6. Menej kofeínu
Nahrádzať plnohodnotnú stravu pitím kávy nie je v žiadnom ohľade dobrým riešením. Dať si na raňajky iba šálku kávy a potom trpieť hladom, to je istá cesta k prejedeniu sa sladkostí. Kofeín totiž spôsobuje kolísanie hladiny cukru v krvi, čo môže vyvolávať chuť na sladké. Preto, ak sa chceš vyhnúť jedeniu hlúpostí, kofeín konzumuj v primeranej miere.
7. Prírodné sladidlá
Zabudni na umelé sladidlá. Aj keď nemajú kalórie, môžu v tele vyvolať ešte väčšiu chuť na sladké. Keď cítiš potrebu zjesť niečo sladké, skús siahnuť po ovocí, orechoch alebo jogurte. Vytváraj dezerty z prírodných sladidiel, ako je med, agávový sirup, stévia alebo banán.
8. Sila mysle
Venuj pozornosť svojim pocitom a túžbam. Často sa môžeme uchyľovať k sladkostiam v reakcii na stres alebo emócie. Ak vieš, že určité situácie alebo emócie (napr. smútok, strach) u teba vyvolávajú chuť na sladké, hľadaj iné spôsoby, ako sa s pocitmi a situáciami, ktoré v tebe tieto pocity vyvolávajú, vyrovnať.
9. Spánok
Dostatočný spánok je kľúčový, a to sa netýka len boja s chuťou na sladké, ale celého životného štýlu. Nedostatok spánku môže zvýšiť chuť na sladké, pretože telo hľadá rýchly zdroj energie. Riešenie? Pravidelný spánkový režim tvorený minimálne 8 hodinami neprerušovaného oddychu.
10. Postupné kroky a plánovanie
Namiesto toho, aby si úplne vyradil všetky sladkosti, postupne znižuj ich množstvo. Začni napríklad polovičnými dávkami dezertov alebo obmedzením sladených nápojov. Dobrým prvým krokom je aj zbavenie sa zásob.
Ak sladkosti nemáš poruke, je menšia pravdepodobnosť, že po nich siahneš v momente slabosti. Podobne pôsobí aj plánovanie. Ak budeš mať vopred pripravenú zdravú maškrtu, nebudeš chcieť zahnať hlad alebo chuť nie práve najvyvážanejšou sladkou náhradou.