťažkosti.
Dracéna voňavá (Dracaena Fragrans)
Túto rastlinu môžeš poznať zo školských chodieb či domácností svojich starých rodičov. Do tejto kategórie patria aj populárne svokrine jazyky. Aj keď po nich ľudia často siahajú práve preto, aby skrášlili svoje bývanie, nie sú vhodné pre domácich miláčikov. Požitie častí rastlín im môže spôsobiť problémy, vrátane slabosti, depresie, zvracania a hnačky.
Zamiokulkas – rastlina ZZ (Zamioculcas Zamiifolia)
Táto rastlina obsahuje šťavu, ktorá je pre ľudí aj domáce zvieratá toxická. Po prežutí a prehltnutí tekutina spôsobí bolesť alebo pocit pálenia, opuch pier, úst, jazyka a hrdla. Pri styku s pokožkou zvykne spôsobiť vyrážku.
Špargľová papraď (Asparagus Setaceus)
Papraď je trsnatá, vždyzelená rastlina ideálna na balkóny a záhrady. Napriek tomu je pre psy alebo mačky trochu toxická. Pri požití môže spôsobiť hnačku, zvracanie a podráždenie kože.
Azalka (Rhododendron)
Rododendron či azalka je kvitnúca rastlina, ktorá má viac ako 1000 druhov. Dorastá do výšky kra či malého stromu, preto je obľúbená pre vonkajšie priestory. Nektár kvetov však môže spôsobiť zvracanie, hnačku, slabosť a zlyhanie srdca. Hovorí sa, že v niektorých častiach Turecka ním zámerne kŕmia včely, aby produkovali „šialený med“, ktorý „mení“ myseľ.
Biela ľalia (Lilium Candidum)
Biela ľalia je krásny kvet, ktorý sa v ľudovom liečiteľstve hojne využíval už od staroveku. Pre mačky však môže byť veľmi škodlivý – jeho požitím vzniká riziko blokády obličiek. Psy môžu pociťovať žalúdočné problémy.
Cezmína ostrolistá (Ilex Aquifolium)
Okrem vianočnej ruže patrí k dotvoreniu sviatočnej atmosféry aj cezmína ostrolistá. Ide o na pohľad známu vždyzelenú rastlinu s červenými bobuľami. A práve tieto plody môžu zvieratám uškodiť. Najmä psom vedia priniesť tráviace problémy, podráždenie papule a hrdla.