Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Matovič chce predložiť návrh na zmrazenie platov politikov

Zmena sa má týkať poslancov aj prezidentky.


Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) plánuje do Národnej rady SR podať novelu zákona, na základe ktorej by sa zamedzilo zvyšovaniu platov poslancov či prezidentky. Ide o tzv. zmrazenie platov na súčasný rok.

OĽaNO by novelu zákona chcelo prerokovať ešte na májovej parlamentnej chôdzi. Informoval o tom líder OĽaNO Igor Matovič na tlačovej besede. Verí, že prezidentka, politické strany a poslanci umožnia prerokovať návrh na najbližšej schôdzi, pretože ešte neuplynula šesťmesačná lehota od neschválenia návrhu na zníženie platov poslancov, ktorý do parlamentu predložilo taktiež hnutie OĽaNO. Matovič zároveň verí, že poslanci umožnia prerokovanie návrhu na zmrazenie platov aj napriek tomu, že ho nepredložili do 14. apríla, čo bol posledný termín na predkladanie noviel zákonov do NR SR.

TASR

„Áno, budeme lámať cez koleno rokovací poriadok, je to taktiež zákon. Hovorí, že akýkoľvek zákon má byť predložený aspoň 15 dní pred začiatkom (parlamentnej) schôdze, aby sa s ním mohli poslanci oboznámiť,“ povedal Matovič a dodal, že poslanci majú morálnu povinnosť toto porušenie rokovacieho poriadku schváliť, pretože z toho budú mať osoh ľudia. „Keby sme ponechali zvýšenie bez akejkoľvek korekcie, v čistom by sa platy navýšili na približne 5 500 eur,“ vysvetlil líder OĽaNO. Zároveň si myslí, že väčšina poslancov si takýto plat nezaslúži.

Matovič ďalej vysvetlil, že v prípade schválenia novely zákona by sa platy politikov zmrazili od 1. júla. „Dovtedy prebehne šesť zvýšených platov podľa platného zákona, to už nemáme ako ovplyvniť, a teda šesťkrát bude poslancom vyplatených 837 eur navyše a na základe predloženého zákona by sa plat na ďalších šesť mesiacov znížil o 837 eur,“ vysvetlil líder OĽaNO.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš sa niektorým poslancom v Národnej rade SR nestačí čudovať. „Sú tam poslanci, ktorí za celé volebné obdobie nepovedia ani jedno slovo, nechodia na schôdze parlamentných výborov a tí, ktorí nepredložili ani jeden poslanecký návrh. Dnes zistíme, že poslancovi sa ide zvýšiť plat o 837 eur a po novom to bude vo finále predstavovať 6 651 eur mesačne. V parlamente vidíme poslancov, ktorí si svoju robotu nerobia dobre, nemyslím si, že by sme mali mlčať,“ uviedol.

OĽaNO zároveň vyzvalo prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby verejne podporila iniciatívu hnutia a pomohla presadiť zmrazenie jej platu a platov poslancov. Podľa Šipoša sama prezidentka uzná, že k svojmu 14-tisícovému platu nepotrebuje ešte navyše 2 568 eur.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje