Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta
Zdroj: ©Shutterstock

Mesto plné zlata? Legendárne stratené krajiny, ktoré podľa niektorých naozaj existovali (2. časť)

Mýtické krajiny z bájí a povestí stále dráždia ľudskú fantáziu.

Záhadné krajiny, ostrovy či celé ríše dodnes prežívajú v mnohých bájach, legendách či rozprávkach. Často ide o vysnívané miesta blahobytu či bohatstva. Mnohé z nich postihla skaza, prípadne sú zrakom ľudí dobre ukryté.

Pravda, väčšina ľudí už reálne neverí, že by tieto mýtické krajiny mohli existovať. Napriek tomu je ale zaujímavé si o nich čo-to prečítať. Nižšie nájdeš 5 zaujímavých legendárnych stratených krajín, ktoré sa ľudia zúfalo snažili vypátrať.

1. El Dorado

El Dorado znamená v španielčine zlatý. Pôvodne nešlo o označenie krajiny, ale istého legendárneho domorodého náčelníka. Ten mal pochádzať z kmeňa Muisov z Kolumbie a údajne vlastnil toľko zlata, že sa jeho prachom pokrýval pri slávnostnom rituáli. Neskôr sa však El Dorado začalo skloňovať v súvislosti s bájnym mestom či impériom. Malo sa v ňom nachádzať obrovské množstvo drahých kovov.

Mesto bolo situované do blízkosti jazera Parime, ktorého existencia ale tiež nebola dokázaná. Mnohí dobrodruhovia v Európe sa v 16. a 17. storočí vydávali na výpravy s cieľom El Dorado nájsť. Tieto pokusy ale boli neúspešné.

Profimedia

Ľudia hľadali El Dorado v blízkosti Amazonského pralesa, v okolí Orinoka či na území dnešného Ekvádora. Podľa všetkého si v tých časoch boli stopercentne istí, že El Dorado existuje. Lenže postupne záujem opadal, keďže žiadna expedícia neniesla požadované výsledky. Okolo 18. – 19. storočia už bolo El Dorado viac-menej len mýtom. Ožilo však vo viacerých literárnych, filmových či hudobných dielach.

2. Cantre’r Gwaelod

Legendárne kráľovstvo Cantre’r Gwaelod hrá významnú rolu vo waleskej mytológii. Prvá zmienka o ňom sa objavila v 13. storočí, kráľovstvo sa malo nachádzať medzi ostrovmi Ramsey Island a Bardsey Island v západnom Walese a často ho porovnávajú so známejšou Atlantídou. Rovnako ako ona, aj kráľovstvo Cantre’r Gwaelod našlo svoju skazu pod hladinou mora. Existuje viacero verzií, prečo k tomu došlo.

Podľa jednej legendy za to mohla slúžka menom Mererid, ktorá zanedbala svoje povinnosti, kvôli čomu studne pretiekli vodou a zaplavili mesto. Populárny je však aj príbeh o ľahkovážnom princovi Seithenynovi, ktorý v opitosti nezavrel brány chrániace mesto pred vodou a tým spôsobil jeho skazu.

Shutterstock

Mnohí ľudia si myslia, že Cantre’r Gwaelod mohlo naozaj existovať, ale odborníci ho považujú za prostý ľudový mýtus. Vedci však stále nenašli hmatateľné dôkazy o existencii tejto waleskej Atlantídy, hoci v minulosti sa objavili neoverené správy o tom, že v miestach, kde mala sídliť, sa našli pozostatky po ľuďoch.

Mohlo by ťa zaujímať:

Atlantída či Lemúria. Legendárne stratené krajiny, ktoré podľa niektorých naozaj existovali

3. Bujan

Bujan (niekedy písaný aj ako Buyan) pochádza z ruských stredovekých legiend. Ide o tajomný ostrov, ktorý je obdarený schopnosťou miznúť a zase sa zjavovať v závislosti od prílivu a odlivu. Legendy hovorili, že v ňom žili traja bratia – Severný, Západný a Východný vietor. Rovnako bol tiež Bujan domovom niekoľkých božských bytostí, napríklad slnečnej bohyne Zoryas.

Bujan sa objavuje v mnohých legendách a rozprávkach, o tom, kde by presne mal ležať, ale nemáme žiadne informácie. Údajne to má byť na mieste, kde sa nachádza kameň, ktorý označuje stred sveta. Hoci v príbehoch o Bujane nechýbajú magické a fantastické prvky, niektorí historici nadhadzujú, že nemusí ísť o úplný výmysel. Uviedli, že predobrazom ostrova možno bol skutočný ostrov, na ktorom kedysi žili Slovania.

Ivan Bilibin / Wikipedia

4. Agartha

Agartha či Agharta je mýtické mesto, ktoré sa malo nachádzať niekde v strednej Ázii, v oblasti Himalájí. Skrývať sa malo pod zemou a prvýkrát sa o ňom zmienil zrejme Louis Jacolliot v roku 1873. Neskôr sa myšlienok o Agarthe chytili rôzni ezoterici a okultisti, podľa ktorých rozhodne existovala a bola obývaná tajomným Vládcom sveta.

Niektorí dokonca tvrdili, že Agarthu osobne navštívili (pomocou astrálneho cestovania). Podľa nich sa do Agarthy dá dostať sieťou rozsiahlych podzemných tunelov. Vláda mesta je vraj mimoriadne vyspelá a obyvateľstvo v nej žije v mieri a blahobyte. Ľudia z Agarthy sa dorozumievali telepaticky a mali rozsiahle znalosti. Príbehy o Agarthe boli prítomné v rôznych kútoch sveta, darilo sa im napríklad aj v Rusku.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

20 vecí, ktoré šokovali Američanov po príchode do Európy

5. Hy-Brasil

Mýtický ostrov Hy-Brasil vraj leží v Atlantickom oceáne na západ od Írska. Podľa legiend sa vynorí z hustej hmly vždy raz za sedem rokov. Potom opäť zmizne. Dostať sa naň ale nie je vôbec jednoduché. Ľudia si existenciou tohto ostrova boli evidentne istí, keďže jeho polohu nájdeme na viacerých dobových mapách.

Hovorí sa, že v roku 1674 kapitán John Nisbet vyhlásil, že na svojej ceste z Francúzska do Írska ostrov videl a dokonca naň poslal štyroch svojich mužov. Tí neskôr tvrdili, že ostrov je obývaný obrovskými čiernymi králikmi a múdrym starým čarodejníkom, ktorý žije sám v kamennom zámku.

Shutterstock

Nisbet sa o polohe ostrova zveril aj kapitánovi Alexanderovi Johnsonovi, ktorý sa k Hy-Brasil okamžite vypravil. Údajne ho našiel, dostal sa naň a potvrdil predchádzajúce Nisbetove tvrdenia. Posledné zdokumentované pozorovanie ostrova pochádza z roku 1872. Spisovateľ T. J. Westropp a jeho priatelia Hy-Brasil pozorovali z lode, ale o pár minút zmizol.

Skeptici a vedci týmto svedectvám neprikladajú veľkú váhu. Podľa nich ide o prosté výmysly, keďže o pozostatkoch takéhoto ostrova neexistujú dôkazy. Dodávajú ale, že na miestach, kde sa Hy-Brasil mal nachádzať, v minulosti skutočne mohli existovať ostrovy.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť