Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon
Zdroj: ©Shutterstock

Máš problémy v škole? Vďaka týmto osvedčeným radám zistíš, ako sa efektívne učiť

Ak dodržíš tieto taktiky, bude z teba druhý Einstein.

Efektívne učenie je kľúčom k úspechu v škole, na univerzite a v profesionálnom živote. Je to však proces individuálny, keďže každý z nás je tvor svojský. Učenie nie je len o tom, koľko času trávime nad knihami, ale aj o tom, aby sme tento čas vedeli využiť čo najefektívnejšie.

Existuje viacero stratégií a rád, ako sa efektívne učiť. Nie všetko však platí na každého, preto ti ponúkame viacero osvedčených taktík, ktoré ti môžu pomôcť kvalitne absorbovať informácie. Skús si niektorú vybrať, vyskúšať a sám uvidíš, aký to bude mať na teba vplyv.

1. Stanovenie cieľov

Predtým, ako začneš študovať, stanov si jasné ciele. Čo chceš dosiahnuť? Čo sa chceš naučiť? Aký je cieľ tvojho učenia? Oveľa efektívnejšie sa ti podarí využiť čas vtedy, ak sa budeš na informácie pozerať so záujmom, nie len kvôli potrebe absolvovať test či skúšku v škole.

2. Rozlož si štúdium

Vetu „Učte sa priebežne!“ si od svojich vyučujúcich počul určite už tisíckrát. Ono to má určite niečo do seba. Ak však máš toho na jedno sedenie viac, dlhodobé štúdium môže byť únavné a neefektívne. Rozdeľ si čas na kratšie úseky (napr. 25 minút štúdia, 5 minút prestávka) a postupuj podľa tohto harmonogramu.

Ako sa efektívne učiť?
Shutterstock

3. Aktívne učenie

Skús využívať rôzne metódy učenia, napríklad písanie poznámok vlastnými slovami, diskutovanie s ostatnými alebo prednášanie informácií niekomu inému. Osvojíš si tak schopnosť informácie vysvetliť, takže aj v tvojom mozgu sa ti vytvoria efektívne asociácie.

Odporúčame prečítať:

Porotkyne zo šou Pečie celé Slovensko prezradili, ako vyzerajú ich Vianoce. Aký koláč či pečivo podľa nich zvládne každý?

4. Vizuálne pomôcky

S vlastným písaním poznámok súvisia aj vizuálne pomôcky. Veľmi dobrým nástrojom na efektívne učenie môžu byť pojmové mapy, diagramy a flash karty, na ktoré si napíšeš kľúčové slová. Využívaj tiež rôzne farebné perá, zvýrazňovače či iné spôsoby kategorizovania informácií.

5. Pravidelná rekapitulácia

Opakovanie je matkou múdrosti. Či veríš, alebo nie, toto platí a vždy aj platiť bude. Namiesto toho, aby si sa pokúšal naučiť sa veľké množstvo informácií naraz, venuj čas pravidelnej rekapitulácii čiastkových, menších blokov. Je to efektívnejšie, keďže opakovaná revízia ťa naučí materiál hlbšie a na dlhší čas.

Ako sa efektívne učiť?
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.