Po dlhých štrnástich rokoch sa fanúšikovia letectva dočkali návratu série Microsoft Flight Simulator. Môžeme povedať, že ide o najambicióznejšiu hru roku 2020 – do virtuálneho sveta totiž previedla celú Zem.
Flight Simulator pre tvorbu prostredia využíva úplne unikátnu technológiu. Na vykreslenie sveta sú použité dáta z Bing máp, ktoré sú následne za pomoci AI prevedené do troch rozmerov a zaplnené stromami a budovami. Viac technologických podrobností priniesol článok na Techcrunch.
Revolučný počin niečo stojí a Microsoft Flight Simulator je poriadne náročný na hardvér. Inštalácia požaduje 127 GB na disku. Pre vytvorenie herného sveta je potrebné rýchle internetové pripojenie, pretože väčšina tejto práce prebieha na externých serveroch Microsoft Azure.
Microsoft Flight Simulator sme si v redakcii vyskúšali na vlastnej koži a pozreli sme sa, ako je znázornené Slovensko:
Takto vyzerá centrum Košíc. Tie smutné ploché búdky uprostred majú byť Dóm sv. Alžbety.
Takýto pohľad sa naskytne pilotom, ktorí prelietavajú nad Nitrianskym hradom. Hrad sa skôr podobá na staré gymnázium či hotel.
Môžeme povedať, že Spišský hrad sa celkom vydaril a každý ho okamžite spozná
Svojím spôsobom vyzerá pamiatka evidovaná UNESCO ešte lepšie ako v skutočnosti – kým reálna je v stave ruiny, tu vidíme kompletné múry aj strechy.
Tamtá sivá monštrozita nie je obrí bunker z Maginotovej línie. Je to Bojnický zámok.
Toto je Trenčín a jeho hrad. Jeden z hradných múrov je z nejakých príčin do neba siahajúcou ozrutou, kým ostatné múry sú prakticky neviditeľné.
Na sútoku Moravy a Dunaja sa nachádza pamiatka, ktorá zohrala významnú úlohu počas národného obrodenia. Hrad Devín.
Toto je Most SNP v Bratislave. Zdá sa, že známa UFO reštaurácia si odskočila na dovolenku a nahradil ju niekdajší vojenský internát „Kukurica“.
Nákupné stredisko Avion a Ikea vyzerajú dosť depresívne
Bratislavský Slavín sa pomerne vydaril. Vojnovému pamätníku chýba značná časť detailov, čo je pochopiteľné. Naopak, vily v jeho okolí pôsobia autenticky.
V Petržalke môžeme vidieť Einsteinovu ulicu, Inchebu a Aupark
Budovu Národnej rady a Bratislavský hrad by len málokto spoznal…
Ako sme mohli vidieť, zobrazenie Slovenska má kolísavú úroveň. Niektoré miesta sa dajú jednoznačne spoznať na prvý pohľad, podaktoré sú zasa úplne mimo. Slovensko sa nedočkalo starostlivosti ako niektoré iné miesta – až 400 miest sveta boli vďaka pokročilému skenu zobrazené s výnimočnou precíznosťou a významné architektonické pamiatky boli na mnohé miesta pridané ručne.
Microsoft a firma Asobo, ktorá má na starosti technológie zodpovedné za vykresľovanie sveta, sľúbili, že vydaním hry sa práce na nej neskončili. Microsoft Flight Simulator bude dostávať množstvo rozšírení údajne až po dobu desiatich rokov. Dúfajme, že za ten čas sa nejakého faceliftu dočká aj znázornenie Slovenska, ktoré by naplno odrážalo jeho krásy.
Ak ťa tento článok zaujal, odporúčame ti tiež náš seriál Česko a Slovensko v počítačových hrách