Utorok 16.8.2022
sk
Leonard
cz
Jáchym
, Joachim

Keď raz vyrastiem, stanem sa… pilotom, učiteľkou, letuškou, smetiarom, právnikom alebo modelkou. To boli naše detské sny o dospeláckom svete. Ako sme postupne rástli, sny sa, prirodzene, menili. Postupom času sa pracovný trh prispôsobuje zmenám a vznikajú stále nové a nové povolania.

Poniektoré sú ojedinelé a poriadne kuriózne, takže nečudo, ak zapochybuješ, či za ne vôbec platia. Prinášame ti zoznam zamestnaní, ktoré sú menej známe a nad ktorými budeš krútiť hlavou. Ak ťa článok zaujal, o ďalších originálnych zamestnaniach si môžeš prečítať aj tu.

Home stager

Na Slovensku o home stagingu zatiaľ veľa nepočuť, zato v zahraničí je populárny v spojitosti s realitami. Home stageri sú akísi kúzelníci, ktorí dokážu niekoľkými trikmi vyčarovať zo zaplesnutej garsónky luxusné bývanie pripravené na predaj. Vďaka ich šikovným rukám a citu pre detail zmiznú z domácnosti nepotrebné veci a priestor sa celkovou reorganizáciou zatraktívni.

Interiéroví mágovia sú tu aj pre tých, ktorí sa svojho bývania nechcú vzdať, plánujú ho oživiť, ale nevedia ako. Zmeniť dlhé roky obývanú izbu nie je také jednoduché, a práve tu dostávajú priestor na realizáciu home stageri. Rovnako je to aj so zariaďovaním nových nehnuteľností či kancelárií alebo vylepšením pri rekonštrukcii.

Shutterstock

Kariérny kouč

V práci nad tebou nestojí s bičom a nenúti ťa dokončiť pracovné úlohy. Dokonca ich za teba ani nevypracuje. Náplňou kariérneho kouča je motivovať ťa v pracovnej oblasti a pomôcť ti s výberom toho, čo ťa napĺňa. Ak máš pocit, že v práci tápaš, a chodíš do nej so stiahnutým žalúdkom, s pomocou kariérneho kouča by si mal dospieť k vytúženej profesii. Spoločnými rozhovormi a hľadaním odpovedí na otázky by si mal nájsť správnu pracovnú oblasť.

Služby kariérneho kouča vyhľadávajú všetky vekové skupiny – od čerstvých absolventov škôl, ktorí nemajú jasno v tom, akým smerom by sa mala uberať ich kariéra, cez zamestnancov nespokojných so svojou aktuálnou pozíciou až po manažérov veľkých spoločností, ktorí na svojom poste uviazli a nevedia sa pohnúť z miesta.

Expert na šťastie

Dá sa postaviť kariéra na šťastí? Veru dá. Znásobovať šťastie na pracovisku má v náplni práce chief happiness officer. Tento expert na šťastie má na starosti blaho zamestnancov. Riešením rovnice spokojný zamestnanec = kvalita odvedenej práce je zodpovedný za idylu na pracovisku. Jeho úlohou je motivovať zamestnancov a vytvárať im podmienky, aby sa v práci cítili príjemne. Kým niekomu stačí k šťastiu v práci káva, iný sa „uskromní“ s trampolínou a ovocným piatkom každý druhý týždeň.

Shutterstock

Správca ostrova

Kúpať sa každý deň v mori, sledovať západ slnka na pláži, zverejňovať tie najkrajšie fotky na sociálnych sieťach a za to všetko dostávať plat. Znie to ako sen a pritom ide o reálnu prácu. Spomínané výhody si počas svojej pracovnej doby užíva každý správca ostrova. Okrem vylihovania a stereotypného užívania si má správca aj množstvo ďalších povinností. Napríklad dohliada na údržbu budov, spolupracuje s médiami či pozorne sleduje a hlási počasie. Ani tieto povinnosti neoberú toto zamestnanie o titul najlepšej práce na svete.

Shutterstock

Potápač na golfovom ihrisku

Ku krásam golfových greenov neodmysliteľne patria jazierka. Kým ich vodná hladina pôsobí pekne až romanticky, samotné dno ukrýva peklo. Teda aspoň to loptičkové. Ak si myslíš, že zopár ich do vody spadne, si ďaleko od pravdy. Množstvo loptičiek v jazierkach sa ráta na tisíce. Klasické biele, žlté, ale aj ružové padajú do jazierok ako zhnité hrušky zo stromu. Z vody ich počas golfovej sezóny lovia potápači. Loptičky sa potom očistia, rozdelia sa do kategórií a neraz aj predávajú na internete.

Človek, ktorý sa za teba rozíde

Existuje správny spôsob, ako sa rozísť? A je vôbec niekto, kto to za teba urobí lepšie ako ty sám? Áno, je. Keďže nie každý má tú guráž povedať do očí svojmu partnerovi, že o chvíľku z neho bude ex, zrodilo sa povolanie „ukončovača“ vzťahov. Takéhoto profesionála netreba hľadať nikde inde ako v agentúre špecializujúcej sa na rozchody. Expert na rozchody je školený zvládať náročné momenty, ktoré so sebou koniec vzťahu prináša.

Dať definitívnu bodku za spoločnými chvíľami s partnerom nie je jednoduché, preto ľudia vyhľadávajú tento typ služby. Partneri, ktorí chcú ukončiť vzťah týmto spôsobom, vkladajú dôveru v cudziu osobu práve preto, lebo sa boja, že ich polovička bude stále presviedčať o tom, že sú spolu vlastne šťastní, že dôvod na rozchod neexistuje, alebo bude neprimerane reagovať. V podstate na tom je niečo pravdy. Prečo by si mal dostať po papuli ty, keď za teba môže schytať niekto iný?

Shutterstock

Umývač okien v oceanáriu

Pri domácom umývaní okien sa spotíš minimálne dvakrát. Prvýkrát, keď si na to spomenieš, a druhýkrát, keď sa do toho pustíš. Keď budeš nabudúce nadávať na to, koľko okien máš doma a akému riziku si pritom vystavený, spomeň si na umývača okien v oceanáriu. Napohľad neškodné povolanie, pri ktorom by si za sebou zanechal nielen potnú, ale aj hnedú stopu.

Život umývača okien v podmorskom svete visí na vlásku od momentu, keď vstúpi do vody. Kontrolóra za jeho chrbtom nerobí prísny šéf, ale roztomilé rybky a ešte roztomilejšie žraloky. Táto práca naozaj nie je pre každého a umývač okien musí mať preto pri pohľade na ryby veľkosti XXL nervy zo železa.

Shutterstock

Profík na čakanie v rade

Len zlomku ľudí na svete neprekáža čakať v rade. Niektorí sa dokonca státím a dlhým vyčkávaním živia. Tento nezvyčajný biznis uzrel svetlo sveta v USA a mnohým ušetril čas aj nervy. Postupne vznikli v krajine agentúry, ktoré začali zamestnávať profesionálnych čakajúcich v rade. Tí, ktorí nemajú trpezlivosť na dlhé vystávanie, môžu využiť služby profesionála, aby za nich počkal. Úlohou takýchto „vystávačov“ je neraz čakať pred úradom, pred obchodom v čase výpredajov či na lístky do kina.

Objednať si profíka na čakanie v rade je dokonca možné cez mobilnú aplikáciu. Výhoda je obojstranná – záujemca o službu získa namiesto dlhého vyčkávania čas pre seba a profesionál čakajúci v rade finančnú odmenu. Plat človeka, ktorý si zarába týmto netradičným povolaním, závisí nielen od počtu hodín strávených čakaním, ale napríklad aj od poveternostných podmienok, v ktorých svoje povolanie vykonáva. Napríklad za státie v daždi sa účtuje osobitný poplatok.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť