Menej známe motivačné knihy, ktoré stoja za prečítanie

Využi čas počas karantény efektívne a zapracuj na svojom „lepšom ja“.

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Podľa príspevkov a komentárov na sociálnych sieťach predpokladáme, že máš v týchto ťažkých časoch za sebou aspoň týždeň nekonečného spánku, desiatky pozretých sérií rozličných seriálov a filmov, zopár pokusov niečo upiecť a možno si sa dostal aj k prečítaniu nejakej knihy.

Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa doma zdržiavali minimum a večne niekde vonku lietali, určite prežívaš muky a každé ráno vstávaš s pocitom, že nevieš, čo si ďalší deň doma počneš. My však pre teba máme riešenie. Čítanie kníh nemusí nutne znamenať iba zábavu a „zabitie nudy“ – môžeš sa vďaka nim mnoho vecí aj naučiť.

V dnešných časoch je na knižnom trhu obrovské množstvo motivačných kníh, ktoré ti sľubujú zmenu k lepšiemu tým, že si ich iba prečítaš. My ti ale nebudeme klamať – samo od seba sa to nestane, a nikdy nestačí knihu iba prečítať – aby si bol lepší, musíš s nadobudnutými informáciami pracovať.

Keďže je nás ale viac takých, ktorí priam neznášame, ak niekto „vodu káže, ale víno pije“, vybrali sme menej známe motivačné knihy, ktoré sú založené na vlastných skúsenostiach autorov a ktoré ti po prečítaní môžu pomôcť stať sa lepším človekom.

Tieto motivačné knihy stoja za to, aby si im dal šancu:

1. Charles Duhigg – Sila zvyku

Snáď ti nemusíme vysvetľovať dôležitosť vlastných zvykov a to, ako veľmi ovplyvňujú tvoje dni a celý život. Určite sa ti už minimálne raz dostalo do uší, že starého psa novým kúskom nenaučíš. Ale čo ak to nie je pravda?

Táto teória zaujala aj známeho novinára New York Times Charlesa Duhigga, ktorý osem rokov študoval najnovšie výskumy v oblasti zvykov, len aby mohol priniesť na trh knihu Sila zvyku. Poukazuje v nej na to, ako niektorí ľudia dokážu meniť veci k horšiemu alebo lepšiemu a ako ľahko možno manipulovať ľuďmi len na základe zvykov.

Ak pochopíš, ako zvyky fungujú, môžeš ich veľmi ľahko zmeniť a využiť vo svoj vlastný prospech. Zlepšíš tak nielen mnohé oblasti svojho osobného a pracovného života, ale aj fungovanie celej spoločnosti. Strhujúce rozprávanie v knihe, podložené mnohými najnovšími vedeckými poznatkami, prináša celkom nové chápanie ľudskej povahy a jej potenciálu na zmenu.

View this post on Instagram

Wow wow a wow. Toto nie je nejaka psychologicka kniha. Toto su pribehy. Pribehy jednotlivcov, organizacii a spolocenstiev. A o pomerne jednoduchej, ale zaroven narocnej veci a to o sile zvykov. Ako zmenit zivot, firmu, spolocenstvo a dosiahnut ciele, zmenu ludskych prav? Prestat, fajcit, pit? Ako vyhrat Super Bowl aj ked ste 16 rokov prehravali a nevyhrali zapas? Ako uspesne predat zubnu pastu, ci osviezovac vzduchu? Ako pripravit reklamnu kampan? Urobit z tovarne ziskovu firmu a jednu najbezpecnejsich na svete? Ako uspesne predavat kavu? To je len par pribehov z tejto knihy. Ako zvyky dokazu vplyvat na dosahovanie cielov a uspechov. Tato kniha vo mne zanechala rovnaky wow efekt ako kniha Moc Faktov, aj ked nijak spolu nesuvisia. To ako nas dokazu formovat zvyky, hlavne tie dobre, je fascinujuce. Sam som si uvedomil pred par rokmi, ked som podstatne zmenil sposob, akym pracujem, vytvoril som si zvyk, drzim sa ho a vylepsujem ho. Vysledkom je velka sloboda. Ako stanovena odmena dokaze menit myslenie aj v tych najmensich malickostiach, ako male vyhry vplyvaju na myslenie a ako nabaluju dalsie zvyky. Paradna inspirativna kniha, hlavne ked sa nevies dokopat k zmenam vo svojom zivote a zvykoch, kniha ti ako na podnose prinesie uspesne pribehy, velmi zaujimavo, vtipne napisane, kedy sila zvyku zohrala vyznamne ulohy v uspechoch roznych ludi, ci spolocnosti a to teraz nemyslim len materialne uspechy. Vrelo odporucam, aj ked je to 7 rokov stara kniha, no informacie su stale aktualne 🙂 #book #thepowerofhabit #silazvyku #habit #reading #zvyky #kniha #dnescitam

A post shared by Sonjoe (@sonjoe_) on

2. Thomas Edison – Obklopený idiotmi

Ak čítaš naše knižné odporúčania pravidelne, určite si si všimol, že knihu Obklopený idiotmi nespomíname prvýkrát – inak to však nejde. Tento bestseller sa nám pri čítaní vryl pod kožu a mal by si ho prečítať každý, kto má pocit, že je jediný nepochopený v okolí.

Autor trefne, ale výstižne opisuje rozličné ľudské povahy a spôsoby, vďaka ktorým sa ich naučíš chápať, rešpektovať a vychádzať s nimi. Nie každý, komu nerozumieš, je nevyhnutne idiot. A presne to ťa tento škandinávsky bestseller naučí.

Vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás, a zároveň z nadhľadu spoznáš svoje silné a slabé stránky. Na odľahčenie obsahuje mnoho konkrétnych (a hlavne zábavných) situácií zo života, pri ktorých názorne opisuje konkrétne typy, čo umožňuje ľahšie pochopenie.

V podobnom duchu sa nesie aj kniha Ako prežiť kreténov od Roberta Suttona, ktorá u nás vyšla začiatkom roka. Autor v nej zhrnul to najlepšie, na čo prišiel na základe seriózneho skúmania ľudí, ktorí sa k svojim blízkym správajú hrubo.

Predkladá v nej rady, ako zaobchádzať s ľuďmi, ktorí na ostatných pôsobia tak, že ich systematicky deptajú, urážajú, ponižujú, vysávajú ich a všemožne im otravujú život.

3. Kamil Aujeský – Ako vyrásť v kreatívnom biznise

Či ešte študuješ, alebo už chodíš do práce, teraz je najvyšší čas prehodnotiť, či sa z tvojho koníčka nestane seriózna záľuba, ktorá ti do rozpočtu prinesie zopár desiatok (a možno aj stoviek) eur navyše. Nič však nie je zadarmo, a aby k tomu došlo, musíš preštudovať veľa kníh a materiálov.

A keďže čas = peniaze, nie je nič výhodnejšie, než hneď na prvú šupu siahnuť po tej správnej motivačnej literatúre. Medzi takú sa radí aj kniha Ako vyrásť v kreatívnom biznise, ktorú si mnoho čitateľov nevie vynachváliť.

Kniha 20 rozhovorov o začínaní, fungovaní a podnikaní v kreatívnom biznise z populárnej youtube show Marketing Backstage od Kamila Aujeského ťa naučí, ako pracovať efektívnejšie a ako neustále rásť v marketingu, reklame, dizajne či podnikaní.

Dozvieš sa množstvo tipov, inšpirácií, osobných a zákulisných informácií o tom, ako si vybudovať, udržať alebo vylepšiť vlastný kreatívny biznis.

Ria Veresová / EMEFKA

4. Kim Scott – Radikálna otvorenosť

Ak máš rád knihy, ktoré ťa nezavalia iba „poučkovými“ odporúčaniami, ale vychádzajú z osobných skúseností, kniha Radikálna otvorenosť bude pre teba tá pravá. Autorka Kim Scottová bola úspešnou líderkou v Googli, keď sa rozhodla odísť do Applu, kde pripravila a viedla kurz manažmentu.

Síce je kniha primárne venovaná šéfom a lídrom, čomu napovedá aj podtitul Ako byť skvelým šéfom a zostať pritom ľudský, určite však neuškodí, ak si ju prečítajú aj bežní zamestnanci. Šéf totiž môže byť sám osebe dokonalý, ale ak ho jeho zamestnanci nedokážu pochopiť a rešpektovať, želané výsledky sa nedostavia.

Základom radikálnej otvorenosti je osobný záujem a priama konfrontácia. Zistíš, ako si vypýtať kritiku, aby si bol lepší, aj ako dať druhým spätnú väzbu, ktorá im pomôže rásť. Pochopíš, že je dôležité chváliť, no aj kritizovať, ak treba – lebo iba tak budeš mať rád svoju prácu a ľudí, s ktorými pracuješ.

5. Michaela Zamari – Zákulisie samovydávania

Keď už píšeme o knihách, nedá nám nespomenúť jedinečnú „príručku“ nielen pre každého budúceho spisovateľa, ktorá uzrela svetlo sveta koncom februára. Je ňou manuál Zákulisie samovydávania, ktorý napísala mladá slovenská autorka Michaela Zamari na základe vlastných skúseností.

Jej debut Šéf môjho šéfa bol vydaný cez vydavateľstvo, ďalšie štyri knihy si však autorka vydala už sama, preto máš istotu, že v knihe nájdeš overené tipy a skúsenosti bez prikrášlenia, úprimne a priamo, všetko od A po Z – od spisovateľských záležitostí cez vydavateľské, marketingové, distribučné až po tie menej príjemné, spojené s odvádzaním dane a rôznych iných poplatkov.

A ako bonus – celá kniha je napísaná tak, že budeš mať počas čítania pocit, akoby si sedel s dlhoročným kamarátom na káve a preberali ste bežné záležitosti okolo práce a súkromia.

View this post on Instagram

Michaela Zamari – Zákulisie samovydávania . Ahojte. Aký máte vzťah ku knihám od slovenských autorov? Čítali ste už niečo od @michaelazamari ? ❤ . Keď som prvýkrát videla u Mišky na Instagrame a Facebooku príspevok o tom, že sa pohráva s myšlienkou napísať "mini-spoveď", aké je to vydať si vlastnú knihu, cítila som, že to nebude "len tak hocijaké" pdf-ko. Ale aj keď som si za tú krátku dobu, odkedy Mišku na Instagrame sledujem, stihla všimnúť, že nepustí von niečo, čo nie je tip-top, nečakala som, že tento útly knihomoľský "must-have" bude hraničiť až s dokonalosťou – či už po obsahovej, alebo vizuálnej stránke. . Obálka knihy je príjemná, oku lahodiaca a bez rušivých elementov – v kníhkupectve by ma určite oslovila. Čo ma ale úplne odrovnalo, boli predsádky, ktoré som nemohla prestať očumovať. Po tom, čo som sa vynadívala na knižku z každej strany, som sa konečne pustila do čítania. A ako to už pri knihách od Mišky býva, zhltla som ju na jedno posedenie. . Počas celého čítania som mala pocit, akoby sme s Miškou sedeli na káve a preberali bežné záležitosti okolo práce a súkromia. To súkromie vyzdvihujem osobitne, keďže len málokomu otvorene poviete do detailov, koľko ste za posledný rok zarobili. . V knihe Zákulisie samovydávania nájdete všetko od A po Z – od spisovateľských záležitostí, cez vydavateľské, marketingové, distribučné, až po tie menej príjemné, spojené s odvádzaním dane a rôznych iných poplatkov, a to všetko úprimne a bez prikrášlenia (takže je možné, že občas natrafíte aj na niečo, čo sa Vám až tak páčiť nebude). . Napriek tomu, koľko úspechov má Miška za sebou, zostáva stále skromná a pokorná – čo je cítiť aj z tejto knižnej novinky. Preto si myslím, že by si knihu mali prečítať nielen čitatelia, ktorí píšu svoje príbehy a chcú ich raz mať vydané, ale aj ľudia, ktorí sú voči spisovateľom skeptickí – mohla by im totiž otvoriť oči a snáď by si viac vážili spisovateľov aj knihy. . Za zaslanie tejto knižnej dokonalosti ďakujem @michaelazamari ❤ . #copravecitam #dnescitam #viksreads #precitane #tipnaknihu #michaelazamari #zakulisiesamovydavania #citamenasich #citameslovenskychautorov #podporujemeslovenskychautorov #bookstagram #skbookstagram

A post shared by Čo práve čítam (@copravecitam) on

6. Ruth Soukup – Nad vecou

S tvorbou autorky Ruth Soukupovej si sa už možno v minulosti stretol – napísala úspešnú knihu Lepšie žiť, menej míňať, v ktorej nájdeš výbornú inšpiráciu pre život. Vo svojich postrehoch a radách pokračuje aj v knihe Nad vecouAko si upratať doma, v mysli a aj v duši, v ktorej sa bez pretvárky podelí so svojimi zlozvykmi.

Tiež vyzýva čitateľov, aby si predovšetkým stanovili životné priority. Rozpráva o osobných skúsenostiach a rozdáva praktické rady, ktoré jej zásadne pomohli. Žijeme vo svete, ktorý nám ustavične hovorí, že potrebujeme pracovať viac, mať viac a byť väčší. Ale pritom zabúdame na staré známe porekadlo: menej je niekedy viac.

K tejto osvedčenej pravde sa autorka knihy vracia a vyzýva, aby si sa zahľadel na každú jednu vec a položil si otázku, či ju naozaj potrebuješ. Potom by si už nemal žiť v chaotickom neporiadku. Radí, ako sa neutopiť v mori informácií, ako si pestovať skutočné priateľstvá a, najmä, ako nájsť rovnováhu v rozháranom svete.

Ria Veresová / EMEFKA

Keďže vieme, že zmeniť dlhodobo zaužívané zlozvyky nie je jednoduché, prajeme pevné nervy a veľa šťastia. Je to síce beh na dlhú trať, ale veríme, že s vhodnou motivačnou literatúrou to pôjde o čosi ľahšie.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia v karanténe v Gabčíkove sa opakovane sťažujú na jedlo. Na raňajky dostávajú klobásy a tlačenky

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME