Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Matica slovenská organizuje protest proti reklamnej kampani Divadla P. O. Hviezdoslava

Nový vizuál divadelnej sezóny zobrazuje mladých ľudí, ktorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku.


Matica slovenská zvolala na stredu 6. septembra o 17:00 občiansky protest proti „nekultúrnym aktivitám“ Divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Protestovať chce priamo pred budovou divadla proti aktuálnej reklamnej kampani na novú divadelnú sezónu, ktorá podľa Matice „hrubo dehonestuje jedného z najvýraznejších predsedov Matice slovenskej Pavla Országha Hviezdoslava.“ Nový vizuál divadelnej sezóny zobrazuje mladých ľudí, ktorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku.

„Jeden z nich v rukách drží odseknutú hlavu práve P. O. Hviezdoslava, jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov uplynulých dvesto rokov, ktorého navrhovali na nomináciu Nobelovej cenu za protivojnovú poéziu. Bol jednou z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry na sklonku 19. storočia a začiatku 20. storočia a radí sa k najvýznamnejším zjavom celej slovenskej literatúry,“ poukázala Matica.

Dodala, že takýto vizuál použilo divadlo práve v roku 160. výročia založenia MS, 30. výročia vzniku SR a 180. výročia kodifikácie slovenčiny. Reklamná agentúra použila ako motív novej kampane umeleckú techniku vitráž, známu z minulých budovateľských období našej histórie.

Mesto Bratislava v novom vizuáli problém nevidí. „Je podľa nášho názoru vtipný a provokatívny, rovnako ako samotné divadlo, ktoré poskytuje priestor mladým tvorcom a je otvorené pre invenčné umelecké projekty. Plagát pre novú divadelnú sezónu parafrázuje Alexyho pôvodné vitráže v budove Divadla P. O. Hviezdoslava, využíva bustu P. O. Hviezdoslava z divadelného foyer a nesie ďalšie odkazy na divadelný priestor, na našu minulosť aj súčasnosť. Divadlu želáme úspešnú sezónu a veríme, že aj tento vizuál priláka nových divákov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Matica slovenská tvrdí, že stvárnenie odseknutej hlavy Hviezdoslava nemôže byť ospravedlniteľné ani kreativitou reklamnej kampane. „Umelecké stvárnenie nemôže prekračovať hranice vkusu a ľudskosti. Matica možným vysvetleniam o tzv. nadsádzke tohto vyobrazenia neverí a nerozumie, prečo musí byť práve osoba P. O. Hviezdoslava terčom takýchto nechutných útokov a metafor,“ píše sa v stanovisku inštitúcie, ktorej sa rovnako nepáči ani to, že počas nedávneho Dúhového pochodu v Bratislave zavesili v divadle na bustu P. O. Hviezdoslava dúhový šál.

Nový vizuál divadelnej sezóny popudil viacerých politikov, verejne ho kritizovali poslanci parlamentu Milan Uhrík (Republika) a Romana Tabák (nezaradená). Smer-SD už avizuje, že sa pripojí k protestu pred divadlom. „Tento protest nebude stranícky, ale tvrdo občiansky protest občanov, ktorí sa cítia urazení poslednými aktivitami pani riaditeľky divadla,“ povedal Dušan Jarjabek zo Smeru-SD vo videu, ktoré strana zverejnila na svojom facebookovom profile a pozýva v ňom svojich priaznivcov na protest.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.