Matematická trauma je reálna vec a možno ju máš aj ty sám

Traumu z matematiky má snáď každý druhý človek.

Keď ide o matematiku, viacerí z nás s ňou mali problémy. Najmä, ak sa to ešte skombinovalo s nepríjemnou učiteľkou, ktorá považovala matematiku za najdôležitejší predmet pre život.

Našli sa medzi nami určite aj takí, ktorí mali z hodín matematiky vážnu depresiu, či až traumu. Plač po hodinách matematiky bol u niektorých prirodzená súčasť života. Čo ak by ti však niekto povedal, že to nebol len tak dajaký výmysel.

Výskum ukázal, že depresie a úzkosti spojené s hodinami matematiky, môžu byť výsledkom takzvanej matematickej traumy. Prejavuje sa ako úzkosť alebo strach z toho, že niečo, v tomto prípade počítanie príkladov bude zlé. Tento strach človeka do veľkej miery ovplyvňuje pri výbere povolania, ale aj školy, na ktorú sa ďalej vyberie.

Očakávania, že študenti budú príklady riešiť čo najrýchlejšie ich oslabuje a vytvára v nich nepríjemné pocity. Ľudia, ktorí sa snažia dokončiť matematický test v určitom časovom intervale podliehajú stresu, zažívajú strach, čo spôsobuje, že ich pamäť “vypne“. Mnohí študenti sa nazdávajú, že rýchlo vyriešené výpočty sú tá správna cesta. Štúdia ukázala, že to môže viesť ku krehkej matematickej identite. Študenti si potom môžu o sebe myslieť, že nie sú dosť dobrí, nedokážu byť rýchli a z toho dôvodu sa budú strániť náročnejšej práce.

Výskum tiež dokazuje, že prvým krokom pri budovaní matematickej pamäti je pochopenie toho, ako matematika funguje. Matematické vzorce a všetky vedomosti ku nej patriace sa ľudskému mozgu oveľa ťažšie zapamätávajú. Preto je dôležité, aby sme sa všetky veci v matematike snažili čo najlepšie pochopiť. Aj keď sa to niekedy zdá ako nemožné a skôr by ste sa naučili chodiť po vode.

Čo teda môžeme robiť, ak v matematike nie úplne excelujeme? Ako ukazuje štúdia, hlavne sa neponáhľať pri počítaní príkladov a mať trpezlivosť. Je dobré siahnuť po rôznych hrách a hádankách, ktoré obsahujú čísla, napríklad sudoku.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cat-math-roFzSY4eMYGJi)

Zdroj: 9gag.com
Titulná fotka: Niklas Hamann, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
9
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Typy chalanov, ktorých zaručene nájdeš na každej internetovej zoznamke

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME