Máš strach z pavúkov? Vedci varujú, že zmena podnebia spôsobuje pavúčí baby boom

Môže za to otepľovanie.

Zdroj: Shutterstock

Rýchlo sa meniaca klíma ovplyvňuje svet viacerými spôsobmi, ako si myslíme. Väčšinou sa hovorí iba o topení ľadovcov, no tento stav má vplyv aj na organizmy. Vedci zistili, že globálne otepľovanie zapríčinilo aj jeden jav, z ktorého nebudú arachnofobici vôbec nadšení… Pavúky sa nadmerne rozmnožujú, informuje Unilad.

Shutterstock

Vysoké teploty využívajú vo svoj prospech

V dôsledku vyššej rýchlosti otepľovania Arktídy (tzv. polárna amplifikácia) v porovnaní s inými oblasťami v strednej zemepisnej šírke, sú tam už aj dlhšie letá, čo má vplyv aj na všetko živé okolo.

Otepľovanie je hrozbou pre mnoho stvorení, no niektoré sa mu dokázali prispôsobiť do takej miery, aby prežili a aby využívali vysoké teploty pre svoj prospech. Bohužiaľ, prispôsobili sa tomu aj – mnohými ľuďmi nenávidené – pavúky.

Dvojnásobok malých pavúčikov

Nová štúdia, ktorú vedie Toke Høye z Arktického výskumného centra, zistila, že niektoré druhy, ako napríklad Vlčí pavúk z čeľade strehúňovitých, sa prispôsobujú teplejším podmienkam tak, že liahnu na dvakrát, čiže vyprodukujú dvojnásobné množstvo potomstva. Údaje naznačujú, že čím viac snehu zo zeme zmizne, tým viac bude aj pavúkov.

Má to vplyv na potravinové reťazce

Vedci spočítali počet vajíčok vo vaječných vakoch jednotlivých pavúkov a porovnali tieto informácie s výsledkami z minulých rokov. Z výsledkov je zrejmé, že za posledné letá pavúky vyprodukovali dvojnásobok vajíčok.

Tento jav bol spozorovaný už aj predtým na iných miestach, no v oveľa teplejších zemepisných šírkach. Vlčí pavúk sa živí malými organizmami v pôde, no ak bude mať Arktída v budúcnosti viac pavúkov alebo hmyzu, môže to mať vplyv na zvieracie potravinové reťazce.

Shutterstock

Zdroj: Unilad

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
6
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia sa podelili o bizarné zvyky, ktoré nikdy nepokladali za divné, no ostatní áno

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME