Vláda Slovenskej republiky na mimoriadnom nedeľňajšom zasadnutí schválila návrh novely zákona, ktorý má riešiť situáciu s výpoveďami lekárov. Podľa nového návrhu by mohli zdravotníci, ktorí odmietnu pracovať počas vyhlásenej mimoriadnej situácie, skončiť až na jeden rok vo väzení. O téme informoval portál Správy RTVS.
Nová definícia mimoriadnej situácie
Kabinet zavádza novú definíciu mimoriadnej udalosti, ktorá zahŕňa aj kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (nominant Hlas-SD) vysvetlil, že „legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR.“
Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť maximálne na 60 dní s možnosťou predĺženia o ďalších 60 dní. Počas tohto obdobia budú musieť zdravotníci povinne poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Reakcie a kritika odborárov
Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský reagoval na návrh kriticky. „Bič na lekárov nebude fungovať.“ Odborári tvrdia, že sú pripravení stiahnuť výpovede, ak vláda splní ich požiadavky a bude dodržiavať dohody.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril, že „lekárske odborové združenie nemôže donekonečna vydierať vládu a spoločnosť.“ Minister zdravotníctva Šaško však zdôraznil, že novela je len nástroj, ktorý nechcú použiť a vyzval lekárov na dialóg. „Naša spoločnosť si vás váži, naša spoločnosť vás potrebuje.“
Návrh zahŕňa aj úpravy viacerých zákonov vrátane Trestného zákona a zákona o zdravotnej starostlivosti. LOZ avizovalo, že budú medializovať hlasovanie každého poslanca pri prerokovávaní tohto návrhu v parlamente, ktorý označili za „historické hlasovanie o svedomí poslancov.“
Situácia v zdravotníctve zostáva napätá. Minister Šaško požiadal odborárov o predloženie aktualizovaného zoznamu požiadaviek, ktorý by bol realizovateľný do konca roka. Zároveň prisľúbil ďalšie rokovania s cieľom nájsť kompromisné riešenie. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť ihneď po vyhlásení, čo podčiarkuje urgentnosť situácie v slovenskom zdravotníctve.