Máš za sebou rozchod? Vedci našli na tejto nepríjemnosti zaujímavé pozitívum

Všetko zlé je na niečo dobré.

Zdroj: burak kostak, Pexels

Po rozchode býva len málokto v pohode. Minimálne jedna zo strán bude pociťovať smútok, hnev a iné nepríjemné emócie. Niekedy po rozchode preplačeš dlhé dni až týždne, inokedy si zronený mesiac aj viac. Nie je ľahké len tak sa z neho dostať. Vedci však prišli na to, že aj rozchod môže byť pre nás pozitívny. 

Pravdepodobne sa vám tomu nebude chcieť veriť, no vďaka rozchodu môžete zhodiť nejaké to kilečko. Určite sa ti hneď v hlave vyjavil obraz toho, ako niekto plače za svojím ex a vyjedá pri tom pizzu, zmrzlinu a podobné veci. Práve pri tejto myšlienke sa ti zdá nemožné, aby niekto po rozchode schudol.

Break Up Crying GIF - Find & Share on GIPHY

Plač za tvojím ex ti môže pomôcť zhodiť kilá

Je síce pravda, že hormón, ktorý je zodpovedný za stres, kortizol, je spojený s obezitou. Problémom je, že dnes v sebe dusíme mnoho svojich emócií ako hnev a frustrácia, čoho výsledkom je reakcia nášho tela, ktoré tak využije nejaké kalórie, čím vznikne pocit hladu a začíname sa napchávať. 

Vedci však zistili, že vypustenie emócií nám môže pomôcť viac, ako si si možno myslel. Takéto „emocionálne“ slzy totiž obsahujú hormóny. Sú to prolaktín, leu-enkefalín a adrenokortikotropín (tiež nazývaný ACTH). Akonáhle sa tieto hormóny uvoľnia, keď plačeme, znižuje sa hladina kortizolu.

Keď nepotláčame naše emócie, nevytvára sa toľko kortizolu, čo je pre naše telo signál, že nemusí zadržiavať tuk, pretože stresová situácia sa skončila. Už chápeš tento začarovaný kruh? Akonáhle potláčaš svoje emócie, telo produkuje kortizol, ten spaľuje kalórie a potom jeme. Keď svoje emócie necháš plynúť a poplačeš si, tvoje telo prestane zadržiavať tuk a začneš chudnúť.

Verne Ho, Unsplash

Na umelé slzy tvoje telo neskočí

Možno dokážeš plakať na počkanie, no vedci upozorňujú na to, že iba naozajstné slzy, ktoré boli spôsobené emóciami, majú potrebné hormóny. Telo teda neoklameš. Ani krájanie cibule ti nepomôže. Vedci tiež hovoria, že najlepší čas na plač je od siedmej do desiatej.

Sad Andre Johnson GIF - Find & Share on GIPHY

Takže, ak si práve prechádzaš nejakým rozchodom alebo iným ťažkým obdobím, nehanbi sa plakať. Nielenže ti to pomôže psychicky, môžeš pri tom dokonca aj schudnúť.

Zdroj: medindia.net, creation.com, mirror.co.uk

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Vieš, ktorá animovaná rodinka či postavička býva v tomto dome?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME