Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 25.11.2024
sk
Katarína
cz
Kateřina
, Katka, Katarína
Zdroj: ©Shutterstock

Máš dosť peňazí, ale bojíš sa ich míňať? Možno trpíš chrometofóbiou

Chrometofóbia môže významným spôsobom narušiť každodenné fungovanie.

Lekárska veda pozná veľmi veľké množstvo najrôznejších fóbií. Tie sa vyznačujú iracionálnym strachom zo situácií či predmetov, ktoré normálne strach nevyvolávajú. A tak máme ľudí, ktorí prežívajú silné pocity strachu kvôli pavúkom, otvoreným priestranstvám či baktériám. Tieto fóbie sú dostatočne známe a počul o nich snáď každý.

Potom tu ale máme aj také, o ktorých vie len málokto. Patrí medzi ne aj takzvaná chrometofóbia. V širšom zmysle slova ide o chorobný strach z peňazí, v užšom o strach z ich utrácania. Ľudia s chrometofóbiou pociťujú silnú úzkosť, keď sú vystavení peniazom, keď sa ich majú dotýkať či byť v ich blízkosti. Veľké psychické vypätie ale spôsobuje aj tým, ktorým síce prítomnosť peňazí nevadí, ale zato majú obrovský strach míňať ich.

Shutterstock

Peňazí majú dosť, ale míňať sa ich boja

Pravdaže, finančná obozretnosť nikdy nie je na škodu a spoločnosť si zvyčajne veľmi cení tých, ktorí utrácajú málo a peniaze si šetria. Mnoho ľudí tiež čas od času pociťuje neistotu spojenú s financiami. Platí tiež, že keď človek proste nemá veľa peňazí, musí si dvakrát rozmyslieť, na čo ich minie. Ľudia s chrometofóbiou sú však iný prípad.

Väčšinou totiž ide o ľudí, ktorí netrpia finančnou núdzou, ale napriek tomu majú strach peniaze míňať. Na okolie môžu pôsobiť ako zodpovední a šetrní, ale v skutočnosti je ich strach o finančnú bezpečnosť iracionálne silný a hlboký. Neustále sa zožierajú, keď majú zaplatiť úplne bežné výdavky či účty, a do hĺbky zvažujú, či si nejaký produkt kúpiť, či nie.

Shutterstock

Často tak nemíňajú peniaze ani na úplne základné veci (napríklad potraviny, alebo keď potrebujú nové topánky či oblečenie) a nedoprajú si ani výdavky spojené s ich záľubami, hoci by ich to finančne nijako neohrozilo.

Niekedy už len samotné myšlienky na míňanie peňazí dokážu v týchto ľuďoch vyvolať silnú úzkosť a nepokoj. Vyhýbajú sa aktivitám, za ktoré treba platiť, zúfalo ochraňujú každý cent a cítia sa mizerne, keď musia peniaze pustiť z rúk.

Príčiny nie sú celkom známe

Tieto pocity môžu významne narušiť ich pravidelné fungovanie, zhoršiť im spánok či zdravie a schopnosť premýšľať. Pokiaľ tieto symptómy trvajú viac ako šesť mesiacov, môžeme hovoriť o fóbii a dotyčný by sa mal obrátiť na psychoterapeuta. Odborníci sa však stále nezhodujú na tom, čo túto (a iné) fóbie vlastne spôsobuje. Podľa nich tu zrejme zohráva rolu viacero faktorov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Lakomá milionárka. Príbeh Hetty Green, ktorá nezaplatila ani za ošetrenie svojho syna

Chrometofóbia je často reakciou na isté obdobie, v ktorom sa človek reálne trápil nedostatkom peňazí. Môže sa rozvinúť u niekoho, kto bol kedysi dlhodobo bez práce, a hoci teraz sa mu vedie dobre, stále v ňom ostal strach a prepočítava každý cent. Objavuje sa napríklad aj u ľudí, ktorí vyrastali v chudobe a ich rodičia mali problémy zaplatiť účty či základné potraviny. Pravdou ale je, že fóbia môže vzniknúť aj bez nejakej zjavnej príčiny.

Shutterstock

Úzkosť a depresie

Je veľa ľudí, ktorí chrometofóbiou trpia a pritom o tom ani len netušia. Majú strach, že ak budú peniaze míňať, skončia bez finančných prostriedkov. Niektorí si zase uvedomujú, že ich úzkosť nemá racionálne jadro, keďže sami vidia, že na účte majú dosť peňazí. Napriek tomu si ale nemôžu pomôcť.

Majú tiež neustálu potrebu peniaze počítať a na internetbanking sa prihlasujú nielen každý deň, ale rovno niekoľkokrát za deň! Všetky tieto symptómy spôsobujú úzkosti, silné depresívne stavy, nezriedka sprevádzané aj fyzickými prejavmi ako potenie, nevoľnosť, hnačka či bolesť svalov.

Pokiaľ človek tieto symptómy pociťuje, je prospešné vyhľadať odborníka. Existujú overené terapeutické techniky, ako úzkosť zmierniť či dokonca úplne potlačiť. Je známych aj niekoľko trikov, ktorými sa dá proti tejto fóbii bojovať.

Shutterstock

Ako proti chrometofóbii bojovať?

V prvom rade je dôležité vytvoriť si rozpočet na určitý čas. Ľudia s chrometofóbiou sa obávajú, že budú peniaze míňať na zbytočnosti a napokon im nič nezostane. Práve z tohto dôvodu je dobré vytvoriť si mesačný rozpočet a držať sa ho. Existuje aj niekoľko aplikácií (Personal Capital, YNAB či Clarity Money), ktoré v tom dokážu výrazne pomôcť.

Je dobré tiež odkladať si peniaze na nečakané výdavky do núdzového fondu. Mnoho ľudí žiadny takýto fond nemá, buď preto, lebo si ho nemôžu dovoliť, alebo mu neprikladajú veľkú váhu. Ľudia s chrometofóbiou väčšinou nedostatkom peňazí netrpia, takže je dobré, ak si ho zriadia. Budú tak vedieť, že majú poistku, ak by náhodou o peniaze na účte prišli. Už to samo osebe dokáže úzkosť výrazne zmierniť.

Shutterstock

V prípade účtov sa oplatí nastaviť, aby platby odchádzali pravidelne a človek ich nemusel riešiť každý mesiac. Je vhodné vytvoriť si aj dlhodobé finančné ciele a ukladať si peniaze na dlhší čas. Keď si človek nastaví podobné zásady, dokáže svoje financie oveľa lepšie manažovať.

Má teda pocit väčšej istoty, a tým pádom uňho klesajú pocity nervozity a strachu. Ak úzkosť aj tak nepoľavuje, je naozaj dobré vyhľadať pomoc. Nielen psychológa, ale napríklad aj finančného odborníka, ktorý by ti mohol poslúžiť dobrými radami, ako nakladať s peniazmi.

V prípade psychologickej pomoci väčšinou stačí terapia. Netreba teda navštíviť psychiatra a nechať si predpísať lieky proti úzkosti, hoci pri naozaj ťažkých prípadoch sa to nedá vylúčiť.

Dobré je tiež myslieť na svoje fyzické zdravie. Dopriať si dostatok oddychu, prípadne prechádzky, cvičenie či meditáciu. To všetko dokáže významnou mierou prispieť k psychickej pohode.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.