Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 20.5.2024
sk
Bernard
cz
Zbyšek

Máš zlý deň? Týmito maličkosťami si okamžite zvýšiš hormón šťastia a zlepšíš náladu

Tieto veci by sa dali nazvať dopamínovými injekciami s okamžitým účinkom.


Každý z nás občas zažije zlý deň, keď sa zdá, že nič nejde podľa plánu, a nálada sa prepadne dole. Nič sa nám nedarí a všetko okolo nás vidíme tak nejak zvláštne temne. Vtedy potrebujeme len jediné – zvýšiť si hormón šťastia.

Našťastie, existujú jednoduché a efektívne spôsoby, ako si vieme zvýšiť pocit šťastia a zlepšiť náladu. Jedným z kľúčových hormónov spojených s pocitom šťastia je dopamín. Tu je niekoľko maličkostí, ktoré môžeš urobiť, aby si si doplnil hladinu dopamínu a okamžite zvýšil svoj pocit šťastia.

Fyzická aktivita

Aj keď sa na prvý pohľad nezdá, že by cvičenie malo veľký vplyv na náš náladový stav, fyzická aktivita môže skutočne zvýšiť hladinu dopamínu v tele. Stačí si vybrať krátku prechádzku, jogu alebo iné jednoduché cvičenia a uvidíš, že to okamžite zlepší tvoju náladu.

bývalá misska mala vážnu nehodu

Odporúčame prečítať:

Bývalá slovenská misska mala vážnu nehodu. Na mieste musel zasahovať aj záchranársky vrtuľník

Počúvanie hudby

Hudba má neuveriteľnú schopnosť ovplyvniť našu náladu a emócie. Vyber si svoje obľúbené piesne a nechaj sa unášať ich hudbou. Týmto spôsobom môžeš okamžite zvýšiť svoj pocit šťastia a energie.

Plánovanie budúcnosti či spomienky na radostné chvíle

Snaž sa sústrediť na pozitívne veci z minulosti, ale aj na tie z budúcnosti. Mysli na veci, na ktoré sa tešíš a ktoré ťa napĺňajú radosťou. Či už sa sústredíš na plánovanú letnú dovolenku, alebo si zaspomínaš na školské časy, všetko sa počíta. Týmto spôsobom môžeš stimulovať uvoľňovanie dopamínu a pocit optimizmu a nadšenia.

Umývanie riadu v teplej vode

Aj keď to môže znieť nezvyčajne, umývanie riadu v teplej vode môže mať terapeutický účinok na tvoj nervový systém. Pocit teplej vody na rukách a vnímanie vône čistého umývacieho prostriedku môžu mať upokojujúci účinok a pomôžu ti zmierniť stres a úzkosť a zvýšiť hormón šťastia.

Máš zlý deň? Týmito maličkosťami si okamžite zvýšiš hormón šťastia a zlepšíš náladu
Shutterstock

Mlčanie a meditácia

Niekedy je ticho a oddych práve to, čím si vieme pomôcť, keď sa necítime práve najšťastnejšie. Meditácia a hlboké dýchanie môžu stimulovať uvoľňovanie dopamínu v mozgu a prispieť k pocitu pokoja a harmónie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.