Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Máte ich doma určite aj vy: Viete, ktoré zariadenia sú tichí žrúti energie?

Takto to s nimi vyriešiš a ušetríš.


Mnohokrát si určite poviete, že vypnete telku a máte vybavené, prípadne necháte nabíjačku v zásuvke s pomyslením, že veď teraz si telefón nenabíjam, tak nemá sa aká elektrina míňať. Opak je však pravdou, práve takéto „drobnosti“ sú kľúčovým nárastom zvýšeného účtu za elektrinu – spôsobujú ich tichí žrúti energie.

Ako poukazuje portál CNET, v zahraničí sa takáto nenápadne miznúca energia nazýva rôzne (standby, phantom energy), jedným z označení je aj „vampire energy“, u nás teda „upírska energia“. Názov, pochopiteľne, vyplýva z toho, že ide o nežiadúce míňanie, ktoré vycucia predovšetkým vašu peňaženku.

Aj keď vaše zariadenia doma nepoužívate aktívne, mnohé z nich môžu využívať elektrinu na rôzne drobné úkony, napríklad zobrazovanie času, šetrič obrazovky alebo už len to, že sú pripravené na zapnutie – televízor v kombinácii s ovládačom. Človek si to poriadne ani neuvedomí, no títo žrúti bežia celý rok, každý deň.

Ktoré zaradenia sú tichí žrúti energie?

Možno začnete až panikáriť, keď si uvedomíte, koľko spotrebičov či všeobecne zariadení cucá energiu neustále, hoci by nemuselo. Tu je menší zoznam, títo tichí žrúti energie sú v domácnostiach najbežnejší:

  • Televízor
  • Mikrovlnka
  • Nabíjačky
  • Biela technika
  • Tlačiarne
  • Rýchlovarné kanvice
  • Kávovary

Vo všeobecnosti sa bavíme o zariadeniach, ktoré majú displej, signalizačné svetielka, hodinky či pohotovostný režim a iné funkcie, ktoré sú v dnešnej dobe pri moderných zariadeniach bežnou súčasťou.

Máte ich doma určite aj vy: Viete, ktoré zariadenia sú tichí žrúti energie?
Shutterstock

Koľko energie sa vlastne míňa?

S cieľom bojovať proti zbytočnému míňaniu energie Európska komisia už v minulosti zakázala zariadenia, ktorých pohotovostný režim spotreboval viac ako 1 watt. Komisia neskôr pristúpila aj k tomu, že tento zákaz zredukovala o polovicu.

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych

Mohlo by ťa zaujímať:

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych

Podľa nariadenia teda elektrické spotrebiče nemôžu presiahnuť úroveň 0,5 wattu spotreby v pohotovostnom či vypnutom režime. Pokiaľ ide o zariadenia, ktoré majú obrazovky zobrazujúce informačné údaje, tak stále platí pôvodný 1 watt.

Hoci sa vám môže zdať, že 1 watt nie je také kritické množstvo, ak si to vynásobíte počtom zariadení, ktoré máte bežne zapojené v zásuvkách, a následne počtom hodín, počas ktorých bežia, tak si to možno ešte prehodnotíte. Treba sa na to pozerať z dlhodobého hľadiska. Predsa len, každé ušetrené euro je dobré.

Ako predísť zbytočnému míňaniu?

Tipov na redukciu míňania je hneď niekoľko, ako poukazuje Be The Story. Vôbec prvým a najjednoduchším je skrátka vypojiť zariadenia zo zásuvky, keď ich nepoužívate. Ale komu sa to chce robiť, však?

Máte ich doma určite aj vy: Viete, ktoré zariadenia sú tichí žrúti energie?
Shutterstock

Žijeme v celkom lenivej dobe a spolu s ňou prichádzajú aj pohodlné riešenia. Jedným z nich sú práve predlžovačky s vypínačom. Jednoducho len stlačíte tlačidlo a prívod energie do zariadení sa vypne.

Ak sa chcete posunúť ešte o úroveň vyššie, tak môžete siahnuť aj po smart zásuvkách, ktoré vám poskytnú kontrolu nad zásuvkami, alebo zvoliť niečo jednoduchšie ako časové spínače.

Dobrým krokom je taktiež voľba zariadení. Pri kúpe sa odporúča zamerať na zariadenia s lepšou energetickou triedou, absolútny ideál je A+++.

Toto je len niekoľko rád, ktoré môžete skúsiť na zníženie spotreby vo vašej domácnosti. Určite však nájdete mnoho ďalších spôsobov, ktoré vám ušetria zopár eur na kávu. Nielenže ušetríte peniaze, ale zároveň aj zvolíte ekologickejší prístup.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.