Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Skoré ranné vstávanie je ťažké pre mnohých z nás. Človeku sa niekedy vyslovene nechce opustiť pohodlnú posteľ a vydať sa do práce či do školy. Pokiaľ medzi nich patríš aj ty, tak ti iste padne vhod nasledujúci článok. Pozrieme sa v ňom totiž na jeden z možných a veľmi účinných spôsobov, ako si ranné vstávanie spríjemniť.

Hudba je liek!

Podľa vedcov ľuďom pri vstávaní mimoriadne pomáha hudba. Ak vstaneš, dáš si do uší slúchadlá a zapneš si svoju obľúbenú skladbu, výrazne tým zaktivizuješ svoj mozog. Zároveň sa ti v tele začne uvoľňovať dopamín, ktorý sa priamo spája s pocitmi radosti a potešenia. Potláča tiež pocity úzkosti a depresie.

Shutterstock

Ak máš teda ráno náladu pod psa, práve hudba by ťa mohla na nový deň adekvátne nabudiť. Podľa výskumov hudba pomáha aj oživovať spomienky a posilňuje pamäť. Ľudia, ktorí pravidelne počúvajú hudbu, majú vo všeobecnosti lepšiu pamäť, čo následne dokážu využiť v rôznych aspektoch života či práci.

Hudbou proti vyčerpaniu

Hudba je zároveň účinným nástrojom, ktorý pomáha proti vyčerpanosti. Iste to poznáš aj z vlastnej skúsenosti. Schválne zaľahneš spať skôr, aby si sa zobudil odpočinutý, ale stane sa pravý opak. Ráno sa tak cítiš stále unavený, malátny a máš problém sa prinútiť k nejakej zmysluplnej činnosti. Práve proti týmto pocitom pomáha hudba. Najlepšie v takom prípade je nastaviť si ako budík nejakú príjemnú melódiu. Výrazne tým môžeš znížiť hladinu stresu a bude sa ti lepšie vstávať. 

V skratke by sa dalo povedať, že tvoj mozog sa oveľa rýchlejšie preberie, takže sa nebudeš ako mátoha s neprítomným pohľadom motať po chodbách kancelárie. Je tiež známym faktom, že hudba upokojuje. Pokiaľ pociťuješ úzkosť či stres, stačí si zapnúť obľúbenú pesničku a môžeš priam cítiť, ako nervozita postupne opadá. Na základe štúdií bolo totiž dokázané, že pri počúvaní hudby klesá stresový hormón kortizol.

Shutterstock

Hudba je tak solídnym liekom na upokojenie nielen počas ťažkého rána, ale prakticky po akomkoľvek stresujúcom momente. Za zmienku tiež stojí fakt, že hudba napomáha kreativite. Ak teda pracuješ v povolaní, kde potrebuješ originálne nápady, a tie nie a nie prísť, práve hudba ti môže výrazne pomôcť.

Pozitívny vplyv počúvania hudby nebol zaznamenaný len na psychiku a mozog, ale aj na imunitu ako celok. Áno, časté počúvanie skvelých pesničiek posilňuje tvoj imunitný systém. V tele vďaka tomu lepšie vznikajú potrebné protilátky, ktoré človeka chránia pred rôznymi vírusmi. A to je, obzvlášť v tejto pohnutej dobe, viac než výhodné!


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.