Keď ide o matematiku, viacerí z nás s ňou mali problémy. Najmä, ak sa to ešte skombinovalo s nepríjemnou učiteľkou, ktorá považovala matematiku za najdôležitejší predmet pre život.
Našli sa medzi nami určite aj takí, ktorí mali z hodín matematiky vážnu depresiu, či až traumu. Plač po hodinách matematiky bol u niektorých prirodzená súčasť života. Čo ak by ti však niekto povedal, že to nebol len tak dajaký výmysel.
Výskum ukázal, že depresie a úzkosti spojené s hodinami matematiky, môžu byť výsledkom takzvanej matematickej traumy. Prejavuje sa ako úzkosť alebo strach z toho, že niečo, v tomto prípade počítanie príkladov bude zlé. Tento strach človeka do veľkej miery ovplyvňuje pri výbere povolania, ale aj školy, na ktorú sa ďalej vyberie.
Očakávania, že študenti budú príklady riešiť čo najrýchlejšie ich oslabuje a vytvára v nich nepríjemné pocity. Ľudia, ktorí sa snažia dokončiť matematický test v určitom časovom intervale podliehajú stresu, zažívajú strach, čo spôsobuje, že ich pamäť “vypne“. Mnohí študenti sa nazdávajú, že rýchlo vyriešené výpočty sú tá správna cesta. Štúdia ukázala, že to môže viesť ku krehkej matematickej identite. Študenti si potom môžu o sebe myslieť, že nie sú dosť dobrí, nedokážu byť rýchli a z toho dôvodu sa budú strániť náročnejšej práce.
Výskum tiež dokazuje, že prvým krokom pri budovaní matematickej pamäti je pochopenie toho, ako matematika funguje. Matematické vzorce a všetky vedomosti ku nej patriace sa ľudskému mozgu oveľa ťažšie zapamätávajú. Preto je dôležité, aby sme sa všetky veci v matematike snažili čo najlepšie pochopiť. Aj keď sa to niekedy zdá ako nemožné a skôr by ste sa naučili chodiť po vode.
Čo teda môžeme robiť, ak v matematike nie úplne excelujeme? Ako ukazuje štúdia, hlavne sa neponáhľať pri počítaní príkladov a mať trpezlivosť. Je dobré siahnuť po rôznych hrách a hádankách, ktoré obsahujú čísla, napríklad sudoku.
Zdroj: 9gag.com
Titulná fotka: Niklas Hamann, Unsplash