Podľa príspevkov a komentárov na sociálnych sieťach predpokladáme, že máš v týchto ťažkých časoch za sebou aspoň týždeň nekonečného spánku, desiatky pozretých sérií rozličných seriálov a filmov, zopár pokusov niečo upiecť a možno si sa dostal aj k prečítaniu nejakej knihy.
Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa doma zdržiavali minimum a večne niekde vonku lietali, určite prežívaš muky a každé ráno vstávaš s pocitom, že nevieš, čo si ďalší deň doma počneš. My však pre teba máme riešenie. Čítanie kníh nemusí nutne znamenať iba zábavu a „zabitie nudy“ – môžeš sa vďaka nim mnoho vecí aj naučiť.
V dnešných časoch je na knižnom trhu obrovské množstvo motivačných kníh, ktoré ti sľubujú zmenu k lepšiemu tým, že si ich iba prečítaš. My ti ale nebudeme klamať – samo od seba sa to nestane, a nikdy nestačí knihu iba prečítať – aby si bol lepší, musíš s nadobudnutými informáciami pracovať.
Keďže je nás ale viac takých, ktorí priam neznášame, ak niekto „vodu káže, ale víno pije“, vybrali sme menej známe motivačné knihy, ktoré sú založené na vlastných skúsenostiach autorov a ktoré ti po prečítaní môžu pomôcť stať sa lepším človekom.
Tieto motivačné knihy stoja za to, aby si im dal šancu:
1. Charles Duhigg – Sila zvyku
Snáď ti nemusíme vysvetľovať dôležitosť vlastných zvykov a to, ako veľmi ovplyvňujú tvoje dni a celý život. Určite sa ti už minimálne raz dostalo do uší, že starého psa novým kúskom nenaučíš. Ale čo ak to nie je pravda?
Táto teória zaujala aj známeho novinára New York Times Charlesa Duhigga, ktorý osem rokov študoval najnovšie výskumy v oblasti zvykov, len aby mohol priniesť na trh knihu Sila zvyku. Poukazuje v nej na to, ako niektorí ľudia dokážu meniť veci k horšiemu alebo lepšiemu a ako ľahko možno manipulovať ľuďmi len na základe zvykov.
Ak pochopíš, ako zvyky fungujú, môžeš ich veľmi ľahko zmeniť a využiť vo svoj vlastný prospech. Zlepšíš tak nielen mnohé oblasti svojho osobného a pracovného života, ale aj fungovanie celej spoločnosti. Strhujúce rozprávanie v knihe, podložené mnohými najnovšími vedeckými poznatkami, prináša celkom nové chápanie ľudskej povahy a jej potenciálu na zmenu.
https://www.instagram.com/p/B5FKqebJCqt/?utm_source=ig_web_copy_link
2. Thomas Edison – Obklopený idiotmi
Ak čítaš naše knižné odporúčania pravidelne, určite si si všimol, že knihu Obklopený idiotmi nespomíname prvýkrát – inak to však nejde. Tento bestseller sa nám pri čítaní vryl pod kožu a mal by si ho prečítať každý, kto má pocit, že je jediný nepochopený v okolí.
Autor trefne, ale výstižne opisuje rozličné ľudské povahy a spôsoby, vďaka ktorým sa ich naučíš chápať, rešpektovať a vychádzať s nimi. Nie každý, komu nerozumieš, je nevyhnutne idiot. A presne to ťa tento škandinávsky bestseller naučí.
Vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás, a zároveň z nadhľadu spoznáš svoje silné a slabé stránky. Na odľahčenie obsahuje mnoho konkrétnych (a hlavne zábavných) situácií zo života, pri ktorých názorne opisuje konkrétne typy, čo umožňuje ľahšie pochopenie.
V podobnom duchu sa nesie aj kniha Ako prežiť kreténov od Roberta Suttona, ktorá u nás vyšla začiatkom roka. Autor v nej zhrnul to najlepšie, na čo prišiel na základe seriózneho skúmania ľudí, ktorí sa k svojim blízkym správajú hrubo.
Predkladá v nej rady, ako zaobchádzať s ľuďmi, ktorí na ostatných pôsobia tak, že ich systematicky deptajú, urážajú, ponižujú, vysávajú ich a všemožne im otravujú život.
https://www.instagram.com/p/B6z66eVHE-X/?utm_source=ig_web_copy_link
3. Kamil Aujeský – Ako vyrásť v kreatívnom biznise
Či ešte študuješ, alebo už chodíš do práce, teraz je najvyšší čas prehodnotiť, či sa z tvojho koníčka nestane seriózna záľuba, ktorá ti do rozpočtu prinesie zopár desiatok (a možno aj stoviek) eur navyše. Nič však nie je zadarmo, a aby k tomu došlo, musíš preštudovať veľa kníh a materiálov.
A keďže čas = peniaze, nie je nič výhodnejšie, než hneď na prvú šupu siahnuť po tej správnej motivačnej literatúre. Medzi takú sa radí aj kniha Ako vyrásť v kreatívnom biznise, ktorú si mnoho čitateľov nevie vynachváliť.
Kniha 20 rozhovorov o začínaní, fungovaní a podnikaní v kreatívnom biznise z populárnej youtube show Marketing Backstage od Kamila Aujeského ťa naučí, ako pracovať efektívnejšie a ako neustále rásť v marketingu, reklame, dizajne či podnikaní.
Dozvieš sa množstvo tipov, inšpirácií, osobných a zákulisných informácií o tom, ako si vybudovať, udržať alebo vylepšiť vlastný kreatívny biznis.
4. Kim Scott – Radikálna otvorenosť
Ak máš rád knihy, ktoré ťa nezavalia iba „poučkovými“ odporúčaniami, ale vychádzajú z osobných skúseností, kniha Radikálna otvorenosť bude pre teba tá pravá. Autorka Kim Scottová bola úspešnou líderkou v Googli, keď sa rozhodla odísť do Applu, kde pripravila a viedla kurz manažmentu.
Síce je kniha primárne venovaná šéfom a lídrom, čomu napovedá aj podtitul Ako byť skvelým šéfom a zostať pritom ľudský, určite však neuškodí, ak si ju prečítajú aj bežní zamestnanci. Šéf totiž môže byť sám osebe dokonalý, ale ak ho jeho zamestnanci nedokážu pochopiť a rešpektovať, želané výsledky sa nedostavia.
Základom radikálnej otvorenosti je osobný záujem a priama konfrontácia. Zistíš, ako si vypýtať kritiku, aby si bol lepší, aj ako dať druhým spätnú väzbu, ktorá im pomôže rásť. Pochopíš, že je dôležité chváliť, no aj kritizovať, ak treba – lebo iba tak budeš mať rád svoju prácu a ľudí, s ktorými pracuješ.
5. Michaela Zamari – Zákulisie samovydávania
Keď už píšeme o knihách, nedá nám nespomenúť jedinečnú „príručku“ nielen pre každého budúceho spisovateľa, ktorá uzrela svetlo sveta koncom februára. Je ňou manuál Zákulisie samovydávania, ktorý napísala mladá slovenská autorka Michaela Zamari na základe vlastných skúseností.
Jej debut Šéf môjho šéfa bol vydaný cez vydavateľstvo, ďalšie štyri knihy si však autorka vydala už sama, preto máš istotu, že v knihe nájdeš overené tipy a skúsenosti bez prikrášlenia, úprimne a priamo, všetko od A po Z – od spisovateľských záležitostí cez vydavateľské, marketingové, distribučné až po tie menej príjemné, spojené s odvádzaním dane a rôznych iných poplatkov.
A ako bonus – celá kniha je napísaná tak, že budeš mať počas čítania pocit, akoby si sedel s dlhoročným kamarátom na káve a preberali ste bežné záležitosti okolo práce a súkromia.
6. Ruth Soukup – Nad vecou
S tvorbou autorky Ruth Soukupovej si sa už možno v minulosti stretol – napísala úspešnú knihu Lepšie žiť, menej míňať, v ktorej nájdeš výbornú inšpiráciu pre život. Vo svojich postrehoch a radách pokračuje aj v knihe Nad vecou – Ako si upratať doma, v mysli a aj v duši, v ktorej sa bez pretvárky podelí so svojimi zlozvykmi.
Tiež vyzýva čitateľov, aby si predovšetkým stanovili životné priority. Rozpráva o osobných skúsenostiach a rozdáva praktické rady, ktoré jej zásadne pomohli. Žijeme vo svete, ktorý nám ustavične hovorí, že potrebujeme pracovať viac, mať viac a byť väčší. Ale pritom zabúdame na staré známe porekadlo: menej je niekedy viac.
K tejto osvedčenej pravde sa autorka knihy vracia a vyzýva, aby si sa zahľadel na každú jednu vec a položil si otázku, či ju naozaj potrebuješ. Potom by si už nemal žiť v chaotickom neporiadku. Radí, ako sa neutopiť v mori informácií, ako si pestovať skutočné priateľstvá a, najmä, ako nájsť rovnováhu v rozháranom svete.
Keďže vieme, že zmeniť dlhodobo zaužívané zlozvyky nie je jednoduché, prajeme pevné nervy a veľa šťastia. Je to síce beh na dlhú trať, ale veríme, že s vhodnou motivačnou literatúrou to pôjde o čosi ľahšie.