Čo je jedna z najviac frustrujúcich vecí v súvislosti s politikou? Určite tak môžeme nazvať minimálnu zodpovednosť verejných predstaviteľov za ich výkony.
Koľkokrát sme sa stretli s tým, že funkcionár vo vláde, v parlamente či v samospráve absolútne nezvláda svoju funkciu? Sú takí, ktorí v úrade nič nerobia. Sú takí, ktorí v úrade niečo robia, avšak lepšie by bolo, ak by nerobili. Plat však dostávajú rovnaký ako ich schopní a usilovní kolegovia.
Ak sa bežný zamestnanec dopustí vážnej chyby, hrozí mu strata miesta či finančná sankcia za pochybenie. Politickí predstavitelia sa však často trestom za chyby vyhnú. Stačí vinu popierať a počkať, kým záujem verejnosti o kauzu opadne.
V službe občanom
V demokratickej spoločnosti by politici mali slúžiť ľuďom a zároveň sa im za svoju činnosť zodpovedať. V jednom japonskom meste to s touto myšlienkou myslia naozaj vážne, a rozhodli sa preto zaviesť opatrenie, v ktorom sa zlý výkon pri správe mesta odrazí na znížení platu jeho vedenia.
Mesto Neyagawa sa nachádza v prefektúre Osaka a má asi 225 000 obyvateľov. Mestskí poslanci v pomere 12:11 odhlasovali nezvyčajné opatrenie, ktoré má primátora, viceprimátora a školského superintendenta priviesť k tomu, aby si svoje povinnosti plnili na 100 %. Správu priniesol web SoraNews 24.
Vox populi, vox dei
V Neyagawe sa nepravidelne konajú prieskumy medzi obyvateľmi, ktoré majú za cieľ zistiť ich názory na veci verejné. Najnovšie však bude mať výsledok prieskumu medzi 3500 občanmi priamy dopad na výšku platu troch predstaviteľov mesta.
V dotazníkoch ľudia môžu zaznačiť, nakoľko súhlasia so spôsobom, ako sú veci v meste riadené. Na otázku, či podporujú kroky vedenia mesta, odpovedajú možnosťami „silne podporujem“, „mierne podporujem“, „málo podporujem“ či „vôbec nepodporujem“.
Pokiaľ negatívne odpovede presiahnu pozitívne, trom funkcionárom bude znížený plat. Presné percento, o koľko plat klesne, je vypočítané na základe rozdielu v počte negatívnych a pozitívnych reakcií. Čim viac nespokojných obyvateľov, tým menej peňazí úradníci dostanú – plat im môže klesnúť až o 30 %.
Pri pomere 60 % nespokojných a 40 % spokojných stratí primátor 20 % z platu.
Prišiel s tým sám primátor
Zaujímavé je, že nový systém nebol niečím, čo mestskí poslanci odhlasovali na truc primátorovi – bol to jeho vlastný nápad. Primátor Keisuke Hirose si dokonca hneď po nástupe do funkcie nechal znížiť plat o 30 %, aby ukázal svoje „odhodlanie“ a dokázal ľuďom, že prišiel pracovať, nielen zarábať. Keďže sa Hirose sám vzdal časti platu, negatívna spätná väzba od občanov ho o žiadne ďalšie peniaze pripraviť nemôže.
Stále však ide o silné gesto, pretože peňazí sa vzdal z vlastnej vôle a takisto aj snaha spraviť verejnú správu transparentnejšou je jeho nápad.