Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 14.7.2024
sk
Kamil
, Lara
cz
Karolína
, Karolina, Karla

Máš obľúbenú polohu na spanie? Odborníčka vysvetľuje, ako vplýva na tvoje zdravie

Polohy, v ktorých spíš, ti môžu narobiť nemalé problémy.


Ktorej polohe dávaš prednosť pri spánku? Preferuješ spánok na chrbte, na boku či na bruchu? A vieš o tom, že tieto polohy môžu ovplyvňovať aj tvoj zdravotný stav? Tvrdí to spánková expertka a fyzioterapeutka Sammy Margo, ktorej slová tlmočil aj portál LADbible. Podľa nej môže napríklad poloha „voľného pádu s kolenom hore“ spôsobiť isté ťažkosti s bedrami. Pri tejto polohe človek leží na bruchu s rukami blízko hlavy a s jednou nohou otočenou do strany.

Existuje aj podobná poloha „voľného pádu“, ktorá je prakticky rovnaká len s tým rozdielom, že pri nej človek nemá otočenú nohu. Tá je podľa Margo úplne najhoršia. „Je to pravdepodobne najhoršia poloha, v ktorej môžete spať,“ povedala. „Vznikajú pri nej doživotné problémy s krkom a chrbtom.

Margo dodala, že je to spôsobené tým, že spodná časť chrbta sa ohýba smerom k matracu. Kvôli tomu zmenšuje priestor v dolnej časti chrbta, čo môže spôsobiť bolesti, a to nielen chrbta či krku, ale aj kolien. Problematickou môže byť aj „fetálna poloha“, pri ktorej sa chrbát ohýba a hlava smeruje ku kolenám.

Shutterstock

Bolesti krku či chrbta

Tá môže spôsobiť bolesti krku, avšak väčšinou len v prípade, ak pri nej človek neleží na vankúši. Ak na ňom leží, nemali by sa vyskytnúť žiadne ťažkosti. Margo túto polohu považuje za výrazne lepšiu, než napríklad vyššie zmienený „voľný pád“. Ďalšou známou polohou je takzvaná „vojenská“. Pri nej ležíme na chrbte s rukami položenými vedľa tela.

Táto poloha nie je vhodná pre ľudí, ktorí v noci chrápu či majú syndróm spánkového apnoe. Môže tiež zhoršiť pálenie záhy či kyslý reflux, ale aj spôsobiť bolesť krížov. Margo tak odporúča spať s vankúšmi pod kolenami, aby sa tým zmiernil tlak.

Shutterstock

Zaujímavé tiež je, že pokiaľ spávaš v „hviezdicovitej polohe“, teda na chrbte s rozhodenými rukami a nohami, pravdepodobne sa ti budú snívať nočné mory. Ak spíš na boku, s rukami a nohami kolmo nadol, môžeš si privodiť bolesť ramien. Toto riziko sa zvyšuje najmä so stúpajúcim vekom. Bolesť sa však podľa Margo dá zmierniť tým, že medzi rameno a matrac vložíš menší vankúš, aby vytvoril menšie odpruženie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.