Výsledky je potrebné brať s rezervou
Doktor Walter Willett si myslí, že na výsledky štúdie by sa malo pozerať veľmi opatrne a mali by sa vnímať iba ako predbežné, podporujúce myšlienku na ďalší výskum. „Zdravotné účinky vyprážaného jedla budú vo veľkej miere závisieť od toho, aké jedlo sa vypráža a aký typ tuku sa na vyprážanie použije,“ povedal Willett, profesor epidemiológie a výživy na Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Willett poznamenal, že akrylamid nevzniká iba pri vyprážaní. Je aj v káve kvôli praženiu zŕn a v toaste, pretože „vzniká aj pri zahrievaní sacharidov spolu s bielkovinami“. Willett si tiež myslí, že výsledky výskumu zebričiek „je ťažké interpretovať vo vzťahu k ľudskému zdraviu, pretože sme očividne dosť odlišní, čo uznali aj autori“.
Neprepadávajme panike
Výskumník Yu Zhang z univerzity v meste Zhejiang, ktorý je autorom štúdie, pre CNN povedal, že si nemyslí, že je potrebné robiť paniku kvôli týmto výsledkom, keďže bez ohľadu na množstvo skonzumovaného vyprážaného jedla sú duševné problémy globálne na vzostupe.
V roku 2020 došlo k nárastu úzkosti o 27,6 % a depresie o 25,6 %. „Ak je potrebné si niečo z tohto výskumu vziať k srdcu, tak jednoducho to, že celková kvalita stravy a výber zdravých potravín sú veľmi dôležité pre každý aspekt zdravia – duševného aj fyzického,“ povedal Katz, podľa ktorého psychickú pohodu vo všeobecnosti znižuje nedostatok rozmanitosti v jedle.
Doktor Willett si myslí, že by mohla existovať aj možnosť opačnej príčinnej súvislosti – že ľudia môžu zmeniť svoje stravovanie, pretože majú depresiu alebo úzkosť. „Zmeny nálad je vo všeobecnosti ťažšie študovať, pretože môžu prísť a odísť, na rozdiel od závažnejších diagnóz, ako sú rakovina alebo infarkt,“ dodal Willett.