Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 25.9.2023
sk
Vladislav
cz
Zlata

Dioptrická vada nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. Za to moje môžem určite „poďakovať“ aj obľube v sedení v zadných laviciach, príchodu mobilov a vlasom, ktoré často bránili inkriminovanému oku vo výhľade.

V tomto rozsiahlom článku som sa rozhodla zmapovať moju cestu za bezchybným zrakom bez okuliarov. Verím, že vám nasledujúce riadky lepšie priblížia, ako prebieha samotný zákrok, prípadne dodajú odvahu všetkým tým, ktorí stále váhajú, či operáciu očí absolvovať.

zuss / EMEFKA

Krátko o mojom probléme so zrakom

Okuliare som napriek zhoršenému videniu začala nosiť až počas štúdia na vysokej škole, keď som si ako zodpovedná dospelá osoba vstúpila do svedomia. Trpela som krátkozrakosťou na pravé oko a okuliare ma sprevádzali najmä počas prednášok a návštev supermarketov či obchodných centier – z tých obrovských priestorov plných ostrého svetla ma vždy rozbolela hlava.

Nakoľko som okuliare začala nosiť až v dospelom veku, nebola som s nimi pravdepodobne stotožnená tak, ako ľudia, ktorí ich nosia odmalička. Keď to nebolo nutné, tak som ich nenosila alebo som si radšej zvolila „slepejšiu verziu“, z ktorej som bola často nervózna.

Nad operáciou oka, ktorá by mi skvalitnila život, som uvažovala niekoľko rokov. Predsa len, zo slova operácia ide strach, treba si však uvedomiť, že na rozdiel od „klasickej“ operácie má tá laserová o niekoľko stresujúcich faktov menej – žiadna krv, žiadne uspávanie a žiadne hodiny na operačke.

Shutterstock

Výber laserového centra

Každý, kto sa o túto problematiku ako-tak zaujímal, mi dá za pravdu, že v Bratislave je skutočne široký výber očných laserových centier. Nakoľko sa však „nákup“ zraku nedá porovnať so skúšobným nákupom potravín v novom supermarkete, mal by si na ňom dať každý skutočne záležať a vybrať si profesionálov. Zrak máme totiž len jeden a nie je tu priestor na omyly.

Môj výber padol na centrum EXCIMER, ktorá si ma získala dlhoročnými skúsenosťami, faktom, že úspešne odoperovali najviac klientov v strednej Európe a, samozrejme, aj doživotnou zárukou (v prípade zhoršenia zraku sa za dodatočnú korekciu nič neplatí). Okrem pozitívnych recenzií na ich adresu od známych a neznámych ľudí na internete, mi o svojej pozitívnej skúsenosti nadšene hovoril aj huslista Filip Jančík.

EXCIMER

Prvý dojem z centra

Veľká čakáreň zložená z niekoľkých miestností s veľkou recepciou so sestričkami. So siedmimi sestričkami. Tieto milé ženy s úprimným úsmevom na tvári v centre zohrávajú veľkú úlohu, pretože okrem toho, že vám budú kvapkať kvapky do očí, to tam aj celé koordinujú a ide im to skutočne skvelo.

Počas jednej návštevy prídete do kontaktu s niekoľkými z nich a je dosť možné, že sa pozastavíte nad tým, ako dlho trvalo, kým vymysleli takýto zohratý systém.

EXCIMER
EXCIMER

Predoperačné vyšetrenie zraku

Cieľom mojej prvej návštevy bolo zistiť, či som vhodný adept na laserovú operáciu. Na predoperačné vyšetrenie si treba vyčleniť približne 2 až 3 hodiny, počas ktorých si po rozkvapkaní očí prejdete radom rôznych očných vyšetrení, na základe ktorých lekár na záver rozhodne, či je možné vykonať operáciu, a odporučí najvhodnejšiu metódu.

Keďže moje výsledky dopadli dobre, bola som rada, že sme sa s pánom doktorom zhodli na najnovšej metóde operácie bez rezu s názvom SmartSurfACE 7D. Ide o jedinú metódu, pri ktorej sa nedotkne žiadny nástroj oka a je najrýchlejšou operačnou metódou na svete – samotný zákrok trvá pár sekúnd, s prípravou do 10 minút. Tento zákrok je však možné vykonávať len na najnovšom 7D laseri Schwind, ktorého jediným majiteľom na Slovensku je práve EXCIMER.

zuss / EMEFKA
zuss / EMEFKA

Na moje nemilé prekvapenie som však zistila aj jednu zásadnú informáciu – zatiaľ čo som si vykračovala svetom s okuliarmi na štvrťkovú krátkozrakosť, moje oko potrebovalo dioptrie -1,5. „Vďačiť“ za to môžem zrejme mojej pohodlnosti, keď som si pred rokmi vybrala možnosť merania zraku v bežnej optike v nákupnom centre, a nešla som do očného centra, ktorého zariadenia sú oveľa profesionálnejšie a presnejšie.

Môj odchod z centra bol dosť komický, pretože som kvôli rozšíreným zreničkám nevidela nablízko, a teda ani na mobil, na ktorom som si potrebovala pozrieť spoj domov. Mala som tak možnosť vyskúšať si, ako vyzerá život ďalekozrakého jedinca.

Je dobré tiež vedieť, že EXCIMER ponúka možnosť absolvovať operáciu už v tento deň vyšetrenia zraku, čo určite ocenia najmä pacienti, ktorí nie sú z Bratislavy. V tomto prípade si treba na predoperačné vyšetrenie a operáciu vyčleniť 5 až 6 hodín.

Dôležité info pred operáciou: Ak nosíte šošovky, je potrebné prestať ich nosiť minimálne dva týždne pred operáciou. Navyše, operáciu nie je možné vykonať, ak ste chorý. Operácia dá telu dosť zabrať a imunita bude mať preto čo robiť, aby sa vyrovnala so zákrokom, nieto ešte s vírusmi navyše.

Deň operácie

Nakoľko som operáciu absolvovala až po nejakom čase od predoperačného vyšetrenia, bolo potrebné zopakovať predchádzajúce vyšetrenia zraku. Po kontrole zraku som dostala „balíček prvej pomoci“, čo bolo skutočne milé. Obsahoval písomné poučenie, slnečné okuliare s maximálnym UV filtrom, chladivú gélovú masku na oči, analgetiká, antibiotické kvapky do očí a umelé slzy.

zuss / EMEFKA

zuss / EMEFKA

Krátko nato ma sestrička usadila s ďalšími dvomi pacientkami, s ktorými som mala absolvovať operáciu, v samostatnej čakárni. Rozkvapkala nám oči a detailne nám porozprávala, ako bude prebiehať operácia, čo nás čaká najbližšie dni a ako sa po operácii budeme starať o oči. Samozrejme, bol aj priestor na otázky.

Približne po 15 minútach sme sa presunuli pred dvere operačnej sály, kde sme dostali návleky a sieťky na vlasy. Do sály som vstupovala ako prvá. Sestrička ma navigovala k operačnému stolu a s plyšákom v ruke som si ľahla pod laser. Doktor sedel za mojou hlavou a vysvetlil mi, ako ju mám počas operácie držať. Oko, ktoré sa neoperovalo, mi prelepili, a druhé mi doktor zafixoval rozvieračom, aby som nežmurkala.

EXCIMER

Oko mi vypláchli vodou, čo bolo pre mňa osobne príjemné osvieženie, a išli sme na to. Moja úloha bola veľmi jednoduchá – pozerať sa do zeleného sveta. Odstraňovanie mojich dioptrií trvalo presne 25 sekúnd a bolo sprevádzané zápachom akoby zhorených vlasov. Nasledovalo ďalšie vypláchnutie vodou a nasadenie kontaktnej šošovky, s ktorou som strávila štyri dni.

Sestrička mi podala pohár vody a na doma mi dala kvapky proti bolesti, s ktorými to však netreba preháňať, pretože sú alternatívou k bežným liekom na úľavu od bolesti. Po operácii je nutné zabezpečiť si odvoz domov. Môžem úprimne prehlásiť, že operácia trvala dokopy asi 5 minút a bola na 100 % bezbolestná.

Starostlivosť po operácii a obmedzenia

• Po zákroku je nutné do operovaného oka 5x denne po dobu jedného týždňa kvapkať antibiotické kvapky a umelé slzy
• Po týždni prichádza k zmene kvapiek do oka, pribudne očný gél, umelé slzy zostávajú. Všetko sa aplikuje 3x denne, 2-4 mesiace
• Týždeň po zákroku by si si mal dať pauzu s fitness centrom
• Ženy by mali 7 dní zabudnúť na líčenie očí
• 2 týždne sa nesmieš kúpať v prírodných jazerách, bazénoch a wellnessovať sa
• Vonku je potrebné za každého počasia 3 mesiace (ideálne polroka) nosiť slnečné okuliare
• 6 mesiacov po zákroku by sa nemalo navštíviť solárium

Priebeh liečby

Moje pooperačné ťažkosti nabrali skutočne učebnicový príklad – kopírovali slová sestričky a vety v letáčikoch. Keďže som absolvovala operačnú metódu bez rezu rohovky, vedela som, že je pri nej bežný dlhší pooperačný diskomfort (3 až 4 dni) a postupné vyostrovanie videnia.

Medzi nesporné výhody však patrí rýchlosť operačného zákroku a nízke percento komplikácií bez trvalých následkov. Nakoľko si pri takomto type povrchových operačných metód oko zachová svoju pôvodnú pevnosť a elasticitu, budem môcť bez akýchkoľvek obáv a komplikácií vykonávať akékoľvek športy, činnosti a povolania. Takýto diskomfort vám za to naozaj stojí.

Prvé tri dni som trávila najmä v spálni, v ktorej boli po celý čas zatiahnuté žalúzie kvôli zvýšenej citlivosti oka na svetlo. Som si istá, že ak si budeš prechádzať rovnakým obdobím a do oka ti zasvieti svetlo, určite si aj ty spomenieš na všetkých tých filmových upírov. Ibaže teraz ním budeš ty.

Shutterstock

Od tretieho dňa nepríjemnosti postupne mizli, zostala len citlivosť na svetlo a rozmazané videnie na operované oko, ktoré som sa snažila mať čo najviac privreté. Vrátil sa aj humor, vďaka ktorému som v odraze zrkadla videla namiesto seba s tmavými slnečnými okuliarmi Stevieho Wondera.

Počas ďalších dní sa začala postupne vytrácať aj citlivosť na svetlo. Piaty deň po operácii som opäť navštívila laserové centrum. So šošovkami som nemala skúsenosť, preto som zvolila možnosť výberu pooperačnej šošovky pánom primárom. Keďže bolo všetko v poriadku, návšteva sa mi započítala ako týždňová kontrola. Najbližší výlet do EXCIMERU ma čakal o mesiac.

V tento deň oko už prestalo byť citlivé na svetlo, a tak som v priebehu dňa počas bežných aktivít až viackrát pozabudla, že som pred pár dňami absolvovala operáciu. Z vlastnej skúsenosti preto odporúčam zobrať si kvôli operácii týždeň voľna.

zuss / EMEFKA

Upravenie zraku

Zrak mi v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov kolísal – boli dni, keď som na oko videla rozmazane, ale aj také, keď sa mi zrak vyostroval. Podľa slov lekára dochádza k ostrému videniu v priebehu 2 týždňov až 3 mesiacov po operácii, a to v závislosti od výšky a komplikovanosti dioptrie. Postupe som si začala uvedomovať, ako pri práci na počítači nepociťujem otravné ťahanie v oku, no moja najväčšia radosť prišla, keď som si prvýkrát uvedomila, že dokážem prečítať, čo je napísané na vzdialenom bilboarde. Pani doktorka mi na kontrole potvrdila, že je všetko v poriadku a na operované oko vidím na 100 %.

Nenosila som silné dioptrie, no kvalita môjho života sa citeľne zlepšila. Preto som si istá, že pre tých, ktorí majú väčšie problémy so zrakom, bude laserová operácia jedno z najlepších životných rozhodnutí a investícií.

Tento obsah vznikol v spolupráci s EXCIMER spol. s r.o.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.