Web Unilad si všimol zaujímavý patent, o ktorý sa uchádza spoločnosť Microsoft. Ide o chatbota novej generácie, ktorý by dokázal napodobniť akéhokoľvek človeka. S takouto technológiou sa spájajú viaceré otázky etického charakteru.
Vo svojej podstate ide o úplne jednoduchý systém – program si naštuduje „sociálne dáta“ osoby a na základe nich sa pokúsi zrekonštruovať jej prejav. Sociálne dáta zahŕňajú rozmanité zdroje vrátane statusov na sociálnych sieťach, fotografií, SMS správ alebo hlasových nahrávok.
Na základe týchto zdrojov by chatbot mal byť schopný identifikovať slovnú zásobu a hlavné motívy opakujúce sa v prejave človeka. Oveľa desivejšie pôsobí predstava, že program dokáže zrekonštruovať hlas osoby a implementovaný môže byť aj jej animovaný 3D model.
Po doladení technológie by sme preto napríklad mohli byť svedkami niečoho, čo by sa dalo popísať ako interaktívny deepfake. Všetky potrebné dáta sú k dispozícii aj po smrti človeka, je preto možné takýmto spôsobom „oživiť“ i nebohú osobu.
Na jednej strane by určite bola sranda nasierať virtuálneho Hitlera rozprávaním o existencii štátu Izrael a demokratického zriadenia v Nemecku, na strane druhej môže byť vyžívanie nežijúcich osôb na komerčné účely dosť kontroverzné.
Posledné roky vidíme, že vďaka moderným technológiám nemajú známe tváre pokoj ani dlhé roky po svojej smrti. Stále populárnejšie sú koncerty hologramov nežijúcich spevákov a vo filmoch sa objavujú aj mŕtvi herci. Vynárajú sa preto pochybnosti o etickosti takéhoto využívania mŕtvych umelcov.
Zdroj: pdfpiw.uspto,gov, unilad.co.uk