Letná sezóna je už v plnom prúde a mnohí Slováci balia kufre na vytúženú dovolenku pri mori. Medzi stálice na dovolenkovej mape Slovákov stále patria Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Španielsko či Turecko. No hoci tieto destinácie lákajú slnkom a teplým morom, skrývajú aj riziká, na ktoré by si mal dať pozor každý cestovateľ.
Vysoké teploty spôsobené globálnym otepľovaním každoročne prinášajú do obľúbených prímorských krajín extrémne horúčavy, suchá a požiare. Slovenská meteorologička Miriam Jarošová preto upozorňuje, že niektorým oblastiam by sa toto leto radšej vyhla. Téme sme sa venovali v jednom z našich prechádzajúcich článkov.
Ktoré destinácie radšej vynechať?
Podľa Jarošovej patria medzi najrizikovejšie oblasti Pyrenejský a Apeninský polostrov, pričom osobitne varuje pred Sicíliou. „V týchto regiónoch je čoraz bežnejší výskyt extrémne teplého a vlhkého vzduchu, ktorý tam prichádza zo severu Afriky ako tzv. sirocco. Počas dňa môžu teploty vystúpiť až k 40 °C a počas noci sa sotva dostanú pod 30 °C, takže spánok je tam dosť náročný,“ upozorňuje meteorologička.
Problémom sú aj čoraz častejšie výkyvy počasia – napríklad v Španielsku padla tento rok už prvá „štyridsiatka“ a oblasti ako Malaga či Alicante čelili búrkam a prívalovým dažďom po dlhom období sucha. Tento scenár zvyšuje pravdepodobnosť záplav aj požiarov. Nepredvídateľné počasie tak znižuje bezpečnosť a komfort dovolenky v týchto lokalitách.

Kam sa vybrať namiesto toho?
Meteorologička odporúča zvážiť severnejšie destinácie, ktoré sú čoraz atraktívnejšie aj z hľadiska počasia. Litva, Lotyšsko, Estónsko či Fínsko zaznamenávajú nárast teplôt, pričom napríklad v Helsinkách stúpla priemerná denná teplota v lete o približne 1,5 °C. Dokonca aj voda v Baltskom mori často prekračuje hranicu 20 °C.
Medzi alternatívy sa tak dostáva aj Poľsko, kde je klíma počas leta miernejšia a vhodná najmä pre tých, ktorí neobľubujú extrémne horúčavy. Z destinácií, ktoré kedysi na kúpanie nelákali, sa dnes stávajú príjemné miesta na letný oddych.