Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Mesto Sliač spolu s Kúpeľmi Sliač prichýlili viac ako 200 utečencov z Ukrajiny

Väčšinu z nich po pár dňoch alokovali do ďalších centier pomoci na celom Slovensku.


Mesto Sliač poskytlo pomoc prvým utečencom z Ukrajiny už 28. februára, iba pár dní od začiatku vojnového konfliktu. Kúpele Sliač v tom čase vyčlenili na pomoc najmä matkám s deťmi svoje nevyužívané kapacity, kde dodnes ubytovali už 150 osôb.

Ako sliačska radnica informuje v tlačovej správe, mestská športová hala doposiaľ prijala 60 osôb. Našli tu útočisko v podobe ubytovania, stravy a materiálneho zabezpečenia zo strany mesta, ako aj dobrovoľníkov a darcov. Väčšinu z nich po pár dňoch alokovali do ďalších centier pomoci na celom Slovensku.

„Dnes máme na Sliači 14 osôb, niekoľkí z nich už majú nájdenú prácu. Ženy sa uplatnia ako chyžné v neďalekom hoteli, jeden muž robí údržbára a ďalší je expert na 3D projekcie. Veríme, že sa zamestná bez problémov,“ hovorí primátorka mesta Ľubica Balgová.

TASR

Ďalších utečencov v meste prichýlia Kúpele Sliač, v ktorých od príchodu prvých rodín ubytovali už 150 osôb. „Naše kúpele disponujú kapacitami, ktoré nevyužívame a nijak nezasahujú do denného chodu kúpeľnej starostlivosti o našich hostí. Bolo pre nás prirodzené poskytnúť tieto priestory práve Ukrajincom a Ukrajinkám v núdzi,“ konštatuje riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch.

Od začiatku konfliktu sa mesto stretáva s ústretovou pomocou zo strany individuálnych darcov aj firiem. Stále je však potrebné žiadať o pomoc. „Momentálne sú najviac potrebné hygienické a čistiace potreby, ale aj potraviny. Ak sme na začiatku varili my, dnes prichádzame so surovinami a utečenci si varia sami. Sú tak zapojení do práce, cítia sa byť užitoční a prichádzajú na iné myšlienky,“ popisuje primátorka.

Radnica si cení adresnú pomoc od spoločnosti Gevorkyan, s.r.o., ktorá samospráve daruje práčku, sušičku a potrebné čistiace prostriedky. „Sám som kedysi vstupoval do tejto krajiny ako utečenec a osobná skúsenosť ma motivuje pomáhať núdznym. Naša pomoc je preto veľmi konkrétna a veľmi adresná,“ popisuje dôvody aj osobnej motivácie konateľ firmy Artur Gevorkyan a dodáva, že jeho spoločnosť vo svojich radoch zamestnáva viac ako 40 percent cudzincov, mnohí z nich sú práve utečenci.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť