Pre maturantov dnešným dňom pokračuje dôležitá skúška dospelosti. Po včerajšom písomnom teste a slohu zo slovenského jazyka (v prípade škôl s vyučovacím jazykom maďarským z maďarčinu) si dnes merajú sily s externým test a slohovou prácou z povinného cudzieho jazyka.
Maturantov v stredu čakal externý test a slohovú prácu z povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. Žiaci z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, si musia poradiť s externým testom a slohovou prácou z druhého vyučovacieho jazyka, teda cudzieho jazyka na úrovni C1.
Skúška dospelosti
Písomnú časť maturitnej skúšky absolvuje viac než 42 000 študentov zo 614 stredných škôl. Do 13. marca si preveria svoje vedomosti zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj z ich materinského jazyka.

Z cudzích jazykov najviac maturantov skladá skúšku z anglického jazyka – takmer 37-tisíc študentov na všetkých troch úrovniach náročnosti. Z nemeckého jazyka bude maturovať 702 žiakov, z ruského jazyka takmer 400, z francúzskeho jazyka 27 a zo španielskeho 13 študentov. Dvaja maturanti absolvujú maturitu z talianskeho jazyka.
Vo štvrtok 12. marca prídu na rad maturanti, ktorí si zvolili matematiku ako voliteľný alebo dobrovoľný predmet. Maturitný týždeň uzavrie v piatok 13. marca externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry, ako aj z ukrajinského jazyka a literatúry, ktoré absolvujú žiaci škôl národnostných menšín.

Témy slohov z cudzích jazykov
Maturitné skúšky z cudzích jazykov sa z angličtiny, francúzštiny, ruštiny a nemčiny robia na úrovni B1, B2 a C1. Taliančina je dostupná na úrovni B1 a B2. Španielčina je k dispozícii len na úrovni B2.
Slohová téma z cudzích jazykov na úrovni B1
Countries, towns and places/Pays, villes et lieux/Länder, Städte und Orte/Страны, города и места/Paesi, città e luoghi/ – maturanti dostali za úlohu napísať zahraničnému priateľovi list s rozsahom 160-180 slov, v ktorom mu opisujú miesta, ktoré sú pre nich dôležité. Sústrediť sa pri tom majú na mesto, kde chodia do školy, miesta, kde radi trávia voľné dni a ideálne miesto, kde si vedia predstaviť svoju budúcnosť.
Slohová téma z cudzích jazykov na úrovni B2
Countries, towns and places/Pays, villes et lieux/Länder, Städte und Orte/Страны, города и места/Países, ciudades y lugares/Paesi, città e luoghi – názov témy je rovnaký aj na úrovni B2, iný je však spôsob, akým ju majú maturanti spracovať. Tentoraz ide o úvahu (200–220 slov) o „mieste, o ktorom snívam“. Maturanti pri tom musia opísať, ako toto miesto vyzerá, kde sa nachádza a aká je v ňom atmosféra. Majú uviesť dva dôvody, prečo ich toto miesto láka a zároveň vysvetliť, ako by toto miesto ovplyvnilo ich život.
Slohová téma z cudzích jazykov na úrovni C1
Young people’s perceptions of the world/Les représentations des jeunes sur le monde/Vorstellungen der Jugend über die Welt/Представления молодёжи o миpe – toto zadanie predstavuje úvaha s rozsahom 260–320 slov, v ktorej maturanti opisujú svoj pohľad na viaceré otázky spojené s mladými ľuďmi, ako napríklad vzťah mládeže k životnému prostrediu a technológiám. Maturanti sa majú podeliť o svoj názor na to, ako cestovanie a médiá ovplyvňujú ich vzťah k iným kultúram a ako všetky spomenuté faktory poznačia medzinárodnú spoluprácu a globálnu identitu.





















