Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Rýchlo sa meniaca klíma ovplyvňuje svet viacerými spôsobmi, ako si myslíme. Väčšinou sa hovorí iba o topení ľadovcov, no tento stav má vplyv aj na organizmy. Vedci zistili, že globálne otepľovanie zapríčinilo aj jeden jav, z ktorého nebudú arachnofobici vôbec nadšení… Pavúky sa nadmerne rozmnožujú, informuje Unilad.

Shutterstock

Vysoké teploty využívajú vo svoj prospech

V dôsledku vyššej rýchlosti otepľovania Arktídy (tzv. polárna amplifikácia) v porovnaní s inými oblasťami v strednej zemepisnej šírke, sú tam už aj dlhšie letá, čo má vplyv aj na všetko živé okolo.

Otepľovanie je hrozbou pre mnoho stvorení, no niektoré sa mu dokázali prispôsobiť do takej miery, aby prežili a aby využívali vysoké teploty pre svoj prospech. Bohužiaľ, prispôsobili sa tomu aj – mnohými ľuďmi nenávidené – pavúky.

Dvojnásobok malých pavúčikov

Nová štúdia, ktorú vedie Toke Høye z Arktického výskumného centra, zistila, že niektoré druhy, ako napríklad Vlčí pavúk z čeľade strehúňovitých, sa prispôsobujú teplejším podmienkam tak, že liahnu na dvakrát, čiže vyprodukujú dvojnásobné množstvo potomstva. Údaje naznačujú, že čím viac snehu zo zeme zmizne, tým viac bude aj pavúkov.

Má to vplyv na potravinové reťazce

Vedci spočítali počet vajíčok vo vaječných vakoch jednotlivých pavúkov a porovnali tieto informácie s výsledkami z minulých rokov. Z výsledkov je zrejmé, že za posledné letá pavúky vyprodukovali dvojnásobok vajíčok.

Tento jav bol spozorovaný už aj predtým na iných miestach, no v oveľa teplejších zemepisných šírkach. Vlčí pavúk sa živí malými organizmami v pôde, no ak bude mať Arktída v budúcnosti viac pavúkov alebo hmyzu, môže to mať vplyv na zvieracie potravinové reťazce.

Shutterstock

Zdroj: Unilad


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť