Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Nie všetci ľudia na Slovensku uprednostňujú rušný mestský život. Mnohí vyhľadávajú ticho a pokoj malebných slovenských dediniek. Určite si aj ty mal pocit, ak si vypadol z mesta do dediny, že si sa ocitol na mieste, ktoré akoby prežívalo v duchu minulosti. A predsa exitujú ešte menšie obce. V tomto článku ti predstavíme obce, ktoré patria k suverénne najmenším dedinkám na celom Slovensku.

Počet ich obyvateľov nepresahuje ani číslo 50, vo väčšine prípadov je ešte oveľa nižší. V týchto obciach človek naozaj zažije nevšedný pocit zastaveného času.

1. Dobroslava (47 obyvateľov)

Obec Dobroslava sa nachádza v okrese Svidník a koncom roka 2019 v nej žilo 47 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o nej siaha do roku 1600. Počet obyvateľov sa v priebehu rokov menil, v pomerne nedávnej minulosti žilo v obci 34 obyvateľov. Ich počet sa však predsa len o niečo zvýšil.

Andrej Belovežčík/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Dobroslava_(obec)#/media/S%C3%BAbor:Dobroslava.jpg)

2. Regetovka (42 obyvateľov)

Obec Regetovka sa nachádza v okrese Bardejov na území horného Šariša. Žije v nej 42 obyvateľov. Nachádza sa v nej lyžiarske stredisko, ktoré je počas zimnej sezóny veľmi vyhľadávané. Okrem toho sa Regetovka môže pochváliť krásnou prírodou. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1597, najväčší rozmach zaznamenala koncom 19. storočia, keď v nej žilo 275 obyvateľov.

https://www.facebook.com/58242933936/photos/a.10153521661963937/10153521660463937

3. Krokava (27 obyvateľov)

Ďalšou obcou v našom zozname je Krokava, ktorú nájdeš v okrese Rimavská Sobota. Prvá písomná zmienka o tejto maličkej obci, v ktorej akoby zastal čas, pochádza z roku 1427. Krokava sídli uprostred nádhernej prírody a hustých lesov. Z pamiatok treba určite spomenúť ľudovú zvonicu z 18. storočia. V súčasnosti má Krokava 27 obyvateľov.

Miro247/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Krokava#/media/S%C3%BAbor:Krokava_-_panoramio.jpg)

4. Parihuzovce (21 obyvateľov)

Obec Parihuzovce nájdeš v okrese Snina. Ide o jednu z najmenších obcí na Slovensku, v súčasnosti má len 21 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1567. Najväčší rozpuk obec zažívala okolo roku 1828, keď v nej žilo 344 obyvateľov. V Parihuzovciach sa nachádza gréckokatolícky kostol zo 17. storočia a Chrám Narodenia presvätej Bohorodičky z roku 1801.

Pierre Bona/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Parihuzovce#/media/S%C3%BAbor:Parihuzovce_1.jpg)

5. Oľšinkov (23 obyvateľov)

Dedinka Oľšinkov sa nachádza v okrese Medzilaborce. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1567 a v súčasnosti v nej žije 23 obyvateľov. Kedysi pritom išlo o pomerne hojne obývanú obec. Na počiatku 19. storočia jej populácia čítala takmer 300 ľudí. Počas druhej svetovej vojny ale v Oľšinkove vypukol požiar, ktorý túto dedinku takmer zrovnal so zemou. Tvrdo obec zasiahli aj obe svetové vojny.

Mária Radváková/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/O%C4%BE%C5%A1inkov#/media/S%C3%BAbor:Olsinkov_medzila_3.jpg)

6. Šarbov (16 obyvateľov)

Obec Šarbov sa nachádza v okrese Svidník, a čo sa týka obyvateľov, tak patrí k suverénne najmenším dedinkám na Slovensku. Koncom roka 2019 v nej totiž žilo len 16 ľudí. Prvá písomná zmienka o Šarbove spadá do roku 1618. Keďže Šarbov leží uprostred nádhernej prírody, veľkú tradíciu tu odjakživa malo drevárstvo a poľnohospodárstvo. V okolitých lesoch sa vyskytuje viacero vzácnych druhov živočíchov.

Andrej Belovežčík/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0arbov#/media/S%C3%BAbor:Sarbov.jpg)

7. Belejovce (15 obyvateľov)

Aj obec Belejovce sa nachádza v okrese Svidník, pričom prvá písomná zmienka o nej spadá do roku 1600. V súčasnosti v nej žije 15 obyvateľov. Nebolo to tak vždy, v minulých rokoch mali Belejovce približne 200 obyvateľov. Ide o najvyššie položenú obec v okrese Svidník a jej veľká časť bola poškodená počas druhej svetovej vojny.

Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Belejovce#/media/S%C3%BAbor:Belejovce,_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82.jpg)

8. Havranec (13 obyvateľov)

Okres Svidník je skutočne bohatý na maličké a malebné dedinky. Jednou z takých je aj Havranec, v ktorom v súčasnosti žije len 13 obyvateľov. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1618. Nachádza sa na rozhraní Ondavskej a Laboreckej vrchoviny v severnej časti Nízkych Beskýd. V obci sa nachádza pohrebisko z prvej svetovej vojny, ako aj gréckokatolícky chrám Premenenia Pána z roku 1968.

Andrej Belovežčík/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Havranec#/media/S%C3%BAbor:Havranec.jpg)

9. Príkra (12 obyvateľov)

Maličká obec Príkra patrila dlhé roky na prvé miesto v rebríčku najmenších dedín na Slovensku. V decembri 1998 sa v nej nachádzalo len 5 obyvateľov, ich počet v neskorších rokoch mierne poskočil na číslo 7. Momentálne sa v obci nachádza 12 ľudí. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1618. V Príkrej môžeš nájsť viacero pamiatok, napríklad gréckokatolícky Chrám svätého Michala archanjela, ktorý bol postavený v roku 1777 a od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Andrej Belovežčík/Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%ADkra#/media/S%C3%BAbor:Prikra2.jpg)

10. Ondavka (11 obyvateľov)

Obec Ondavka sa nachádza v okrese Bardejov a prvá zmienka o nej spadá do roku 1618. Ondavka sa nachádza priamo na hraniciach s Poľskom. V súčasnosti má obec len 11 obyvateľov. Zaujímavosťou je, že dedinka už mnoho rokov nemá žiadneho starostu a obec je výrazne zadlžená. Nachádza sa v nej katolícky kostol Panny Márie Ochrankyne, ktorý bol postavený v roku 1881.

Wikimedia Commons (https://sk.wikipedia.org/wiki/Ondavka_(okres_Bardejov)#/media/S%C3%BAbor:Ondava_spring_4.jpg)

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť