Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard

Slovensko zasiahla mimoriadne smutná správa. Herec, scenárista, humorista a komik Milan Lasica zomrel. Stalo sa to 18. júla 2021 počas výročného koncertu skupiny Bratislava Hot Serenaders v Štúdiu L+S. Milan Lasica zaspieval pieseň „Ja som optimista“, avšak pri klaňaní sa publiku skolaboval. Privolaným lekárom sa ho už nepodarilo oživiť. Podľa nich bola príčinou smrti náhla porucha srdcového rytmu.

Milan Lasica si svojím humorom získal srdcia mnohých z nás. Objavil sa tiež vo viacerých skvelých slovenských a českých filmoch, často aj so svojím priateľom a kolegom Julom Satinským. V tomto článku sme pre teba vybrali 10 výborných filmov, v ktorých si Milan Lasica zahral a pomohol im tak vtlačiť pečať nezabudnuteľných diel.

1. Saturnin

Komédiu Saturnin natočil Jiří Věrčák podľa rovnomennej knihy Zdeňka Jirotku. Rozpovedal v nej divákom príbeh sluhu Saturnina (Oldřich Vízner), ktorému je šťastie skutočne naklonené. Stane sa totiž pánom svojho zamestnávateľa, a to so sebou prináša mnoho komických príhod. Milan Lasica si vo filme zahral menšiu úlohu doktora Vlacha.

Samotný film bol solídnym úspechom a odniesol si aj jednu nomináciu na Českého leva.

Česká televize/Stereo&Video/Šíp

2. Jožko Púčik a jeho kariéra

Jožko Púčik a jeho kariéra od Petra Opáleného patrí k známym slovenským komédiám. Film vznikol podľa divadelnej hry Ivana Stodolu a rozpráva o úradníkovi dobročinného spolku Jožkovi Púčikovi, ktorý na seba vezme vinu za zločin svojho šéfa. Verí, že sa všetko vysvetlí a on bude prepustený. Celá situácia sa však stále viac zamotáva.

Hlavnú úlohu si strihol sám Milan Lasica, ktorý napísal aj scenár. Okrem neho sme vo vedľajších úlohách mohli vidieť hercov ako Zora Kolínska, Martin Huba, Stano Dančiak, Julo Satinský či Kamila Magálová.

Archív STV

3. Pehavý Max a strašidlá

Pôvabnú komédiu Pehavý Max a strašidlá natočil kultový Juraj Jakubisko. Svojrázna variácia na frankensteinovské príbehy rozpráva o malom Maxovi (Martin Hrebeň), ktorého sa ujme barón Frankenstein (Bolek Polívka). V jeho rozľahlom hrade sa navyše nachádza plno strašidelných bytostí.

V snímke si zahralo mnoho kvalitných hercov (Eddie Constantine, Ferdy Mayne, Barbara De Rossi či Flavio Bucci) a ani Milan Lasica sa medzi nimi nestratil. Zahral si vedľajšiu postavu učiteľa. Aj v tomto filme sa objavil so svojím nerozlučným kolegom Julom Satinským.

Slovenská filmová tvorba Koliba

4. Utekajme, už ide!

Aj komédia Utekajme, už ide! je slovenským a českým divákom dobre známa. Natočil ju Dušan Rapoš a v centre príbehu je rodina Syselovcov, ktorej nudný život sa zmení, keď sa do susedstva prisťahuje záhadný Dr. Mahm (Milan Lasica). Netrvá dlho a svet rodiny sa neoddeliteľne pretne so životom tajomného intelektuála.

A to sa nezaobíde bez mnohých humorných situácií. Snímka patrí medzi najlepšie filmy Dušana Rapoša, má výborných hercov (okrem skvelého Lasicu stojí za zmienku aj Marián Zednikovič či Zuzana Bydžovská) a aj dnes dokáže bez problémov pobaviť.

Slovenský filmový ústav

5. Vážení přátelé, ano

Vydarenú komédiu Vážení přátelé, ano natočil Dušan Klein podľa knihy Ladislava Pecháčka. Hlavným hrdinom je referent Bohouš Fischer (Milan Lasica), ktorý je jedného dňa nečakane povýšený. On sám ale zo svojej novej práce nie je príliš nadšený, a hoci sa mu v nej darí, radšej by robil niečo úplne iné.

Snímka si celkom otvorene berie na paškál komunizmus a veľmi presne sa triafa do slabín systému, v ktorom sa všetko tvorivé ubíja v marazme nezmyselnosti a karierizmu. Z toho vyplýva, že ide skôr o poriadne horkastú komédiu, ale práve preto sa človeku zapíše do pamäti. Pozoruhodný kúsok.

Bontonfilm/Filmové studio Barrandov/Šíp

6. Sladké hry minulého leta

Tragikomédia Sladké hry minulého leta vznikla pod režisérskym dohľadom skvelého Juraja Herza, ktorý sa v nej inšpiroval jednou poviedkou slávneho Guya de Maupassanta. Príbeh sa točí okolo piatich mužov, ktorí prichádzajú stráviť leto na chate. Pokoj a odpočinok však končia, keď sa objaví mladá a krásna Muška (Jana Plichtová), do ktorej sa všetci muži zahľadia.

Jeden po druhom sa snažia získať jej priazeň, bude mať však niekto úspech? Jedného z pätice bohémov si zahral aj Milan Lasica, okrem neho sa objavili aj František Velecký, Julo Satinský, Peter Debnár či Mikuláš Ladižinský. Snímke nechýba pôvabná letná atmosféra, poetika a, pravdaže, aj skvelé herecké výkony.

Slovenská televízia

7. Nylonový mesiac

Psychologickú drámu Nylonový mesiac natočil Eduard Grečner podľa známeho románu Jaroslavy Blažkovej. Príbeh sa zameriava na lásku cynického architekta Andreja (František Velecký) a nespútanej a krásnej Vandy (Helena Šmihulová).

Milan Lasica si vo filme zahral opäť po boku svojho kolegu Jula Satinského, a hoci je ich úloha skôr cameo, tak rozhodne poteší. Samotná snímka je tiež kvalitne natočená, má podmanivú atmosféru a neodolateľný šarm. Nesadne asi každému, ale vidieť by si ju určite mal.

Slovenský filmový ústav

8. Traja veteráni

Rozprávková komédia Traja veteráni vznikla v réžii Oldřicha Lipského, ktorý sa inšpiroval poviedkou nesmrteľného Jana Wericha. Hlavnými hrdinami sú vojnoví veteráni Pankrác (Rudolf Hrušínský), Bimbác (Petr Čepek) a Servác (Josef Somr), ktorí od škriatkov získajú magické predmety: čarovný klobúk, ktorý dokáže vyčarovať akýkoľvek predmet, bezodný mešec s peniazmi a harfu, ktorá im okamžite privolá sluhov.

Kamaráti však čoskoro o tieto dary prídu a musia vymyslieť, ako ich získať späť. V snímke si rolu kráľa Pikolu zahral Julo Satinský, Milan Lasica zase s gustom stvárnil postavu colníka. Traja veteráni sú trochu nevšednou rozprávkou, ktorú si užijú predsa len skôr dospelí. Má veľmi špecifickú atmosféru aj humor, ako aj dnes už kultovú ústrednú pieseň. Zaujme aj výborný scenár Zdeňka Svěráka a jeho nesmrteľné hlášky.

Filmové studio Barrandov/dvdcom/Magic Box/Bontonfilm/Aha!

9. Obsluhoval som anglického kráľa

Milan Lasica stvárnil jednu z vedľajších úloh aj v ambicióznej dráme Obsluhoval som anglického kráľa od Jiřího Menzela. Scenár vznikol podľa rovnomenného románu Bohumila Hrabala a rozpráva príbeh čašníka menom Jan Dítě (Oldřich Kaiser), ktorému sa podarí zo spoločenského dna vyšvihnúť až na pozíciu čašníka v luxusnom hoteli.

Jeho vzostupy a pády sa odohrávajú na pozadí búrlivých svetových dejín a druhej svetovej vojny. Milan Lasica si zahral rolu profesora, okrem neho sa vo filme objavili aj Zuzana Fialová, Ivan Barnev, Marián Labuda, Martin Huba, Jiří Lábus či Josef Abrhám. Snímka sa medzi divákmi stala hitom a na festivale Berlinale súťažila o Zlatého medveďa za najlepší film.

Magic Box

10. Rukojemník

Dramédiu Rukojemník natočil podľa románu Petra Pišťanka režisér Juraj Nvota. Predstavil nám v nej malého Petra (Richard Labuda), ktorý vyrastá u prarodičov (Milan Lasica, Libuše Šafránková), keďže jeho rodičia emigrovali do Viedne. Peter sa rôznymi spôsobmi snaží dostať sa za hranice, jeho plány ale vždy stroskotajú. Koncom 60. rokov sa ale politická klíma začne meniť a Peter sa s rodičmi možno naozaj stretne.

Filmu sa veľmi dobre podarilo zachytiť atmosféru danej doby, ale aj dospievanie so všetkými jeho radosťami aj starosťami. Herecké výkony sú špičkové, filmu nechýba ani funkčný humor a emócie. Rukojemník si odniesol štyri nominácie na Českého leva a dve nominácie na ceny Slnko v sieti. V oboch prípadoch sa z nominácie tešil aj Milan Lasica ako najlepší herec v hlavnej úlohe.

Barracuda Movie/CinemArt

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť