Niekedy je ťažké odhadnúť, kedy sa vzťah ešte dá zachrániť a kedy je treba urobiť hrubú čiaru. Tieto otázky ti pomôžu odhaliť, v ktorom z týchto scenárov sa nachádzaš ty.
1. Môžeš sa po boku tohto človeka rozvíjať?
V zdravom vzťahu by mali mať obe strany možnosť rozvíjať sa na individuálnej úrovni. Či už ide o kariéru, vzdelanie, šport – na tom absolútne nezáleží. Podstatné je len to, že obaja pracujú na niečom, čo chcú oni sami.
Druhá polovička by nielenže nemala stáť v ceste, ale ideálne by mala svojho partnera v činnosti podporiť. A hlavne sa netváriť, že každou sekundou, ktorú venuje danej činnosti, sa stráca čas strávený spolu.
Keď začne stagnovať osobný život, je len otázkou času, kedy sa príde na to, že na vine je ten partnerský. Zaslepení zaľúbením a ružovými okuliarmi množstvo ľudí zabúda, čo láska skutočne znamená. A ešte dôležitejšie – čo neznamená. Láska nie je izolácia, zlatá klietka, z ktorej možno von len prostredníctvom záujmov toho druhého.
2. Snažíš sa ho neustále meniť?
Nikto nie je dokonalý a človeka treba ľúbiť aj so všetkými jeho muchami. Aj keď je tými muchami chrápanie, pre ktoré už pol roka nevieš, čo je to plnohodnotný spánok, skladovanie nepotrebných kravín či hádzanie špinavých treniek za posteľ. Každý má predsa svoje nedostatky…
Otravnosti tohto druhu sa objavia v každom vzťahu. Neexistujú dvaja natoľko kompatibilní ľudia, ktorí by na sebe po ročnom spolužití ešte stále milovali úplne všetko. Otázkou však ostáva, či partner vie prehryznúť nedostatky toho druhého, alebo sa spolieha, že ich druhá polovička časom prestane robiť.
Ak sa cez partnerove nedostatky nevieš preniesť, odíď čím skôr, pretože sa na 90 percent do konca tvojho života nič nezmení. Mohlo by sa… ale staviť na túto drobnú pravdepodobnosť všetky karty nie je práve najmúdrejšie.
3. Máš pocit, že k nemu každý deň cítiš niečo iné?
Keď niekoho ľúbiš, tak ho proste ľúbiš. Bodka. Ak ste sa včera rozchádzali, dnes ráno si bola zaľúbená až po uši a teraz si zase raz balíš kufre, asi nie je všetko v poriadku. Je čas trochu sa zamyslieť a rozanalyzovať, s čím máš vlastne dočinenia.
Čo sa deje? A čo chceš, aby sa dialo? Chceš sa túliť či chceš rozchod? Alebo chceš len to, čo ti v danej chvíli vyhovuje? Je to trošku sebecké, nemyslíš? Vzťah by nemal byť emocionálny kolotoč a v momente, keď sa naň začne podobať, je treba niečo zmeniť.
4. Potrebuješ, aby ti neustále dokazoval, že ťa ľúbi?
Partneri v zdravom a harmonickom vzťahu vedia, že sa majú radi. Vedia to aj vtedy, keď sa hádajú. Aj vtedy, keď im ten druhý nenosí každý deň kyticu ruží. A dokonca aj vtedy, keď sa posteľné radovánky okresajú na „raz za týždeň – ideálne v sobotu“. Je milé z času na čas dostať nejakú pozornosť, ale to neznamená, že ju treba vyžadovať.
Viac darov neznamená viac lásky a platí to aj opačne. Pokiaľ visíš na materiálnych darčekoch a neustálom ubezpečovaní, že ten druhý ťa stále ľúbi, asi niečo nie je správne. Normálny človek nepotrebuje počuť „milujem ťa“ každých sedem sekúnd.
Nikoho náklonnosť by sa síce nemala brať za samozrejmosť, ale sme si takmer istí, že ak ťa niekto ľúbil sedem sekúnd dozadu, cíti to tak aj teraz.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane