Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Matovič má kontroverzný plán B na presadenie 500-eurovej odmeny za voľby

Líder OĽANO chce takýmto spôsobom zvýšiť volebnú účasť.


Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič má plán B na presadenie 500-eurovej odmeny za účasť v septembrových parlamentných voľbách. Podľa jeho vlastných slov bude kontroverzný. Predstaviť ho plánuje vo štvrtok.

Matovič dnes návrh na 500-eurovú odmenu opätovne predložil do Národnej rady SR. Návrh mu pritom dnes poslanci zmietli zo stola. Za jeho posunutie do druhého čítania hlasovalo len 32 poslancov, 77 bolo proti a 23 sa zdržalo. „Rozhodli sme sa ďalej kráčať za účelom toho, aby odmena 500 eur za účasť tak či tak platila. Plán B je dosť kontroverzný a keby sme vám ho dnes oznámili, tak by sme sa asi o ničom inom dnes nebavili,“ povedal dnes na tlačovej besede Matovič. Očakáva, že návrh bude zaradený na májovú schôdzu parlamentu.

Matovič chce, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na septembrových predčasných voľbách. Zdôvodňuje to tým, že pre nálady v spoločnosti Slovensku reálne hrozia voľby, na ktorých sa zúčastní historicky najmenej voličov. Podľa neho reálne hrozí povolebné vytrhnutie Slovenska z európskych a euroatlantických štruktúr a pripútanie sa k Rusku.

TASR

„500 eur je pre poslanca plat za dva dni a len minimum z nich sa vie vžiť do situácie človeka, pre ktorého je to celá výplata. Tu by som hľadal koreň toho, prečo poslanci dnes ukázali prostredník všetkým voličom aj nevoličom,“ povedal Matovič na tlačovej konferencii. Táto odmena by podľa neho dramatickým spôsobom zabrala a dosiahli by sme najvyššiu volebnú účasť v histórii samostatnej Slovenskej republiky.

Poukázal na prieskum agentúry AKO, podľa ktorého by až 90 percent ľudí pri zavedení tejto odmeny prišlo voliť. Matovič povedal, že hnutiu OĽaNO už desať rokov záležalo na tom, aby k volebným urnám prišli aj tí, čo voliť nechodievajú. Pred poslednými voľbami v roku 2020 distribuovali List nevoličom v slovenčine a na južnom Slovensku aj v maďarčine. Podľa jeho slov by 500 eur bolo zároveň symbolickým bolestným za 30 rokov zlyhania štátu, v rámci ktorého si lukratívne majetky delilo pár vyvolených.

Po voľbách podľa Matoviča hrozí, že Slovensko príde o demokraciu. „Robert Fico (Smer-SD) veľmi dobre vie, že nezostane na slobode, ak naďalej Slovensko bude demokratické a vyšetrovatelia budú mať slobodu vyšetrovať,“ vyhlásil a dodal, že je len otázkou času, keď Fico bude pykať vo väzení za svoje zločiny. Zároveň poukázal na to, že v demokratickej časti politickej scény sa zatiaľ nekoná spájanie, ale naopak, ďalšie delenie a hrozí, že opäť prepadne veľké množstvo hlasov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje