Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Máš kučeravé vlasy? Vedci prišli na to, kde majú kučery svoj pôvod a aký je ich význam

Výsledky výskumu o pôvode a význame kučier sú fascinujúce.


Dlhé, krátke, čierne, blond, ryšavé, ale aj ružové či modré… toto všetky sú aspekty vlasov, na ktoré máme dosah aj my sami. Potom sú tu ale aj také vlastnosti našej hrivy, ktoré nemáme až tak vo svojich rukách. Napadlo ti niekedy, prečo má niekto rovné vlasy a niekto kučery? Aký majú kučery pôvod a aký je ich význam?

Všetko tieto otázky si človek s kučerami pri ich každodennom rozmotávaní asi kladie. Paradoxom života je to, že vždy túžime po niečom, čo nemáme. Tí, ktorí majú riedke vlasy, túžia po hustých, tí, ktorí majú rovné, zas po kučerách (a naopak). Vedci sa preto začali zaoberať otázkou, kde v evolúcii majú kučery svoj pôvod, ako sa vyvinuli a aký význam majú pre človeka.

Najnovšie výskumy otázky pôvodu kučier naznačujú, že ich existencia mohla byť pre prežitie našich predkov doslova nevyhnutná. Kučery sa podľa výskumov na univerzite v Pensylvánii vraj vyvinuli ako spôsob regulácie telesnej teploty a ochrana organizmu pred vysychaním.

Nina Jablonski, profesorka antropológie na Pensylvánskej univerzite, vysvetlila, čo bolo hlavným cieľom práce o pôvode kučier. Išlo predovšetkým o to vo všeobecnosti sledovať a pochopiť evolúciu ľudských vlasov.

Kučery na udržiavanie chladu a uchovávanie vody

Podľa Jablonski vývoj kučier súvisí s našimi africkými predkami. Tí mali hlavy prevažne bez vlasov, a keďže v oblasti, v ktorej žili, boli ich skalpy vystavené neustálemu pôsobeniu slnečných lúčov, evolučne sa vyvíjali tak, aby sa dokázali vyrovnávať s neustálym teplom a drsným slnečným žiarením.

Práve táto problematika viedla vedcov k objavu, že evolúcia kučeravých vlasov predstavuje adaptívnu stratégiu, vďaka ktorej sa ľudia v ranom období vývoja spoločnosti vedeli ochladzovať a zadržiavať vodu.

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Kučery ako najlepšia ochrana

Aby vedci potvrdili svoje hypotézy, uskutočnili experiment s použitím figurín a parochní, ktoré im umožnili študovať rôzne podmienky prostredia a to, aký vplyv majú na človeka. Výskumníci použili rôzne parochne, aby študovali, ako rôzne štruktúry ľudských vlasov reagujú na podmienky, ktorým čelili naši predkovia.

Parochne mali rôzne druhy vlasov, zahŕňali vlasy rovné, mierne stočené, bohato kučeravé, ale aj žiadne vlasy. Po uskutočnení experimentu zhromaždili všetky získané dáta a na základe nich prišli k naozaj zaujímavým objavom.

Máš kučeravé vlasy? Vedci prišli na to, kde majú kučery svoj pôvod a aký je ich význam
Shutterstock

Husto kučeravé vlasy poskytovali oveľa lepšiu ochranu pred slnkom a jeho žiarením ako rovné vlasy. Podľa vedcov je dôvodom lepších výsledkov v prípade kučeravých vlasov pri znižovaní telesnej teploty to, že neprilnievajú priamo k hlave človeka a sú ďalej od pokožky hlavy.

Táto vzdialenosť medzi povrchom hlavy a vlasmi je to, čo umožňuje, aby pevne stočené vlasy fungovali ako termoregulačná vrstva. Vedci tiež zistili, že kučery pôsobia ako istý druh izolácie a bránia strate vody z organizmu, ktorá v čase vysokej teploty odchádza z oblasti hlavy odparovaním.

Žitný ostrov, Slovensko, termálne vody

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj na Slovensku sa môžeš cítiť ako v rozprávke. Tieto jedinečné miesta doprajú relax tvojmu telu i duši

Prečo je tento výskum užitočný?

„Výskumy, ktoré sledovali, ako nás farba pokožky, teda množstvo pigmentu (melanínu) chráni pred slnečným žiarením, majú vplyv na to, koľko opaľovacieho krému sa v jednotlivých prostrediach ľudia rozhodnú použiť,“ povedala spoluautorka štúdie Tina Lasisi.

„Predstavujem si, že podobné to môže byť aj s vlasmi. Naše zistenia ponúkajú priestor zamyslieť sa nad tým, aký účes je v danom prostredí a počasí vhodnejší. Budem mi s týmto účesom teplejšie? Je tento účes optimálnou voľbou do tohto počasia? uzatvára Lasisi.

Máš kučeravé vlasy? Vedci prišli na to, kde majú kučery svoj pôvod a aký je ich význam
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.