Ran
Ran z roku 1985 je epickým dielom legendárneho japonského režiséra s menom Akira Kurosawa. Jeho filmy patria do zlatého fondu kinematografie, treba spomenúť hlavne diela ako Seven Samurai, Yojimbo a Rashomon. Ran je v niečom iný, v niečom podobný ako spomenuté filmy. Dielo je adaptáciou divadelnej hry Williama Shakespeara a rozpráva príbeh vladára, ktorý sa rozhodne rozdeliť svoje územia medzi troch synov. Ako sa dá očakávať, synovia sa okamžite ponoria do vojny.
Film oplýva dokonalým vizuálom, sústredenou réžiou, skvelou hudbou a všetkým, čo by človek od vypiplaného epického historického filmu mohol očakávať. V diele sa nachádza aj polhodinu trvajúca bitka vojsk, ktorá patrí medzi najlepšie zobrazené vojnové bitky v kinematografii.
War and Peace
A ideme na dva asi najväčšie epické historické filmy všetkých čias. War and Peace z roku 1965 je štvordielny megalomanský projekt ruského režiséra Sergeja Bondarčuka. Ide o filmovú adaptáciu rovnomenného románu od spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja. V diele nájdeš kopu politických a vzťahových konfliktov, no nemôže chýbať ani samotná vojna.
Film má dokopy 7 hodín a jeho príbeh tvorí neskutočne veľa dejových línií a pompéznych vojenských pasáží, ktoré ťa prikujú do kresla. Tvorcovia pri natáčaní použili mnoho inovatívnych techník a ide o jeden z najdrahších sovietskych filmov, aké kedy boli natočené.
Napoléon
Napoléon z roku 1927 je taktiež pompéznym filmom, ktorý je ale nemý. Tvorcovia tej éry ešte nemali poruke prístroje, ktoré boli schopné zachytávať synchrónny zvuk. Film sa premietal s hudobným sprievodom alebo v tichu. Napoléona natočil legendárny francúzsky režisér Abel Gance. Pôvodný zostrih filmu mal približne 9 hodín, no kvôli distribúcii ho zostrihali na 4. Táto verzia je dostupná aj na dnešnom internete.
Ešte predtým, než kompletne vyhodíš tento film von z hlavy kvôli tomu, že ide o nemý film, zamysli sa nad tým, aké veľkolepé dielo Napoléon v skutočnosti je. Gance bol známy svojou originálnosťou a neustálou snahou nájsť novú filmovú reč. To sa odráža aj v tomto filme a na dobu svojho vzniku ide o neskutočne veľkolepý, pompézny a inovatívny film.
Amadeus
Medzi epické historické filmy musíme zaradiť aj najslávnejší film legendárneho českého režiséra Miloša Formana. Ten dobyl Hollywood a rovno dvakrát si odniesol zlatú sošku za réžiu. Amadeus z roku 1984 oplýva skvelým príbehom o talente, viere a ľudskosti s centrálnym konfliktom medzi géniom Mozartom a starším Salierim. Herci sú dokonalí, hudba skvostná a kostýmy perfektné.
Ide o poriadnu hollywoodsku produkciu, ktorú už dnes len tak nevidíme. Amadeus sa s nadhľadom zaraďuje rovno vedľa Barryho Lyndona. Unikátny a nadčasový príbeh ťa donúti premýšľať nad fungovaním sveta a zároveň ťa očarí svojou krásou.
Das Boot
Museli sme prísť aj s filmom o druhej svetovej vojne. Das Boot z roku 1981 rozpráva príbeh dvoch nemeckých chlapcov, ktorí sa rozhodnú narukovať do nemeckej armády. Zláka ich do nej sofistikovaná propaganda, túžba po dobrodružstve a zázraky techniky. Presúvajú sa rovno do ponorky, v ktorej musia zápasiť nielen s nepriateľskými korábmi, ale aj s nehostinným morom.
Technicky dokonale spracovaný film má v porovnaní s ostatnými filmami na tomto zozname omnoho viac akcie, v ktorej sa prejavuje tá spomínaná historická pompéznosť. Tá nás vie neraz dostať do tranzu, čo je trocha lepšie, než keď nám pripomína, aká temná je história tohto sveta.