Dlhé, krátke, čierne, blond, ryšavé, ale aj ružové či modré… toto všetky sú aspekty vlasov, na ktoré máme dosah aj my sami. Potom sú tu ale aj také vlastnosti našej hrivy, ktoré nemáme až tak vo svojich rukách. Napadlo ti niekedy, prečo má niekto rovné vlasy a niekto kučery? Aký majú kučery pôvod a aký je ich význam?
Všetko tieto otázky si človek s kučerami pri ich každodennom rozmotávaní asi kladie. Paradoxom života je to, že vždy túžime po niečom, čo nemáme. Tí, ktorí majú riedke vlasy, túžia po hustých, tí, ktorí majú rovné, zas po kučerách (a naopak). Vedci sa preto začali zaoberať otázkou, kde v evolúcii majú kučery svoj pôvod, ako sa vyvinuli a aký význam majú pre človeka.
Najnovšie výskumy otázky pôvodu kučier naznačujú, že ich existencia mohla byť pre prežitie našich predkov doslova nevyhnutná. Kučery sa podľa výskumov na univerzite v Pensylvánii vraj vyvinuli ako spôsob regulácie telesnej teploty a ochrana organizmu pred vysychaním.
Nina Jablonski, profesorka antropológie na Pensylvánskej univerzite, vysvetlila, čo bolo hlavným cieľom práce o pôvode kučier. Išlo predovšetkým o to vo všeobecnosti sledovať a pochopiť evolúciu ľudských vlasov.
Kučery na udržiavanie chladu a uchovávanie vody
Podľa Jablonski vývoj kučier súvisí s našimi africkými predkami. Tí mali hlavy prevažne bez vlasov, a keďže v oblasti, v ktorej žili, boli ich skalpy vystavené neustálemu pôsobeniu slnečných lúčov, evolučne sa vyvíjali tak, aby sa dokázali vyrovnávať s neustálym teplom a drsným slnečným žiarením.
Práve táto problematika viedla vedcov k objavu, že evolúcia kučeravých vlasov predstavuje adaptívnu stratégiu, vďaka ktorej sa ľudia v ranom období vývoja spoločnosti vedeli ochladzovať a zadržiavať vodu.
Kučery ako najlepšia ochrana
Aby vedci potvrdili svoje hypotézy, uskutočnili experiment s použitím figurín a parochní, ktoré im umožnili študovať rôzne podmienky prostredia a to, aký vplyv majú na človeka. Výskumníci použili rôzne parochne, aby študovali, ako rôzne štruktúry ľudských vlasov reagujú na podmienky, ktorým čelili naši predkovia.
Parochne mali rôzne druhy vlasov, zahŕňali vlasy rovné, mierne stočené, bohato kučeravé, ale aj žiadne vlasy. Po uskutočnení experimentu zhromaždili všetky získané dáta a na základe nich prišli k naozaj zaujímavým objavom.
Husto kučeravé vlasy poskytovali oveľa lepšiu ochranu pred slnkom a jeho žiarením ako rovné vlasy. Podľa vedcov je dôvodom lepších výsledkov v prípade kučeravých vlasov pri znižovaní telesnej teploty to, že neprilnievajú priamo k hlave človeka a sú ďalej od pokožky hlavy.
Táto vzdialenosť medzi povrchom hlavy a vlasmi je to, čo umožňuje, aby pevne stočené vlasy fungovali ako termoregulačná vrstva. Vedci tiež zistili, že kučery pôsobia ako istý druh izolácie a bránia strate vody z organizmu, ktorá v čase vysokej teploty odchádza z oblasti hlavy odparovaním.
Prečo je tento výskum užitočný?
„Výskumy, ktoré sledovali, ako nás farba pokožky, teda množstvo pigmentu (melanínu) chráni pred slnečným žiarením, majú vplyv na to, koľko opaľovacieho krému sa v jednotlivých prostrediach ľudia rozhodnú použiť,“ povedala spoluautorka štúdie Tina Lasisi.
„Predstavujem si, že podobné to môže byť aj s vlasmi. Naše zistenia ponúkajú priestor zamyslieť sa nad tým, aký účes je v danom prostredí a počasí vhodnejší. Budem mi s týmto účesom teplejšie? Je tento účes optimálnou voľbou do tohto počasia?“ uzatvára Lasisi.