Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 7.12.2023
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Zmysel pre iróniu či sarkazmus síce nemá každý, ale faktom je, že tento druh humoru je veľmi obľúbený. Iste aj ty poznáš zo svojho okolia niekoho, z koho sa len tak sypú rôzne ironické šľahy a sarkastické komentáre na adresu kamarátov, kolegov či rôznych spoločenských javov. Možno si tým veľkým ironikom dokonca ty sám.

Pokiaľ to tak je, iste ťa bude zaujímať, že tento druh humoru hovorí vcelku pozoruhodné veci o tvojej inteligencii. Ako píše aj portál Novinky, štúdia z časopisu Journal of Applied Psychology ukazuje, že sarkastickí ľudia majú obyčajne vysokú inteligenciu. Okrem toho sú vraj aj mimoriadne kreatívni.

Shutterstock

Vedecký výskum

Za výskumom stáli vedci z univerzít Bar Ilan UniversityTechnion-Israel Institute of Technology. Tí sa zameriavali na analýzy toho, aké účinky má hnev a sarkazmus na ľudský mozog. Účastníkov experimentu rozdelili do rôznych skupín a nechali ich vypočuť si zvukové záznamy ľudí, ktorí svoje pocity vyjadrovali nahnevane alebo sarkasticky.

Účastníci, ktorí načúvali nahnevaným ľuďom, lepšie riešili analytické úlohy, ale nemali dostatok kreativity. Tí, čo počúvali sarkastické záznamy, ale vykazovali oveľa vyššiu mieru kreativity a všeobecnej inteligencie.

Shutterstock

Sarkazmus značí sofistikované myslenie

Aby bol človek sarkastický a aby tento humor chápal, musí podľa vedcov vynaložiť oveľa viac kognitívneho úsilia a komplexného myslenia. Sarkazmus a irónia je totiž sofistikovanejšia než napríklad prostý hnev. Nepracuje s doslovnými významami, človeka tak vyzýva k interpretácii jemných slovných rozdielov rečníka.

Podľa odborníčky na vzťahy Cassandry Rose je v prípade sarkazmu potrebné prekonať rozpor medzi doslovným a skutočným významom výrazov. „Ide o proces, ktorý sa aktivuje abstrakciou, a práve tá podporuje kreatívne myslenie,“ dodala. Byť sarkastickým sa teda oplatí!

Profimedia

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.