Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Meditácia nie je žiaden novodobý vynález. No čoraz častejšie sa o nej hovorí už aj u nás. Praktizujú ju rôzni ľudia, od terapeutov až po právnikov a manažérov. Meditácia je naozaj pre každého a my ti povieme niekoľko dôvodov, prečo je rozhodne dobrá aj pre teba.

V skratke o meditácii

Meditácia pochádza z budhizmu a je chápaná doslova ako cvičenie mysle. Rovnako ako cvičíš vo fitku svoje svaly, môžeš trénovať aj svoju myseľ. A načo je niečo také dobré? Napríklad sa ti môže zlepšiť spánok, nebudeš zbytočne premýšľať nad nepodstatnými vecami, ktoré by si si možno inak pripúšťal. A mnoho ďalších vecí.

Okrem toho má meditácia vplyv na rôzne fyzické zmeny v tele, napríklad znižuje tlak či zlepšuje cirkuláciu krvi. U budhistických mníchov, ktorí roky meditujú, boli napríklad viditeľné aj zmeny v mozgu.

Ak sa chceš dozvedieť o meditácii viac, na internete nájdeš mnoho dobrých videí a dokumentov na túto tému. Odporúčame napríklad sériu Explain od Netflixu s podtitulom Mind, kde nájdeš časť o meditácii, prípadne aj video od Bewise.

JD Mason, Unsplash

Pomáha udržiavať psychické zdravie v kondičke

Nedávno sme ti opisovali spôsoby, ako sa môžeš starať o svoje psychické zdravie. Medzi našimi tipmi bola aj meditácia. V dnešnom rýchlom svete je meditácia skvelý spôsob, ako na chvíľu doslova vypnúť od sveta. Nebyť chvíľu online a nevnímať nič iné, iba svoj vlastný dych. Takéto spomalenie ti vie pomôcť oveľa viac, ako si možno myslíš.

Spomalí tvoje emócie

Ak si jedným z tých ľudí, ktorí niekedy prehnane reagujú, a nemáš z toho najlepší pocit, tak meditácia je pre teba ako stvorená. Pravidelná meditácia ti pomôže spomaliť svoje emócie a dokážeš si svoje reakcie uvedomiť skôr, ako nimi možno niečo pokašleš.

Pomôže ti zredukovať stres

Pravidelná meditácia prispieva k redukcií stresu. Východné učenia hovoria, že ľudia, ktorí rýchlo dýchajú, sú v strese a nie je to zdravé. Dáva to zmysel, lebo zväčša rýchlo dýchame práve, keď sa ponáhľame a sme v strese. Samozrejme, ak práve necvičíme.

Flying The Moment GIF by Sherchle - Find & Share on GIPHY

Zlepšuje schopnosť sústrediť sa

Samotný princíp meditácie je naučiť sa sústrediť len na jedinú vec. V najznámejšej mindfulness meditácii je to sústredenie na dych. Zdá sa to ako príliš jednoduché, no len ťažko sa vypína hlava od všetkých tých myšlienok. Keď však budeš meditáciu pravidelne praktizovať, budeš sa lepšie sústreďovať v škole alebo v práci či pri iných činnostiach, ktoré robíš.

Doslova ti uprace myšlienky

Ako sme už vyššie spomínali, meditácia veľmi pomáha akoby spomaliť myseľ. Všetci zažívame také situácie, keď sa niečo udeje, a my ihneď reagujeme či konáme, aj keď spôsob, ktorý sme si zvolili, nie je úplne ideálny. Efekt meditácie je výborne odprezentovaný na jednom príbehu o líške a korytnačke.

Líška uvidí korytnačku a chce ju zjesť. Korytnačka si najprv povie, že začne utekať, no potom sa zamyslí a zistí, že nie je taká rýchla, aby líške ušla. Tak sa skryje do svojho panciera a líška sa ku nej nedostane. Čím viac budeš meditovať, tým väčším pánom svojej hlavy sa môžeš stať. Áno, znie to veľmi ezotericky, no je to pravda.

Zlepší ti spánok

Meditácia ti pomôže v tom, že ti nebudú pred spaním lietať všetky možné myšlienky a starosti hlavou. Pomôže ti nielen zlepšiť tvoj spánok, ale zlepší ti aj celkovú kvalitu spánku. Odporúčame preto vyskúšať aspoň 10 minút meditácie pred spánkom. Ideálne praktizovať každý deň.

Tim Goedhart, Unsplash

Niekoľko tipov na záver

• Na streamovacích službách nájdeš veľa playlistov, ktoré majú dokonca vedenú meditáciu.

• Ak ti to nejde, môžeš vyskúšať rôzne meditačné kurzy, ktoré nájdeš na Slovensku.

• Ak nevieš vydržať, začínaj najprv po piatich minútach, postupne tento čas predlžuj.

• Vytvor si čo najlepšie prostredie na meditáciu. Tlmené svetlo, pohodlné sedenie, hudbu, ktorá ti najviac vyhovuje.

• Nastav si časovač počas meditácie. Nebudeš tak premýšľať nad tým, koľko už asi medituješ a nebudeš si tak meditáciu zbytočne prerušovať. Ty môžeš mať pocit, že medituješ už aspoň 10 minút, no prešli len tri.

• Medituj pravidelne, výsledky neuvidíš hneď. Postupom času sa však po poriadnej meditácii budeš vždy cítiť ako znovuzrodený človek.

Chill Reaction GIF by MOST EXPENSIVEST - Find & Share on GIPHY


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť