Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Meta zadarmo sprístupnila Llamu 2, rivala ChatGPT

Na novej generácii svojho veľkého jazykového modelu umelej inteligencie spolupracujú s Microsoftom.


Materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms vytvorila systém umelej inteligencie, ktorý konkuruje systémom ako ChatGPT a Bard, no rozhodla sa ho sprístupniť zadarmo.

Generálny riaditeľ spoločnosti Mark Zuckerberg v utorok uviedol, že na novej generácii svojho veľkého jazykového modelu umelej inteligencie spolupracujú s Microsoftom a rozhodli sa túto technológiu, známu ako Llama 2, poskytnúť bezplatne na výskumné a komerčné využitie.

Podobne ako Google a Microsoft, aj spoločnosť sociálnych médií má už dlho veľký výskumný tím počítačových vedcov, ktorí sa venujú rozvoju technológie umelej inteligencie. Zatienilo ho však spustenie ChatGPT, ktoré vyvolalo nápor na zisky z nástrojov generatívnej umelej inteligencie, ktoré dokážu vytvárať nové texty, obrázky a iné médiá.

Profimedia

Meta sa tiež snaží odlíšiť tým, že je otvorenejšia ako niektorí jej rivali, pokiaľ ide o možnosť nahliadnuť do dát a kódu, ktoré používa na vytváranie systémov umelej inteligencie. Tvrdí totiž, že takáto otvorenosť uľahčuje externým výskumníkom identifikovať a zmierniť zaujatosť a toxicitu, ktorú systémy zachytávajú pri preberaní spôsobu, akým píšu a komunikujú skutoční ľudia.

„Otvorený zdrojový kód je hnacím motorom inovácií, pretože umožňuje oveľa väčšiemu počtu vývojárov vytvárať nové technológie,“ skonštatoval Zuckerberg v utorok na Facebooku s tým, že tiež „zlepšuje bezpečnosť a zabezpečenie, pretože keď je softvér otvorený, môže ho kontrolovať viac ľudí, aby identifikovali a opravili potenciálne problémy“ a dodal, že je presvedčený, že keby bol ekosystém otvorenejší, umožnilo by to väčší pokrok a preto sa rozhodli otvoriť zdrojový kód Llama 2.

Najnovší model podľa výskumnej dokumentácie vycvičili na „novej zmesi údajov z verejne dostupných zdrojov, ktorá nezahŕňa údaje z produktov alebo služieb spoločnosti Meta“, ale neuvádzajú, aké údaje použili. Konštatujú však, že odstránili údaje z webových stránok, o ktorých je známe, že obsahujú „veľký objem osobných informácií o súkromných osobách“.

Meta na opis prvej verzie svojho modelu, ktorú oznámila vo februári, použila skratku LLaMA (Large Language Model Meta AI), teda veľký jazykový model umelej inteligencie Meta. V prípade druhej verzie Llama 2 už nepoužíva veľké písmená.

Zuckerberg oznámil, že záujemcovia si môžu nové modely stiahnuť priamo alebo prostredníctvom partnerstva, ktoré ich sprístupňuje na cloudovej platforme Azure spoločnosti Microsoft „spolu s bezpečnostnými a obsahovými nástrojmi spoločnosti Microsoft“.

Finančné podmienky tohto partnerstva nezverejnili.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.