Možno ten pocit sám dôverne poznáš. V živote sa ti darí, máš dobre platenú prácu (prípadne navštevuješ kvalitnú školu, na ktorej nemáš problémy), bezproblémové vzťahy… skrátka vedieš to, čo by väčšina ľudí nazvala úspešný život.
Napriek tomu ťa ale zožierajú pochybnosti, pochybuješ o svojich schopnostiach a dosiahnuté úspechy si interpretuješ len ako dielo šťastnej náhody. Zároveň sa každým dňom desíš, že ľudia ťa o chvíľu prekuknú a zistia, že nie si taký expert, za akého ťa považovali.
Cítiš sa teda ako podvodník, ktorý bude čoskoro odhalený. Tento jav sa nazýva impostor syndrome, čo by sme mohli preložiť ako syndróm podvodníka či podvodnícky syndróm. A je rozšírenejší, než by si si možno myslel.
Dosahujem úspechy, ale mám pocit neschopnosti
Impostor syndróm nie je vyslovene psychická choroba, skôr ide o súbor osobnostných a psychologických vzorcov, v ktorých človek ním postihnutý premýšľa. Tie sa vyznačujú neustálym spochybňovaním svojich schopností, vedomostí či zručností.
Ľudia s impostor syndrómom majú pocit, že sú nekompetentní či neschopní. Často ale pritom ide o mimoriadne úspešných ľudí, ktorí sa práve svojimi schopnosťami dostali na vysoké pozície, prípadne si dokážu ľudí získať svojím talentom. Ako teda môžu o sebe pochybovať, keď dôkazom o ich zručnostiach je už samotný fakt, že dosahujú nezanedbateľné úspechy?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čomu pripisujú ľudia s impostor syndrómom svoje úspechy
- Aký typ ľudí zvykne tento syndróm postihovať najčastejšie
- Ako tieto pocity prekonať
- Ako na človeka s impostor syndrómom vplývajú sociálne siete
- Ktorí známi ľudia ho majú tiež
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom