Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Máš pocit, že priberáš aj zo vzduchu? Toto sú najčastejšie návyky, po ktorých môžeš priberať a ani o tom netušíš

Z čoho všetkého môžeš priberať?


V dnešnej dobe, keď sa stále viac ľudí snaží udržiavať zdravý životný štýl, je dôležité porozumieť faktorom, ktoré prispievajú k nadbytočnému priberaniu. Mnohí ľudia sa pýtajú, po čom sa najviac priberá a čo by mali robiť, aby predišli nežiaducim nárastom hmotnosti. My ti na to prinášame odpoveď.

Shutterstock

Nadmerná konzumácia kalórií

Jedným z hlavných dôvodov priberania je nadmerný príjem kalórií. Ak jeme viac kalórií, ako telo potrebuje na udržanie svojej hmotnosti, prebytočné kalórie sa ukladajú vo forme tuku. Najmä potraviny s vysokým obsahom tuku a cukru, akými sú rýchle občerstvenie, sladkosti a mastné jedlá, môžu byť veľkým zdrojom nadbytočných kalórií.

Nedostatočná fyzická aktivita

Sedenie a sedavý životný štýl súvisia so zvýšeným rizikom priberania. Nedostatok fyzickej aktivity vedie k tomu, že telo spaľuje menej kalórií, čo môže spôsobiť postupný nárast hmotnosti. Pravidelná telesná aktivita je dôležitá nielen na udržanie zdravej hmotnosti, ale aj na celkové zlepšenie zdravia.

Ľudia sa podelili o svoje malé špinavé kuchynské tajomstvá

Určite si prečítaj:

Ľudia sa podelili o svoje malé špinavé kuchynské tajomstvá

Zlé stravovacie návyky

Strava bohatá na príliš veľa rafinovaných sacharidov, mastných a nezdravých potravín môže prispievať k priberaniu. Nedostatok konzumácie čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných potravín môže tiež ovplyvniť nárast hmotnosti. Nesprávne stravovacie návyky, ako je prejedanie sa a nepravidelné stravovanie, môžu viesť k nadbytočnému príjmu kalórií, na čo nadväzuje následné priberanie.

Stres a emocionálne jedenie

Stres a emočné problémy môžu zohrávať dôležitú úlohu pri priberaní na váhe. Mnohí ľudia majú tendenciu sa obracať k jedlu ako k spôsobu zvládania stresu alebo emocionálneho nepohodlia. Toto tzv. „emočné jedenie“ môže viesť k nadmernému príjmu kalórií a následnému priberaniu.

Shutterstock

Nedostatok spánku

Nedostatok kvalitného spánku môže mať negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu v tele. Málo spánku môže spôsobiť zvýšenie hladiny hormónu ghrelín, ktorý reguluje hlad a chuť do jedla, a zároveň zníženie hladiny hormónu leptínu, ktorý zodpovedá za pocit sýtosti, čo prispieva k nadmernému jedeniu a nárastu hmotnosti.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje