Ak máš doma mrazené jahody z Kauflandu, radšej skontroluj obal. Z predaja bol preventívne stiahnutý konkrétny výrobok, pri ktorom sa nedá vylúčiť prítomnosť norovírusov. Zákazníci by ho preto nemali konzumovať.
Ide o K-Classic Jahody, mrazené 300 gramov, s čiarovým kódom GTIN 4337185826788 a dátumom minimálnej trvanlivosti 22. apríla 2028, pričom výrobcom je spoločnosť ZUMDIECK GmbH z nemeckého Paderbornu.
Kaufland na svojom webe informoval, že výrobok už okamžite stiahol zo svojich predajní. Zákazníci, ktorí ho majú doma, ho môžu vrátiť v ktorejkoľvek predajni Kaufland. Peniaze im obchod vráti v plnej výške, pričom pokladničný blok nie je potrebný.
Dôvodom je preventívne opatrenie na ochranu spotrebiteľov. Pri uvedenom výrobku sa totiž nedá vylúčiť, že obsahuje norovírusy.
Norovírusy sú vysoko infekčné vírusy, ktoré môžu u ľudí vyvolať náhle tráviace ťažkosti. Typicky sa prejavujú najmä vracaním a hnačkou, pričom pri výraznom priebehu môže organizmus rýchlo strácať tekutiny.
Zvláštnu pozornosť si vyžadujú najmä malé deti a dojčatá, ale aj tehotné ženy, seniori či ľudia, ktorí už majú zdravotné problémy. U týchto skupín môže mať ochorenie aj závažnejší priebeh.
Ak teda máš doma balenie, ktoré presne zodpovedá uvedenému názvu, gramáži, kódu a dátumu minimálnej trvanlivosti, nekonzumuj ho. Ani prípadný dobrý vzhľad výrobku nie je dôvodom na riskovanie.

Pozor si treba dávať aj pri čerstvom ovocí
Stiahnutie mrazených jahôd zároveň prichádza v čase, keď sa v lete často rieši aj bezpečnosť čerstvého ovocia. Pred pár dňami sme informovali o prípade malého chlapca, ktorý po konzumácii už nakrájaného vodného melóna ochorel a pre výraznú dehydratáciu skončil v nemocnici.
Rodina následne uviedla, že vyšetrenia u dieťaťa odhalili bakteriálnu infekciu a zdravotníci spomínali ako možný zdroj práve melón. Nešlo však o laboratórne potvrdenie, že infekciu spôsobilo konkrétne ovocie, preto nemožno tvrdiť, že nákaza pochádzala práve z neho.
Prípad však otvoril dôležitú otázku hygieny pri krájanom ovocí. Aj keď šupku melóna neješ, pri krájaní cez ňu prechádza nôž. Ak sa na jej povrchu nachádzajú mikroorganizmy, môžu sa dostať na dužinu.
Preto je dobré melón pred krájaním umyť pod tečúcou vodou, prípadne povrch očistiť čistou kefkou. Následne by mal prísť na rad čistý nôž, doska a umyté ruky. Na umývanie ovocia však nepatrí mydlo, saponát ani iné čistiace prostriedky.
V prípade stiahnutých jahôd z Kauflandu je však situácia jednoduchšia. Ak doma nájdeš práve dotknuté balenie, nejedz ho a vráť ho do predajne, kde ti obchod vráti celú zaplatenú sumu aj bez bločku.





















