Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 26.12.2024
sk
Druhý sviatok vianočný | Štefan
cz
2.svátek vánoční | Štepán
, Štěpán
Zdroj: ©Shutterstock

Máš neustále chuť na sladké? 10 rád, ktoré ti pomôžu dostať maškrtný jazyk pod kontrolu

Od cukrových pokušení k zdravej strave.

Sladkosti – niečo, čo robí náš život krajším, čo spríjemňuje jeho občasnú trpkú príchuť. Vieme veľmi dobre, že odolať čokoláde či koláčiku je niekedy naozaj nadľudský výkon. Vyžaduje si to pevnú vôľu, odhodlanie a presvedčenie, že tá túžba po čase zmizne. No, väčšinou nezmizne.

Väčšinou totiž ostáva v našej mysli a nedokážeme sa uspokojiť, kým si ten vytúžený zákusok či sladkosť nedáme. Zbavenie sa chuti na sladké nie je o obmedzení alebo utrpení. Je to skôr o nájdení zdravej rovnováhy a pochopení, čo tvoje telo skutočne potrebuje. S týmito tipmi bude tvoja cesta k zdravšiemu životnému štýlu bez nadmerných sladkostí jednoduchšia.

1. Boj proti známemu nepriateľovi

Ak chceš bojovať proti závislosti, je dôležité ju najprv pochopiť. Cukor v mozgu aktivuje rovnaké oblasti ako niektoré drogy, čo vedie k pocitu pohody a odmeny. Preto je závislosť od cukru a sladkej chuti skutočným javom, proti ktorému sa ale dá efektívne bojovať.

2. Vyvážená strava

Snaž sa, aby tvoja strava obsahovala dostatok bielkovín, tukov a komplexných sacharidov. Tie ti dodajú energiu na dlhšiu dobu a zabránia prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi, ktoré môžu vyvolávať chuť na sladké.

3. Dostatok tekutín

Pi dostatok čistej vody. Často si zamieňame hlad so smädom, a mylne si myslíme, že potrebujeme niečo sladké. Ak sa chceš vyhnúť sladkostiam, siahni po čistej vode. Sladené nápoje sú totiž jedným z hlavných zdrojov pridaného cukru. Zvykni si na pitie čistej vody alebo bylinkových čajov.

Nemáš rád čistú vodu? Tipy, ako si túto tekutinu kreatívne ochutiť

Mohlo by ťa zaujímať:

Nemáš rád čistú vodu? Tipy, ako si túto tekutinu kreatívne ochutiť

4. Pravidelné jedenie

Veľkým problémom nielen pri obmedzení sladkostí, ale všeobecne pri snahe dostať svoje chute a hlad po kontrolu sú dlhé pauzy medzi jednotlivými jedlami. Keď necháš organizmus veľmi vyhladovať, zvyčajne si potom schopný zjesť viac ako za normálnych okolností. Pravidelné stravovanie (každé 3-4 hodiny) môže zabrániť prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi a tým aj chuti na sladké.

5. Fyzická aktivita

Keď cítiš silnú túžbu po sladkostiach, ale vieš, že je to len maškrtná slabosť, skús nasmerovať svoju pozornosť na inú činnosť. Prechádzka, meditácia alebo čítanie môže byť dobrým spôsobom, ako prekonať túžbu. Fyzická aktivita pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a taktiež znižuje chuť na sladké.

Ako bojovať proti chuti na sladké
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.